Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 листопада 2012 р. № 2-а- 3956/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
при секретарі судового засідання Пузовікової К.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи - ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова (вул. 2 - ї П`ятирічки, 36, м. Харків, 61089, р/р 256083012091 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823, код ЄДРПОУ 22645252) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1.722,80 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що суб`єкт підприємницької діяльності фізична особа - ОСОБА_1 зареєстрована як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова за реєстраційним номером №22010. Остання обрала фіксований податок як систему оподаткування. Згідно наданого звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік в таблиці № 2 ОСОБА_1 вказала в графі "встановлений розмір страхових внесків" в сумі 1.852,80 грн., при цьому, вказавши в графі фактично сплачено страхових внесків за 2010 рік в сумі 130,00 грн. Тобто відповідачем визнано, що ним не сплачено кошти в сумі 1.722,80 грн.
Внаслідок невиконання відповідачем вимог чинного законодавства щодо своєчасності та повноти перерахування внесків, позивачем були винесені та направлені відповідачу вимоги про сплату боргу: №Ф-385 від 05.11.2010 року на суму 854,46 грн. та №Ф-56 від 04.05.2011 року на суму 868,34 грн. Дані вимоги про сплату боргу відповідачем не оскаржені у терміни, передбачені законодавством та до цього часу не сплачені.
Беручи до уваги, що несвоєчасна сплата страхових внесків може призвести до затримки виплат пенсій, завдати істотної шкоди інтересам громадян та державі, УПФУ просить суд стягнути заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1.722,80 грн.
Представник УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова прибув у судове засідання та склав на адресу суду заяву, в якій просив суд розглядати справу без участі представника Пенсійного фонду та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача - ОСОБА_3 позов не визнав. У письмових запереченнях на позов вказав, що в 2010 році ОСОБА_1 знаходилася на спрощеній системі оподаткування. Даний вид оподаткування був врегульований нормами законодавства, які не передбачали збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. 07.07.2011р. був прийнятий Закон України "Про внесення змін до податкового кодексу України та деякі інші законодавчі акти України щодо удосконалення окремих норм Податкового кодексу України", в якому зазначено, що фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату зборів на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, не застосовуються. нараховані органами ПФУ суми фінансових санкцій не сплачені підприємцям підлягають списанню. Окрім того, за судженням представника відповідача, відповідно до ст.239 Господарського кодексу України органи державної влади і органи місцевого самоврядування у відповідності зі своїми повноваженнями і в порядку установленим законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання відповідні адміністративні - господарські санкції, у тому числі стягнення зборів (обов'язкових платежів). Стаття 250 Господарського кодексу України передбачає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані протягом 6 місяців з дня виявлення правопорушення, але на пізніше ніж через рік. За таких підстав, строк застосування стягнення збору на загальнообов'язкові платежі державного пенсійного страхування закінчився. Враховуючи наведене, у задоволені позову слід відмовити у повному обсязі.
Відповідач та його представник у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені судом належним чином, в порядку передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, причини неявки суду не повідомили. Конверт із судовою кореспонденцією повернувся до суду з відміткою пошти "про закінчення терміну зберігання".
За приписами статті 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2012 року провадження у справі за заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судового рішення у справі №2а-7473/12/2070 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання неправомірними та скасування вимоги.
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень на нього, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
Матеріалами справи підтверджено, що суб`єкт підприємницької діяльності фізична особа - ОСОБА_1 зареєстрована як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова за реєстраційним номером №22010. Остання обрала фіксований податок як систему оподаткування.
Порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування страхувальниками до Пенсійного фонду, України, а також обліку надходження та витрачання його коштів на момент виникнення спірних правовідносин був врегульований Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV та Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та врахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, одним з основних завдань управління є збирання та акумулювання в районі (місті) внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.
Відповідно до п.3 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Статтею 18 Закону від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Відповідно до пп.4 п.8 розділу XV «Прикінцеві положення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Частиною 6 статтею 20 Закону від 09.07.2003 року №1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для зазначених платників є квартал.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч.ч. 2 і 3 ст. 106 Закону).
Згідно з п. 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів) та пені. Вимога про сплату-недоїмки є виконавчим документом.
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено розмір мінімальної плати на 2010 рік у місячному розмірі: з 1 січня - 869 грн., з 1 квітня - 884 грн., з 1 липня - 888 грн., з 1 жовтня - 907 грн., з 1 грудня - 922 грн. Таким чином, мінімальний розмір страхового внеску у 2010 році у місячному розмірі становить: з 1 січня -288,51 грн. (869 грн. х 33,2%), з 1 квітня - 293,49 грн. (884 грн. х 33,2%), з 1 липня - 294,82 грн. (888 грн. х 33,2%), з 1 жовтня - 301,12) грн. (907 грн. х 33,2%), з 1 грудня - 306,10 грн. (922 грн. х 33,2%).
Згідно з приписами ст. 1 Закону, мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Статтею 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку збору у розмірі 33,2%.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що відповідачем - ФО-П ОСОБА_1 до Управління ПФ надано звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік, в таблиці №2 яких відповідачем вказано в графі "встановлений розмір страхових внесків" в сумі 1.852,80 грн. При цьому, останньою вказано в графі "фактично сплачено страхових внесків за 2010 рік" в сумі 130,00 грн. (а.с.8-9). Таким чином, безпосередньо відповідачем визнано, що нею не сплачено кошти в сумі 1.722,80 грн.
Внаслідок несплати заборгованості та на виконання вимог закону, Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова було складено та надіслано відповідачу вимоги про сплату боргу:
- Ф-385 від 05.11.2010 року на суму 854,46 грн.;
- Ф-56 від 04.05.2011 року на суму 868,34 грн. (а.с.10-11).
Доказів оплати боргу за згаданими вище вимогами, відповідачем суду не надано.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що ФО-П ОСОБА_1 після звернення до неї з позовом Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова про стягнення заборгованості оскаржила вимоги про сплату боргу № Ф-385 від 05.11.2010 року на суму 854,46 грн. та № Ф-56 від 04.05.2011 року на суму 868,34 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2012 року позов суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи - ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання неправомірними та скасування вимог по адміністративній справі №2а-7473/12/2070 - залишено без розгляду на підставі п. 4 ст. 155 КАС України. Ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2012 року набула законної сили.
Отже, на момент розгляду даної адміністративної справи вимоги Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № Ф-385 від 05.11.2010 року на суму 854,46 грн. та № Ф-56 від 04.05.2011 року на суму 868,34 грн. є чинними, не скасованими в установленому законом порядку та підлягають виконанню.
Сума заборгованості відповідача у розмірі 1.722,80 грн. підтверджується також витягом з картки особового рахунку громадянина - підприємця (фізичної особи) фіксований податок ОСОБА_1 (а.с.14).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що страхувальники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж до 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, суд знаходить позов правомірним та таким, що підлягає задоволенню. Доводи представника відповідача, викладені в письмових запереченнях, не знайшли обґрунтованого підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи - ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова (вул. 2 - ї П`ятирічки, 36, м. Харків, 61089, р/р 256083012091 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823, код ЄДРПОУ 22645252) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1.722,80 (одну тисячу сімсот двадцять дві грн. 80 коп.)
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Панченко