УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2012 р.Справа № 2а-1870/2058/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.
представника відповідача Петріщева О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2012р. по справі № 2а-1870/2058/12
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби
до Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром"
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИЛА:
Державна податкова інспекція у м. Сумах (далі - позивач, ДПІ у м. Сумах) звернувся до Публічного акціонерного товариства «Сумихімпром» (далі - відповідач, ПАТ «Сумихімпром»), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив суд:
-стягнути 4 693 517грн. 84коп. заборгованості зі сплати земельного податку та 153 736грн. 37коп. заборгованості зі сплати інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2012 року адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Сумах до Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" про стягнення податкового боргу задоволено.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків на користь держави заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 4693517грн. 84коп., заборгованість зі сплати інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 153736грн. 37коп., разом стягнуто 4847254грн. 21коп. (чотири мільйони вісімсот сорок сім тисяч двісті п'ятдесят чотири гривні 21копійку).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Сумихімпром» є юридичною особою (ідентифікаційний код 05766356), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.61-62). Відповідач знаходиться на податковому обліку у ДПІ у м. Сумах з 10.01.2008року та є платником земельного податку та зборів за забруднення навколишнього природного середовища, що вбачається з позову та акта перевірки від 10.10.2011р. (а.с.53-54).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України зазначено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
За приписами п.95.1.ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.4. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Отже, право податкового органу на звернення до суду щодо стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та готівки, що належить такому платнику податків виникає за наявності у платника податків податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме копій розрахунків з земельного податку за 2009р. (а.с.93,135,137), 2010р. (а.с.94,136,139), податкових декларацій та уточнюючих розрахунків з плати за землю за 2011р., (а.с.30-42,138), копій податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2010р. (а.с.95-96,144-145), за 4 квартал 2010р. (а.с.146-147) відповідачем самостійно було розраховано суму земельного податку за 2009р. (з урахуванням уточнення) в загальному розмірі 98347220грн. 09коп., за 2010р. - 3213005грн. 87коп., за 2011р. - 5278350грн. 58коп. (уточнюючим розрахунком, поданим в липні 2011р. було уточнено суму на 5220392грн. 25коп.), в тому числі з плати за землю за листопад 2011р. в розмірі 439862грн. 55коп., а також збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2010р. - 346100грн. 25коп., за 4 квартал 2010р. - 594411грн. 38коп.
Згідно п.п. 4.1.1. п.4.1 ст. 4 та п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011р. платник податків, самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», чинного до 01.01.2011р. податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з приписами п. 4.1.1 ст. 4 Податкового кодексу України, який почав діяти з 01.01.2011р., кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України).
Відповідно пп.16.1.4,16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином, враховуючи зміст наведених норм колегія суддів приходить до висновку про наявність у відповідача, який є платником земельного податку та інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища, обов'язку по сплаті даних зобов'язань, зокрема збору за забруднення навколишнього природного середовища - протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку, із земельного податку - протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. При цьому дані зобов'язання вважаються узгодженими з дня подання податкової декларації чи уточнюючого розрахунку.
Однак, як вбачається із зворотного боку облікових карток відповідача, розрахунків та додаткових письмових пояснень представника позивача (а.с.7-8,9,10-17,156-170,185-197), відповідачем були порушені строки та повнота обсягів сплати зазначених узгоджених зобов'язань, даний факт не заперечувався і в поданих письмових поясненнях відповідача (а.с.79-82).
Порушення строків сплати узгодженого податкового зобов'язання із сплати земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища також було зафіксовано актами перевірки від 05.11.2009р. №7629/152 (а.с.99-100,129-130), від 05.11.2009р. №7628/152 (а.с.102,127), від 24.12.2010р. №10631/152 (а.с.104-106,132-134,141-143), від 17.09.2010р. №7412/152 (а.с.110-112,149-151), на підставі яких винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:1) від 13.11.2009р. №0010351502/0/75910, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, сплаченої з затримкою, що складає 358749грн.25коп. (а.с.101,128); 2) від 13.11.2009р. №0010341502/0/76911, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, сплаченої з затримкою, що складає 358749грн.10коп. (а.с.103,126); 3) від 30.12.2010р. №0011671502/0/99479, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, сплаченої з затримкою, що складає 2461805грн.13коп. (а.с.107,131,140); 4) від 07.10.2010р. №0008761502/0/77496, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми зобов'язання із збору за забруднення навколишнього природного середовища, сплаченої з затримкою, що складає 421357грн.31коп. (а.с.113,148).
Відповідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.
За приписами п.п.5.2.2 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків.
Відповідно до абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Податкові повідомлення-рішення від 13.11.2009р. №0010351502/0/75910 та від 07.10.2010р. №0008761502/0/77496 були отримані відповідачем 16.11.2009р. (а.с.101) та 11.10.2010р. (а.с.113) відповідно та оскаржені не були.
Отже, податкові зобов'язання, визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими.
Податкове повідомлення-рішення від 30.12.2010р. №0011671502/0/99479 відповідачем було отримано 04.01.2011 року (а.с.107).
Згідно з п.57.3. ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося, а тому сума податкового зобов'язання є узгодженою.
