ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7459/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі - Горбач Д.О.,
за участю: представника позивача - Данілової Н.Н.,
представника відповідача - Яковенка Р.О,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Машівської районної державної адміністрації про скасування розпорядження голови РДА та зобов'язання прийняти розпорядження, -
В С Т А Н О В И В:
28 листопада 2012 року позивач Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Машівської районної державної адміністрації про визнання нечинним пункту 1 розпорядження Машівської районної державної адміністрації Полтавської області № 424 від 25 вересня 2012 року "Розпочати з 01 жовтня 2012 року опалювальний сезон у населених пунктах Машівського району" та зобов'язання прийняти розпорядження про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 11 жовтня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25.09.2012 року голова Машівської районної державної адміністрації видав розпорядження № 424 про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 1 жовтня 2012 року у зв'язку із зниженням середньодобової температури зовнішнього повітря нижче 8 градусів С, що зареєстровано у Машівському районному управлінні юстиції за № 8/195 від 28.09.2012 року. Як вважає позивач вказане розпорядження про початок опалювального сезону з 01.10.2012 року прийнято з порушенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені постановою Кабінету міністрів України № 630 від 21.07.2008 року, оскільки відповідно даних Полтавського обласного центру з гідрометеорології зниження середньодобової температури до 8 градусів С відбулося з 11.10.2012 року, тому опалювальний сезон повинен починатись не раніше 11.10.2012 року. Позивач вважає пункт 1 розпорядження винесений з порушенням вимог чинного законодавства та просить суд його скасувати та зобов'язати відповідача прийняти нове розпорядження про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 11 жовтня 2012 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить суд задовольнити позво в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на правомірність спірних рішень з підстав викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
25 вересня 2012 року голова Машівської районної державної адміністрації видав розпорядження № 424 про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 1 жовтня 2012 року у зв'язку із зниженням середньодобової температури зовнішнього повітря нижче 8 градусів С, що зареєстровано у Машівському районному управлінні юстиції за № 8/195 від 28.09.2012 року (а.с.7).
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені постановою Кабінету міністрів України № 630 від 21.07.2008 року, рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
Підпунктом 9.7 пункту 9 "Теплоносії та їх параметри" Державних будівельних норм України ( далі ДБН) В.2.5.-39:2008 передбачено, що початок та кінець опалювального періоду за середньодобової температури 8 град. С протягом трьох діб.
Відповідно даних Полтавського обласного центру з гідрометеорології зниження середньодобової температури до 8 градусів С відбулося з 11.10.2012 року.
Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача, позивач звернувся до суду з вимогою про скасування вказаного розпорядження та зобов'язання відповідача прийняти нове розпорядження про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 11 жовтня 2012 року.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони :1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку спірному розпорядженню № 424 від 25.09.2012 року, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання визначає Закон України "Про теплопостачання" № 2633-1У від 02.06.2005 року (далі Закон), який регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що державне управління у сфері теплопостачання здійснюють:
на загальнодержавному рівні - Кабінет міністрів України, центральні органи виконавчої влади у межах своїх повноважень;
на місцевому рівні - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації.
Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року затверджені "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (далі Правила), які регулюють відносини між суб'єктами господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги.
Пунктом 5 Правил передбачено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
Підпунктом 9.7 пункту 9 "Теплоносії та їх параметри" Державних будівельних норм України ( далі ДБН) В.2.5.-39:2008 передбачено, що початок та кінець опалювального періоду за середньодобової температури 8 град. С протягом трьох діб.
У Додатку №1 "Вимоги щодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення від нормативних" Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, (далі Порядок), що затверджені Постановою КМУ № 151 від 17.02.2012 року передбачено, що за порушення своєчасного початку і закінчення опалювального сезону (протягом трьох діб із середньодобовою температурою 8° С), повинно бути проведено перерахунок на 3,3 відсотка місячної плати за кожну добу перевищення допустимого строку відхилення від показників (у разі оплати послуг щомісяця протягом року враховується те, що місячна плата розподілена на рік).
Відповідно до довідки №32-03-23/363 від 01.11.2012 року Полтавського обласного центру з гідрометеорології зниження середньодобової температури до 8 градусів С відбулося з 11.10.2012 року, тому опалювальний сезон повинен починатись не раніше 11.10.2012 року, (а.с.9-10).
