УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2012 р. Справа № 107007/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Маципури Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової служби Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2012 року у справі за адміністративним позовом ТзОВ «Континіум-Сервіс» до Луцької об'єднаної державної податкової служби Волинської області, Головного управління державного казначейства у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення бюджетної заборгованості, -
встановив:
у квітні 2012 року позивач - ТзОВ «Континіум-Сервіс» звернувся в суд із адміністративним позовом, який в подальшому уточнив, до відповідача - Луцької об'єднаної державної податкової служби Волинської області та Головного управління державного казначейства у Волинській області в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011 року № 0002472302 та стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Континіум-Сервіс» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в сумі 236 804 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що податкове повідомлення-рішення, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2011 р., суперечить законодавству та порушує права позивача на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Позивач посилається на відсутність в своїх діях порушень податкового законодавства при визначені сум бюджетного відшкодування у вказаний період, а також на помилковість висновків Луцької ОДПІ, щодо неправомірного віднесення позивачем до податкового кредиту сум податку на додану вартість з операції по придбанню у ТзОВ «Рентойл» частини нерухомого майна у липні 2011 року.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2012 року позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011 року № 0002472302 та стягнуто з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Континіум-Сервіс» бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в сумі 236 804 грн..
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Луцька об'єднана державна податкова служба Волинської області подала на нього апеляційну скаргу. Вважає, що дана постанова прийнята з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що придбане у власність нерухоме майно в липні 2012 року в ТзОВ Рентойл», не використовується позивачем у власній господарській діяльності, оскільки проводяться ремонтні роботи, дохід від цього майна за серпень 2011 року товариство не отримувало. Отже, кошти сплачені за придбання нерухомого майно, не можуть бути заявлені товариством до бюджетного відшкодування серпня 2011 року.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь в справі і з'явилися в судове засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у вересні 2011 року ТзОВ «Континіум - Сервіс» подано до Луцької ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року, в якій відображено суму податку належного до відшкодування у розмірі 237927 грн..
27.10.2011 року, позивач подав уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2011 року, згідно якого суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню задекларовано у розмірі 236804 грн. Також, позивачем подано заяву про повернення уточненої суми бюджетного відшкодування (а.с. 32-37).
З 28 листопада 2011 року по 02 грудня 2011 року службовими особами Луцької ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Континіум - Сервіс» у зв'язку з поданням заперечення від 21.11.2011 року № 177 до акту позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Континіум - Сервіс» № 9058/23-3-37259289.
За результатами перевірки був складений акт від 08.12.2011 року № 9733/23-2/37259289, яким встановлено порушення ТзОВ «Континіум - Сервіс» абз. «а» п. 200.4 ст. 200 ПК України, завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за серпень 2011 року на 237927 грн..
До таких висновків податковий орган прийшов виходячи з того, що ТзОВ «Континіум - Сервіс» зайво включило до податкового кредиту у серпні 2011 року 236804 грн., сплачених при придбанні частини нерухомого майна у ТзОВ «Рентойл», у зв'язку з тим, що на придбаному нерухомому майні проводяться ремонтні роботи, дохід від нерухомого майна за серпень 2011 року ТзОВ «Континіум - Сервіс» не отримувало, не використовувало його у господарській діяльності, тому кошти, сплачені за придбання нерухомого майна, не можуть бути включені до бюджетного відшкодування за серпень 2011 року.
На підставі вказаного вище акта перевірки, Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011 року № 0002472302, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2011 року у розмірі 237927 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 118964 грн.
Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що реальність господарської операції між позивачем та його контрагентом підтверджується належними первинними документами, зокрема і платіжними дорученнями, які свідчать про сплату позивачем ПДВ продавцю. У зв'язку з наявністю від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за серпень 2011 року позивачем подано податкову декларацію та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування за серпень 2011 року. Однак, всупереч ст. 200 ПК України, податковим органом не подано органу державного казначейства висновків із зазначенням усіх сум заявлених до відшкодування ТзОВ «Континіум-Сервіс», що підлягали відшкодування з бюджету за серпень 2011 року.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 200.3 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
З аналізу наведених вище норм Податкового кодексу вбачається, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України.
