УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2012 р. Справа № 135296/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.10.2011р. по справі за позовом Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанови, -
в с т а н о в и л а :
17.08.2011р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області щодо накладення на боржника штрафу у виконавчому провадженні №26627676, а також скасувати постанову від 06.06.2011 року про накладення штрафу у цьому виконавчому провадженні.
В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що боржником за виконавчим провадженням №26627676 вжито всіх залежних від нього заходів, необхідних для виконання рішення Сихівського районного суду м.Львова у справі №2а-190/09 та вимог державного виконавця, а тому дії та рішення відповідача є незаконними, необгрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.10.2011р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального права, не повного і не належного дослідження доказів позивач, подав апеляційну скаргу.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-190/09 виданого 28.10.2010 року Сихівським районним судом м.Львова про зобов'язання провести доплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік, відповідно до ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати, як інваліду 3-ї групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із врахуванням ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та виплачених сум. Згідно з вказаної постанови боржнику було встановлено строк до 27.05.2011 року для добровільного виконання рішення суду.
У встановлений строк боржником рішення суду не виконано, державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу за невиконання без поважних причин рішення суду.
Посилаючись на ч.1 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження» на державного виконавця покладено обов»язок вжити передбачених цим законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і у повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відтак, суд прийшов до висновку, що підстав для скасування постанови державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області про накладення штрафу немає, а відповідач вчинив дії, спрямовані на виконання судового рішення, яке набрало законної сили у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до вимог державного виконавця, зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту (боржника) провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення.
На виконання вимог державного виконавця (в частині проведення нарахування допомоги), боржником здійснено перерахунок допомоги, копію розрахунку скеровано на адресу ППВР ВДВС ГУЮ у Л/о із обґрунтуванням неможливості виконання судового рішення.
Судом першої інстанції не взято до уваги ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до ст.143 Конституції України, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.
Крім цього, згідно зі ст.142 Конституції України, витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2007р. №790, забезпечення на території Львівської області реалізації державної політики у сфері соціального захисту та соціального обслуговування населення є одним із основних завдань Головного управління праці та соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
Відтак, керуючись ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи вимоги положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на виконання вимог державного виконавця (в частині виплати допомоги) боржником скеровано на адресу Головного управління соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації лист з проханням виділення боржнику бюджетних коштів для подальшої виплати цих коштів боржником стягувачу - ОСОБА_1
Крім того, управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, систематично скеровуються лист на Міністерство соціальної політики України, з проханням виділення коштів на виконання вимог державних виконавців у виконавчих провадження за яким боржниками визначено районні відділи соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Але, відповіді Міністерства соціальної політики України, а також інших центральних органів виконавчої влади однозначна, коштів на виконання судових рішень по всіх видах державної допомоги у держану бюджеті не передбачено, тому, виконання судових рішень та вимог державних виконавці по даній категорії справ, неможливе.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі виконавчого листа №2а-190/09, виданого 28.10.2010 року Сихівським районним судом м.Львова, державний виконавець Підрозділу примусового виконаним рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області виніс постанову від 20.05.2011 року про відкриття виконавчого провадження про зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести доплату ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік, відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розрахунку мінімальної заробітної плати, як інваліду 3-ї групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум. Згідно вказаної постанови боржнику було встановлено строк до 27.05.2011 року для добровільного виконання рішення суду.
Листом від 27.05.2011 року позивач повідомив державного виконавця про те, що на виконання його вимог здійснив розрахунок (нарахування) ОСОБА_1 грошової допомоги в сумі 2010 грн., а також звернувся з листом від 27.05.2011 року до Головного управління праці та соціального захисту населення у Львівській області з проханням виділити необхідні кошти для проведення такої виплати.
Державний виконавець, встановивши, що рішення суду у визначений строк добровільно не виконано, на підставі ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову від 31.05.2011 року про накладення на боржника штрафу в сумі 680 грн. Державним виконавцем боржнику було надано строк до 05.06.2011 року для добровільного виконання рішення суду та зобов'язано надати письмове підтвердження про виконання.
Листом від 02.06.2011 року боржник повідомив державного виконавця про неможливість виконати рішення суду у визначений йому строк, що зумовлено відсутністю коштів для виплати ОСОБА_1 грошової допомоги.
06.06.2011р. державний виконавець ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області виніс постанову, згідно якої на боржника - Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради накладено штраф в розмірі 1360 грн., з підстав повторного невиконання рішення суду.
Відповідно до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника у подвійному розмірі.
Посилання позивача на відсутність коштів не є підставою для невиконання свого зобов'язання по виплаті ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, згідно виконавчого листа №2а-190/09, виданого Сихівським районним судом м.Львова.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що узгоджується з положеннями ст.3 КАС України, і воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195-197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.10.2011р. по справі № 2а-10246/11/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: В.М.Багрій
Д.М.Старунський