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Отже, розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації № 424 про початок опалювального сезону 2012-2013 років від 25.09.2012 року з 01.10.2012 року є обов'язковим до виконання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".
ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" розпочато опалювальний сезон 2012-2013 років на території м. Полтави та Полтавської області, в т.ч. у смт. Машівка, з 11.10.2012 року.
Відповідальність за порушення своєчасного початку і закінчення опалювального сезону передбачена Порядком проведення перерахунків розміру плати за надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджений постановою КМУ № 151 від 17.02.2010 року, а саме: повинно бути проведено перерахунок на 3,3 відсотка місячної плати за кожну добу перевищення допустимого строку відхилення від показників.
Таким чином, у споживачів смт. Машівка виникає право звернутись до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для проведення перерахунку плати за послуги теплопостачання.
Полтавський обласний центр з гідрометеорології у своєму листі за № 32-03-23/113 від 13.04.2012 року зазначає, що м. Карлівка, смт. Машівка, смт. Котельва та смт. Решетилівка, знаходяться найближче до метеостанції Полтава (вищезгадані метеодані характерні для цих районів).
Відповідно до інформації Полтавський обласний центр з гідрометеорології № 32-03-23/363 від 01.11.2012року зниження середньодобової температури до 8 градусів С відбулося з 11.10.2012 року.
У зв'язку із зниженням температури до 8 градусів С та на виконання вимог п. 5 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", підпункту 9.7 пункту 9 ДБН, "Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості" опалювальний сезон 2012-2013 років на території м. Полтави та Полтавської області було розпочато відповідно до розпорядження міського голови № 387-р від 10.10.2012 року з 11.10.2012 року, відповідно до розпорядження голови Решетилівської районної державної адміністрації № 675 від 25.09.2012 року з 15.10.2012 року, відповідно до розпорядження голови Карлівської міської ради № 95 від 25.09.2012 року з 11.10.2012 року, відповідно до Розпорядження голови Котелевської районної державної адміністрації № 389 від 11.10.2012 року з 15.10.2012 року (а.с.42-45).
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що підставою для прийняття спірного розпорядження стало звернення до Машівської районної державної адміністрації звернулась Машівська центральна районна лікарня з проханням розпочати опалювальний сезон з 01.10.2012 року, жодних інших документів щодо правомірності винесення спірного розпорядження відповідач до суду не надано.
Відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Отже, в порушення п. 5 Правил та п.9.7 п.9 (ДБН), Додатку №1 "Вимоги щодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення від нормативних" Порядку, відповідач встановив опалювальний сезон 2012-2013 років з 1 жовтня 2012 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного розпорядження покладено на Машівську районну державну адміністрацію.
Відповідач не довів суду правомірність прийнятого ним розпорядження № 424 від 25.09.2012 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність прийнятого відповідачем розпорядження дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства.
Зважаючи на те, що оспорюване розпорядження є правовими актами індивідуальної дії, який відповідно до повноважень суду, встановлених частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог: визнати протиправними та скасувати пункт 1 розпорядження Машівської районної державної адміністрації Полтавської області № 424 від 25 вересня 2012 року "Розпочати з 01 жовтня 2012 року опалювальний сезон у населених пунктах Машівського району".
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти розпорядження про початок опалювального сезону 2012-2013 років з 11 жовтня 2012 року суд зазначає наступне.
Повноваження державних адміністрацій визначаються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Згідно ст. 6 Закону України Законом України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року затверджені "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (далі Правила), які регулюють відносини між суб'єктами господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги.
Пунктом 5 Правил передбачено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
Позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача винесене нове розпорядження про початок опалювального сезону з 11.10.2012 року, не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Згідно вимог частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Відтак, оскільки позивачем за звернення до Полтавського окружного адміністративного суду сплачено судовий збір в загальному розмірі 32 грн. 19 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 22606 від 13.11.2012 року (а.с.2), суд дійшов висновку, що вказана сума підлягає частковому стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Машівської районної державної адміністрації про скасування розпорядження голови РДА та зобов'язання прийняти розпорядження - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження Машівської районної державної адміністрації Полтавської області № 424 від 25 вересня 2012 року "Розпочати з 01 жовтня 2012 року опалювальний сезон у населених пунктах Машівського району".
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030) витрати по сплаті судового збору в розмірі 16,09 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2012 року.
Суддя Г.В. Костенко