УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2012 р. Справа № 34001/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2010 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта- Ужгород» звернулося з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000572240 від 17 липня 2009 року, згідно якого по операціях з давальницькою сировиною позивачу нарахована пеня за порушення строків повернення валютної виручки в сумі 157 554,91 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідно д ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафна санкція - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання, яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу, що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання. Тобто, штрафна санкція і пеня складають податковий борг платника податку. На відміну від вищеописаного, пеня за порушення термінів повернення валютної виручки при здійсненні резидентами зовнішньоекономічних операцій у переліку обов'язкових платежів, встановлених Законом України «Про оподаткування», не передбачена, а тому не може сплачуватись як податкове зобов'язання та стягуватись, як податковий борг.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачем порушено термін зарахування на рахунок українського банку України іноземної валюти, у зв'язку з чим до нього застосовані штрафні санкції.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, винесеною із порушенням норм матеріального права, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить
_________________
Головуючий у 1-й інст. суддя Андрійцьо В.Д. ряд. ст. зв. № 9.1.1 суддя-доповідач Попко Я.С. справа № 2а-359/10/0770 справа № 34001/10/9104
скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2010 року та ухвалити новее рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що штрафна санкція та пеня, в розумінні Закону № 2181-III, нараховується до платників податків контролюючими органами як санкції за порушення законодавства щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вичерпний перелік яких визначено ст.ст.14, 15 Закону України «Про оподаткування». Статтею 4 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що податковий орган визначає суму виключно податкового зобов'язання, яка в подальшому може визнаватись податковим боргом, і лише щодо останнього приймаються податкові повідомлення та вимоги про сплату податкового боргу у встановлені Законом терміни. На відміну від вищеописаного, пеня за порушення термінів повернення валютної виручки при здійсненні резидентами зовнішньоекономічних операцій у переліку обов'язкових платежів, встановлених Законом України «Про оподаткування», не передбачена, а тому не може сплачуватись як податкове зобов'язання та стягуватись як податковий борг і до цих відносин не можуть застосовуватись норми Закону № 2181-ІІІ.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 9 липня 2009 року Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді проведено перевірку дотримання позивачем вимог податкового законодавства, за результатами якої складено Акт №1660/22-0/31015462 від 9 липня 2009 року «Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «Еліта-Ужгород» з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2009 року» та прийнято оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000572240 від 17 липня 2009 року.
Проведеною перевіркою встановлено, що протягом періоду, який підлягав перевірці, Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» здійснювало операції по переробці давальницької сировини. Підприємство отримувало з-за меж митної території України давальницьку сировину та використовуючи свої виробничі потужності, здійснювало її переробку. Виготовлена продукція відправлялася іноземним замовникам. Оплата послуг проводилась шляхом зарахування коштів на валютний рахунок в уповноваженому банку.
Так, на виконання контракту №1 від 11 квітня 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» надавало фірмі «КІМ srl Fаsіhіоn Shеоs» послуги по виготовленню заготовок верху взуття з давальницької сировини, ввезеної з-за меж митної території України, однак валютна виручка за послуги, надані фірмі, зарахована на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» з порушенням термінів зарахування на рахунок українського банку.
На виконання контрактів №1 від 22 січня 2001 року, №2/08 від 09.01.2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» надавало фірмі «РіеІІе Shоеs» послуги по виготовленню заготовок верху взуття з давальницької сировини, ввезеної з-за меж митної території України, однак валютна виручка за послуги, надані фірмі «РіеІІе Shоеs», зарахована на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» з порушенням термінів зарахування на рахунок українського банку.
Факт зарахування валютної виручки на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» з порушенням термінів зарахування підтверджується Актом перевірки.
Відповідно до п. 2 ст. 2 Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» та Порядку видачі, обліку, відстрочення та оплати (погашення) векселя (письмового зобов'язання), що видається суб'єктом підприємницької діяльності при здійсненні операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах (затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.02.2002 року № 83 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.03.2002 року за № 248/6536), Товариством з обмеженою відповідальністю "Еліта-Ужгород" при ввезенні давальницької сировини оформлялись векселі на суму ввізного мита та податку на додану вартість, які були взяті на облік в Державній податковій інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області.
Згідно п. 11 ст. 2 Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» підставою для погашення векселя (письмового зобов'язання) є подання українським виконавцем органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням копії вивізної вантажної митної декларації з відміткою митниці, яка здійснила митне оформлення готової продукції, про фактичне перетинання готовою продукцією митного кордону України.
Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» передбачено, що у разі коли розрахунки за переробку, обробку, збагачення чи використання давальницької сировини провадяться в іноземній валюті, вона підлягає зарахуванню на рахунок українського виконавця в уповноваженому банку України у 90-денний строк починаючи з моменту митного оформлення готової продукції або погашення векселя (письмового зобов'язання) залежно від того, яка з цих операцій була проведена раніше.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» за порушення українським виконавцем (замовником) строків, передбачених ч.ч.7,8 ст. 2, ч.ч.8,16 ст. 5 та ч.3 ст. 6 цього Закону, стягується пеня за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми не одержаної виручки (вартості неповерненої готової продукції) в іноземній валюті, перерахованої у національну валюту України за офіційним валютним курсом Національного банку України, що діє на день нарахування пені, або у гривнях у разі здійснення розрахунків у національній валюті України. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми заборгованості.
Згідно ст. 3 Указу Президента України «Про валютне регулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» та Наказу Державної податкової адміністрації України від 04.10.1999 року №542 до резидентів такі санкції застосовуються державними податковими органами.
На думку суду апеляційної інстанції, штрафна санкція в розмірі 157 554,91 грн. правомірно застосована до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» за порушення вимог Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах».
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на обставину, що відповідачем - Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді 17 липня 2009 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000572240/2260/220-0/31015467/17839, а не податкове повідомлення-рішення, як помилково зазначено позивачем у поданій до суду позовній заяві.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правомірно відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» в задоволенні позовних вимог, а доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2010 року у справі № 2а-359/10/0770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта-Ужгород» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді про скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.В. Клюба