Постанова № 28075773, 17.12.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2012
Номер справи
2а/1270/9676/2012
Номер документу
28075773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9676/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Ковальової Т.І.

при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.

за участю :

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 3902,30 грн.,-

05 грудня 2012 року Управління пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області звернулося до адміністративного суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 3902,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач 27 вересня 2005 року, згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1, зареєстрований виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа. В управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрований як платник страхових внесків з 29.09.2005 року, що підтверджується заявою платника страхових внесків.

СПД ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який обрав спрощену систему оподаткування.

Відповідач має заборгованість із сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року у сумі 3902,30 грн.

Позивач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що СПД ОСОБА_1 27 вересня 2005 року, згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1, зареєстрований виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа. В управлінні Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрований як платник страхових внесків з 29.09.2005 року, що підтверджується заявою платника страхових внесків (а.с.5-9).

СПД ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який обрав спрощену систему оподаткування.

В порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідач не сплатив єдиний внесок в сумі 3902,30 грн. нарахований у відповідності до розрахунків сум єдиного внеску за звітний період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року та складає 34,7 % від самостійно визначеної суми, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше за розмір мінімального страхового внеску, для осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, що згідно звіту наданого за 2011 рік становить 1080, 00 грн. Враховуючи розмір мінімального страхового внеску у 2011 році та дані заявлені у звіті про нарахування сум єдиного внеску за 2011 рік, необхідно здійснити доплату до мінімального страхового внеску в сумі 3902,30 грн., про що було направлено повідомлення - розрахунок № 581 віл 03.05.2012 року відповідачу. За період з 21.02.2011 року по 20.09.2011 року боржником фактично сплачено 108,00 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості та карткою особового рахунку страхувальника (а.с.10,14,15).

Отже, заборгованість відповідача із сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року складає 3902,30 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника, наданим звітом страхувальника за 2011 рік щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в електронній формі, що згідно п. 2.3 розділу ІІ Порядку подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007 року № 7-7, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2007 року № 436/13703, є оригіналом, має юридичну силу та може бути використаним як докази в суді або під час розгляду спорів у судовому порядку (а.с.10,11).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області відповідачу було надіслано рекомендованим листом з повідомленням вимогу про сплату боргу № Ф 896 від 04.05.2012 року на суму 3902,30 грн. (а.с.12,13)

У ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 цього Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі

бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст 7 Закону, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць , у якому отримано дохід (прибуток).

Розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюється з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок для платників, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно - правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Частиною 11 статті 9 Закону визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до Закону суми єдиного внеску своєчасно не сплачені платником у строки, визначені ст. 9 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю - недоїмкою із сплати єдиного внеску.

На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.

Частиною 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі, якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі, якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області відповідачу було надіслано вимогу про сплату боргу з єдиного внеску від 04.05.2012 року Ф-896 на суму 3902,30 грн., яка до теперішнього часу відповідачем в повному обсязі не сплачена. Відповідач вимогу отримав, не оскаржив її та не узгодив з органами Пенсійного фонду суму недоїмки.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Виходячи з аналізу наведеного, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму у встановлені строки відповідач не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення станом на день розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 3, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 3902,30 грн. задовольнити.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області суму заборгованості із сплати єдиного внеску за 2011 рік у розмірі 3902,30 грн. (три тисячі дев'ятсот дві гривні 30 коп.), перерахувавши 34,7% - 3902,30 грн. на р/р 37192076001205 ГУДК в Луганській області МФО 804013, код 21792347.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 19 грудня 2012 року.

СуддяТ.І. Ковальова