Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
17 грудня 2012 р. №2а-11656/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,
за участю: представника позивача - Строєвої О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Харківській області до ОСОБА_2 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача - ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) фінансові санкції застосовані рішеннями регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Харківській області від 29.02.12 № 200033/20/08/32-255 у сумі 329372,20 гри., № 200034/20/08/32-255 у сумі 25309,00 грн., № 200035/20/08/32-255 у сумі 164686,10 грн., №200036/20/08/32-255 у сумі 12654,50 грн., № 20003/20/08/32-255 у сумі 5 000,00 грн. на користь Державного бюджету України ( рахунок одержувача 31115106700156, код платежу 21081100, УДКСУ у Вовчанському р-ні Харківської обл., код ЄДРПОУ 37345943 в установі банку ГУДКС України у Харківській області, МФО 851011).
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, у відповідності до вимог статей 33, 35 КАС України, однак поштове відправлення не було вручено адресату у зв'язку із відсутністю фізичної особи-підприємця за адресою місцезнаходження.
Згідно вимог ч.4 статті 33 КАС України, у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.11.2002 року Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець.
З матеріалів справи вбачається, що 03.02.12 на адресу регіонального управління надійшли матеріали управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України у Харківській області по факту здійснення ФОП ОСОБА_2 реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій.
З метою виконання функцій по контролю за обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів керівником Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України видано наказ від 06.02.12 №59 та направлення від 06.02.12 №52/32-2П (а.с.23) про проведення перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в магазині, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №50/322/НОМЕР_1 від 06.02.2012 року (а.с. 18-20).
Відповідно до висновків зазначеного вище акту перевірки встановлено:
- факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі ними, що є порушенням вимоги ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-ВР, згідно яких роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності у них ліцензії, а зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного і реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
- факт реалізації вина "Аліготе" місткість 1,0 л., міцність 9,5-13% об. По ціні 17,52 грн., яке є нижчою від мінімальної роздрібної ціни встановленої Постановою КМУ від 30.10.08 № 957 "Про встановлення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої", а саме: 18,00 грн. Тобто в ході перевірки встановлено порушення вимог Постанови КМУ від 30.10.08 № 957 "Про встановлення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої".
Уповноважена відповідачем особа, яка діяла за довіреністю, була ознайомлена з актом перевірки №50/322/НОМЕР_1 від 06.02.2012 року, але відмовилась від його підписання, про що був складений акт відмови підписання акта перевірки від 06.02.2012 р. №2/32-254.(а.с.22)
Враховуючи порушення зазначені в акті №50/322/НОМЕР_1 від 06.02.2012р. комісією по розгляду справ з питань застосування фінансових санкцій Регіонального управління департаменту контролю за виробництво та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, прийнято рішення про визнання суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_2 такою, що підлягає фінансовій відповідальності передбаченої аб.5, 10, 13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-ВР, про що складений протокол засідання комісії (а.с.17).
На підставі висновків акту перевірки Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПС України у Харківській області винесено рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій, а саме:
- рішення від 29.02.12р. № 200033/20/08/32-255 за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії у сумі 329372,20 грн. (вартість партії товару - 164686,10 грн. X 200%). Вартість партії товару розрахована виходячи з опису алкогольної продукції, що реалізовувалась без наявності ліцензії;
- рішення від 29.02.12р. № 200034/20/08/32-255 за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії у сумі 25309,00 грн. (вартість партії товару - 12654,50 грн. X 200%). Вартість партії товару розрахована виходячи з опису тютюнових виробів, що реалізовувались без наявності ліцензії;
- рішення від 29.02.12р. № 200035/20/08/32-255 за зберігання алкогольних напоїв в місці, що не внесено до єдиного державного реєстру у сумі 164686,10 грн. (відповідно до вартості алкогольних напоїв). Вартість партії товару розрахована виходячи з опису алкогольних напоїв, що зберігались в місці торгівлі;
- рішення від 29.02.12 №200036/20/08/32-255 за зберігання тютюнових виробів в місці, що не внесено до єдиного державного реєстру у сумі 12654,50 грн. (відповідно до вартості тютюнових виробів). Вартість партії товару розрахована виходячи з опису тютюнових виробів, що зберігались в місці торгівлі;
- рішення від 29.02.12р. № 200037/20/08/32-255 за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімальних у сумі 5 000,00 грн.
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач одержав 18.03.12 року, проте суму штрафної санкції до бюджету не сплатив, що підтверджується листом Вовчанської МДПІ Харківської області ДПС, де відповідач стоїть на обліку.
Рішення про застосування фінансових санкцій судом чи вищестоящим органом не скасовані, тобто є діючими та підлягають виконанню.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до положень статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.80.2.2 п. 80.2 ст. 80 Податкового Кодексу України підставою для проведення фактичної перевірки є отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи державної податкової служби, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі - Закону) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Статтею 16 Закону передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Положеннями ст.17 Закону передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до положень аб.5, 10, 13 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень; зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Відповідно до положення ст.18 Закону Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої. Такі ціни встановлені у Постанові КМУ від 30.10.2008р. №957 "Про встановлення мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на алкогольні напої".
Згідно положень п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України віл 02.06.2003р. №790 (далі - Порядку), Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Пунктом 10 Порядку, передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Крім того, п.13 цього Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.
З оглядку на викладене вище, суд приходить до висновку, що дії Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Харківській області є правомірним і такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позов про стягнення суми фінансових санкцій у розмірі 537021,80 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництва та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Харківській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з відповідача - ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (рахунок одержувача 31115106700156, код платежу 21081100, УДКСУ у Вовчанському р-ні Харківської обл., код ЄДРПОУ 37345943 в установі банку ГУДКС України у Харківській області, МФО 851011) фінансові санкції у розмірі 537021.80 грн. (п'ятсот тридцять сім тисяч двадцять одна гривня вісімдесят копійок), які застосовані рішеннями регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Харківській області від 29.02.12 № 200033/20/08/32-255 у сумі 329372,20 гри., № 200034/20/08/32-255 у сумі 25309,00 грн., № 200035/20/08/32-255 у сумі 164686,10 грн., №200036/20/08/32-255 у сумі 12654,50 грн., № 20003/20/08/32-255 у сумі 5 000,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 18.12.2012 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.