КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-5631/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"13" грудня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді -Гром Л.М.;
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання - Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2012 року по справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Українська фінансова група»до Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2012 року позов задоволено повністю, визнано неправомірними та скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платників податків від 31 січня 2012 року № 0000194310, № 0000204310, № 0000214310, № 0000224310, № 0000234310, № 0000244310, № 0000254310, № 0000264310, № 0000274310, № 0000284310, № 0000304310.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що приватне акціонерне товариство «Українська фінансова група»(код за ЄДРПОУ 14285934; адреса: 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 77) зареєстровано у статусі фінансової установи Державною комісією з регулювання фінансових послуг України відповідно до розпорядження цієї комісії від 10.02.2001 р. № 46 про що видано Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи.
Згідно Ліцензії Державною комісією з регулювання фінансових послуг України Приватне акціонерне товариство «Українська фінансова група»має право на здійснення переказу коштів небанківськими фінансовими установами із строком дії з 27.10.2009 р. по 27.10.2012 р.
Окрім цього, Національним банком України позивачу видано Генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій від 02.06.2011 р. № 75 (із строком дії до 27.10.2012 р.), відповідно до якої позивачу надано право здійснення операцій, зазначених у п. 3 (діяльність з обміну валют) та 8 (переказ коштів) ч. 1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», якщо вони є валютними операціями.
ДПІ у Харківській області проведено фактичні перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій пунктів обміну валют суб'єкта господарської діяльності Приватного акціонерного товариства «Українська фінансова група», що знаходяться за адресами: м. Харків, вул. Миру, 9-А; м. Харків, вул. Полтавський шлях, 142/2 (1-ий поверх); м. Харків, вул. Полтавський шлях, 115; м. Харків, вул. Карла Маркса, 2/15; м. Харків, вул. Якіра, 148; м. Харків, вул. Полтавський шлях, 42; м. Харків, вул. Червоноармійська, 7; м. Харків, вул. Римарська, 19; м. Харків, вул. Полтавський шлях, 23/25; м. Харків, пр. Леніна, 41/43; м. Вінниця, вул. Келецька зупинка тролейбуса «600-річчя», за результатами яких складено акти перевірки від 09 грудня 2011 року № 5728/20/40/23/37535843 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 018/2665/43/14285934), від 09 листопада 2011 року № 5470/20/40/23/37535843 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 016/2665/43/37535843) від 15 грудня 2011 року № 5780/20/40/23/14285934 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 014/2665/43/1428534), від 16 листопада 2011 року № 5472//20/40/23/37535843 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 012/2665/43/14285934), від 09 грудня 2011 року № 5725//20/40/23/14285934 (перереєстрований 19.01.2012 р. під № 010/2665/43/14285934), від 09 грудня 2012 року № 5726/20/40/23/14285934 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 015/2665/43/14285934), від 09 грудня 2012 року № 5727//20/40/23/14285934(перереєстрований 19.01.2012 р. під № 009/2665/43/14285934), від 09 грудня 2011 року № 5724//20/40/23/14285934 (перереєстрований 19.01.2012 р. під № 008/2665/43/14285934), від 09 листопада 2011 року № 5473/20/40/23/37535843 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 017/2665/43/14285934), від 09 грудня 2011 року № 5723/20/40/23/14285934 (перереєстрований 23.01.2012 р. під № 013/2665/43/14285934), від 14 грудня 2011 року № 392/02/32/23/26285388 (перереєстрований 19.01.2012 р. під № 011/2665/43/14285934).
Перевірками було встановлено здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування реєстратора розрахункових операцій на господарському об'єкті уповноваженої фінансової установи, що не відноситься до каси банку, не проведення розрахункової операції з продажу іноземної валюти через реєстратор розрахункових операцій, не роздрукування та не видача розрахункового документу встановленого зразка (квитанція за формою 377-А), що підтверджує здійснення операцій з продажу іноземної валюти (до актів перевірки долучено квитанцію за формою 377-К), а також здійснення торгівлі валютними цінностями без придбання відповідного торгового патенту.
Податковим органом зроблено висновок порушення п. 1, 2, 5 ст. 4, п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та пп. 267.1.1 п. 267.1 Податкового кодексу України.
31 січня 2012 року на підставі вказаних вище актів перевірки Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платників податків прийняла оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності: торговельна діяльність у пунктах продажу товарів; діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України; торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти; діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).
Згідно з пп. 14.1.208. Податкового кодексу України пункт обміну іноземної валюти для цілей розділу XII цього Кодексу, це структурна одиниця, яка відкривається банком (фінансовою установою), у порядку, встановленому Національним банком України, у тому числі на підставі агентських договорів з юридичними особами - резидентами, а також національним оператором поштового зв'язку, де здійснюються валютно-обмінні операції для фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, та розташована поза межами операційного залу.
Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 1.1 Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.12.2002 р. № 502 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 р. за № 21/7342(із змінами (далі - Інструкція № 502), пункт обміну іноземної валюти, це структурна одиниця, яка відкривається банком (фінансовою установою), у тому числі на підставі агентських договорів з юридичними особами-резидентами, а також національним оператором поштового зв'язку, де здійснюються валютно-обмінні операції для фізичних осіб - резидентів і нерезидентів з дотриманням вимог цієї Інструкції та інших нормативно-правових актів Національного банку України.
Пунктом 4.1. Інструкції № 502 передбачено, що валютно-обмінні операції для фізичних осіб (резидентів і нерезидентів) здійснюються касами банків (фінансових установ) і пунктами обміну валюти згідно з порядком, установленим цією Інструкцією.
На відміну від вимог, що пред'являються до пунктів обміну валют (щодо наявності обов'язкового переліку документів -п. 4.10. Інструкції № 502), а саме стосовно наявності торгового патенту, вимоги щодо операційних кас не містять такої вимоги.
Згідно з п. 5.1. Інструкції № 502 довідки за формою N 377, квитанції за формами N 377-А, 377-і, 377-І, 377-К та чек банкомата є касовими і розрахунковими документами.
Згідно з п. 6.2. інструкції № 502 операції з купівлі готівкової іноземної валюти за готівкові гривні у фізичних осіб здійснюють, зокрема: каси банку (фінансової установи) з оформленням квитанцій за формою № 377-К із зазначенням у них часу здійснення операції та додатково для фізичних осіб - нерезидентів - довідок за формою N 377. У свою чергу, пункти обміну валюти здійснюють купівлю валют з оформленням квитанцій про здійснення купівлі іноземної валюти за формою № 377-А для фізичних осіб - резидентів, а для фізичних осіб - нерезидентів - довідок за формою № 377.
Відповідно до п. 5.5. Інструкції № 502 квитанція за формою № 377-К, видача якої мала місце в даному випадку, видається касою банку (фінансової установи) фізичним особам як підтвердження здійснення валютно-обмінних операцій, визначених в абзацах другому - шостому пункту 1.2 цієї Інструкції.
Порядок внесення відомостей регламентується Положенням про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 5 грудня 2003 р. № 152, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2003 р. за № 1252/8573 (далі - Положення № 152).
Згідно з 3.5. Положення № 152 фінансова компанія має право надавати певні види фінансових послуг через її відокремлені підрозділи (в тому числі структурні одиниці) за умови внесення інформації про них до Реєстру. Фінансова компанія кожному відокремленому підрозділу та його структурній одиниці присвоює внутрішній реєстраційний код згідно з внутрішньою системою реєстраційної кодифікації, при цьому код повинен мати 16 знаків, перші вісім знаків мають відповідати ідентифікаційному коду фінансової компанії за ЄДРПОУ, 9-й знак - крапка, 10 - 12-й знаки - порядковий номер відокремленого підрозділу компанії, 13-й знак - крапка, 14 - 16-ий знаки - порядковий номер структурної одиниці відокремленого підрозділу.
Згідно з цим Положенням № 152 та п. 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ (затверджений Розпорядженням Державної комісії з регулювання фінансових послуг України 28.08.2003 р. № 43, яке зареєстроване у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2003 р. за N 797/8118 (із змінами)) під відокремленим підрозділом фінансової установи розуміється - філія, інший відокремлений структурний підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені.
У свою чергу, згідно із Положенням № 152 під структурною одиницею відокремленого підрозділу розуміються - відділення, власні операційні каси, пункти обміну валют тощо, у яких безпосередньо може здійснюватися діяльність щодо надання певних видів фінансових послуг.
Відтак, операційні каси фінансових установ належать до категорії структурних одиниць відокремленого підрозділу.
Також, пунктом третім ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Національного банку України.
Відповідно до наданої позивачем інформації щодо структурних одиниць Харківської філії Приватного акціонерного товариства «Українська фінансова група»наданої Державною комісією з регулювання фінансових послуг України вбачається, що остатнє за своїм статусом є операційними касами фінансової установи, а не є пунктами обміну валюти у розумінні наведених вище правових актів, а отже касами уповноважених банків з оформленням розрахункових документів.
Згідно положень статті 125 Податкового кодексу України, відповідальність платника податків у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій можлива лише за здійснення реалізації товарів, визначених пунктом 267.2 статті 267 цього Кодексу, без отримання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку його отримання та використання, передбаченого підпунктами 267.6.4 - 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 цього Кодексу, сплачують штраф у п'ятикратному розмірі збору за весь період здійснення такої діяльності, але не менше п'ятикратного його розміру за рік.
Оскільки наведеним вище було встановлено, що на операційні каси фінансових установ не поширюються зазначені вимоги щодо необхідності отримання торгового патенту та сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що застосування суб'єктом владних повноважень штрафних (фінансових) санкцій в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях від 31 січня 2012 року є незаконним.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Підстав для задоволення апеляційної скарги судова колегія не вбачає.
Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.
Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.
Ухвала складена у повному обсязі 17.12.2012 року.