Постанова № 28043823, 27.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.08.2012
Номер справи
2а-8876/12/017023
Номер документу
28043823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 серпня 2012 р. (11:37) Справа №2а-8876/12/017023

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Алексєєвої Т.В., при секретарі судового засідання Ходус Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс"

про стягнення 206713,00 грн.

за участю:

представник позивача - Бахарева Н.Ю. - довіреність № 04-5/03 від 05.01.2012р

представник відповідача -не з'явився

Обставини справи: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" (далі відповідач) 206713,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік. Позов мотивовано тим, що відповідачем не сплачені штрафні санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України від 21.03.1999 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»за невиконання у 2010 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 цього Закону.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, явку уповноваженого представника не забезпечив, причин неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.ст. 71, 128 КАС України розглядати справу за відсутності представника відповідача, на підставі наявних у справі матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративного суду віднесено спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 №1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.

Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України від 21.03.1999 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон №875). У відповідності до покладених на Фонд завдань останній здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).

Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону №875, реалізують владні управлінські функції, у спірних відносинах є суб'єктами владних повноважень, право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку (частина 9 статті 20 Закону №875), з огляду на викладене та відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3, п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, дана справа є адміністративною і її належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код 31898522, державну реєстрацію якого проведено Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 04.03.2002 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру (а.с. 6).

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 Закону №875 встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом.

Строки подання Фонду соціального захисту інвалідів, його відділенням звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, порядок контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі щодо подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики України за погодженням з Державним комітетом статистки України.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме зі звіту форми № 10-ПІ поштова-річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2011 рік, наданого відповідачем позивачеві (а.с. 12), середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 425 особи; працюючих інвалідів 4; кількість інвалідів, які повинні працювати 17.

Фонд оплати праці 6758000,00 грн., середньомісячна заробітна плата становить 15901,00 грн., сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, відповідно ч. 1 ст. 20 Закону та згідно п. 3.7. Інструкції становить 206713,00 грн.

Відтак, Відповідач мав самостійно до 15.04.12 р. обчислити і сплатити суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 206713,00 грн.

Відповідачем у встановленому ст. 71 КАС України порядку не надано доказів сплати сум адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача. При цьому суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій з підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні 27.08.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 31.08.12 р.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" (вул. Мамеді Емір - Усеіна, 14, м. Сімферополь, 95000, р/р 26007151084900 у АКІБ "Укрсиббанк", МФО 351005, ЄДРПОУ 31898522) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Крилова, 133, м. Сімферополь, 95001) заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця у 2011 році, у сумі 206713,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Алексєєва Т.В.