Судом першої інстанції встановлено, що між ТзОВ «Континіум - Сервіс» та ТзОВ «Рентойл» укладено договір купівлі-продажу майнового комплексу - нерухомого майна (нафтобази) від 19.07.2011 р. № 1702, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 Ціна договору за продаж нерухомого майна становить 1269463,20 грн. в т.ч. ПДВ 211577,20 грн. і таке знаходиться за адресою: Херсонська область, Білозерський район, село Чорнобаївка, Миколаївське шосе, 5 км. (а.с. 27-28, 38).
Згідно з п. 200.10 ст. 200 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Факт здійснення господарської операції податковим органом не заперечується та підтверджується доказами, а саме: актом прийому-передачі об'єкту нерухомого майна до договору купівлі-продажу об'єкту нерухомого майна від 19.07.2011 року, податковими накладними від 19.07.2011 р. № 3, 4, 5, 6 та платіжним дорученнями від 19.07.2011 року № 124, 126, 127, від 05.08.2011 року № 146 та витягом з Державного реєстру правочинів. (а.с. 39-46).
Придбання позивачем нерухомого майна у ТзОВ «Рентойл», на підставі вказаного договору, здійснено для забезпечення господарської діяльності позивача, яка полягає в оптовій торгівлі нафтопродуктами.
Із матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що придбане майно не використовується, в зв'язку з проведенням ремонтних робіт.
У вересні 2011 року ТзОВ «Континіум - Сервіс» подано до Луцької ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування, в яких відображено суму податку належного до відшкодування у розмірі 237927 грн..
Однак, 27.10.2011 року позивач подав уточнюючий розрахунок податкового зобов'язання з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2011 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, з урахуванням яких дана сума становить 236804 грн., яка і підлягає поверненню з бюджету платнику податку.
Враховуючи викладені обставини справи суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що у позивача наявні усі належним чином оформлені податкові накладні та інші первинні документи, які характерні для даного виду правовідносин. Дане приміщення включене до основних фондів товариства, придбання яких є необхідним для провадження господарської діяльності позивача. А тому сплачені у ціні нерухомого майна суми ПДВ, позивачем правомірно включено до податкового кредиту, який і формує суму бюджетного відшкодування.
При цьому посилання податкового органу на невикористання даного нерухомого майна у господарській діяльності позивача в зв'язку з проведенням ремонтних робіт, як на підставу для зменшення бюджетного відшкодування, є помилковим, оскільки у відповідності до абз. 2 п. 198.3 ст. 198 ПК України, право на нарахування податкового кредиту виникає незалежного від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
З вищенаведеного вбачається, що позивачем правомірно сформовано суму бюджетного відшкодування у розмірі 236804 грн., а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011 року № 0002472302 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 236804 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
У частині позовних вимог позивача, щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Континіум-Сервіс» бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 236 804 грн., слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 200.7, п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У зв'язку з наявністю від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за серпень 2011 року та відповідно до зазначених вимог статті 200 Податкового кодексу України, ТзОВ «Континіум - Сервіс» подало до Луцької ОДПІ податкову декларацію та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування за серпень 2011 року.
Положеннями п. 200.10 ст. 200 ПК України передбачено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації з податку на додану вартість, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Згідно з п. 200.11 ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до підпункту 78.1.8. пункту 78.1 статті 78 ПК України платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Згідно пунктів 200.12 та 200.13 статті 12 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Всупереч наведених вимог, Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням усіх сум заявлених до відшкодування ТзОВ «Континіум - Сервіс», що підлягали відшкодуванню з бюджету за серпень 2011 року.
Враховуючи те, що товариству не відшкодовано 236804 грн. податку на додану вартість, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування є підставними та підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків судового рішення, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової служби Волинської області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2012 року у справі № 2а-1052/12/0370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її у повному обсязі може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: О.Б. Заверуха
В.В. Ніколіна
Ухвала у повному обсязі виготовлена та підписана 30.11.2012 року.