Як вбачається з даних облікової картки платника та письмових пояснень позивача і розрахунків (а.с.7-8,9,10-17,156-170,185-197), відповідачем були порушені строки сплати зобов'язань, визначених вказаними податковими повідомленнями-рішеннями.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
За приписами п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З аналізу наведених норм випливає, що узгоджені податкові зобов'язання не сплачені відповідачем у строки, визначені чинним законодавством набувають статус податкового боргу.
Узгоджені суми податкового зобов'язання з земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища у визначені законодавством строки не сплачені, а тому набули статусу податкового боргу.
Відповідно до п.п.16.1.1. п.16.1, п.п.16.4.1 п.16.4 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв до 01.01.2011р.) після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
З 01.01.2011р. порядок нарахування пені за порушення строків сплати узгоджених зобов'язань почало регулюватись Податковим кодексом України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 р. № 953.
Так, відповідно до п. 129.1.1. п.129.1. та п.129.4 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно п.п. 2.1.1, 2.1.2 п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010р. № 953 (далі - Інструкція №952), пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Пунктом 2.7 цієї Інструкції №953 встановлено, що пеня, визначена підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 цього розділу, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Згідно п.п. 2.3.1 п. 2.3 Інструкції №953 нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з даних облікової картки платника та письмових пояснень представника позивача і розрахунків (а.с.7-8,9,10-17,156-170,185-197), за несвоєчасну сплату узгоджених зобов'язань, зокрема, протягом 2009р.-2010р. відповідачу було нараховано пеню із земельного податку в сумі - 694270грн.11коп. та із збору за забруднення навколишнього природного середовища - в сумі 118280грн 06коп., однак, і дані суми відповідачем не були сплачені.
У 2011 року заборгованість зі сплати земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища, та пеня залишились несплаченими, а тому з урахуванням приписів п.п. 4.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України є податковим боргом відповідача.
Відповідачем було подано заяви про розстрочення існуючого податкового боргу, який виник через порушення строків сплати зазначених вище податкових зобов'язань.
Відповідно до п.100.2 ст. 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.20.1.32 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право надавати відстрочення та розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також приймати рішення про списання безнадійного боргу в порядку, передбаченому законом.
Згідно п.п.100.1, 100.4 ст. 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
За наслідками розгляду заяв відповідача про розстрочення існуючого боргу Державною податковою адміністрацією в Сумській області були винесені рішення про розстрочення податкового боргу та укладені з відповідачем договори про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань:
- 01 квітня 2011р. Державною податковою адміністрацією України в Сумській області прийнято рішення №9 про розстрочення податкового боргу з земельного податку на суму 2999900 грн. з 16.05.2011 року по 15.12.2011 року (а.с.18), яким розстрочене своєчасно не сплачене узгоджене зобов'язання з земельного податку (а.с.157), що виникло на підставі податкових повідомлень-рішень, від 13.11.2009р. №0010351502/0/75910, (а.с.101); від 13.11.2009р. №0010341502/0/76911 (а.с.103); від 30.12.2010р. №0011671502/0/99479 (а.с.107).
Відповідно до вказаного рішення між ДПІ в м. Суми та відповідачем був укладений договір про розстрочення податкового боргу №18 від 01.04.2011р. (а.с.19-20).
Згідно п.1 договору відповідачу було надано розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 2999900,00грн. під проценти. В п.5.2,5.3 договору про розстрочення податкового боргу зазначено, що платник зобов'язується розрахувати суму процентів на суму розстроченого податкового боргу та сплачувати його одночасно із сплатою відстроченої суми. Від дня дострокового розірвання договору платник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої суми податкового боргу та суму процентів нарахованих за фактичний строк користування розстроченням. У разі перенесення строків сплати розстроченої суми орган державної податкової служби має право визначити нові строки сплати цих сум. (п. 6.4 договору).
- 31 травня 2011р. Державною податковою адміністрацією України в Сумській області прийнято рішення №20 про розстрочення податкового боргу з земельного податку на суму 2990000,00грн. з 30.06.2011 року по 30.12.2011 року (а.с.24), яким розстрочене своєчасно не сплачену суму податкового боргу з земельного податку (а.с.157-159,185-187), що виникло на підставі самостійно поданих розрахунків з земельного податку за період листопад-грудень 2009р., січень-вересень 2010р..
Відповідно до вказаного рішення між ДПІ в м. Суми та відповідачем був укладений договір про розстрочення податкового боргу №30 від 31.05.2011р. (а.с.25-26).
Згідно п.1 договору відповідачу було надано розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 2990000,00грн. під проценти. В п.5.2,5.3 договору про розстрочення податкового боргу зазначено, що платник зобов'язується розрахувати суму процентів на суму розстроченого податкового боргу та сплачувати його одночасно із сплатою відстроченої суми. Від дня дострокового розірвання договору платник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої суми податкового боргу та суму процентів нарахованих за фактичний строк користування розстроченням. У разі перенесення строків сплати розстроченої суми орган державної податкової служби має право визначити нові строки сплати цих сум. (п. 6.4 договору).
При цьому, судом встановлено, що згідно рішень (а.с.63,64,68,69,70,171-175) було перенесено терміни сплати розстрочення податкового боргу, зокрема, всі строки сплати з 30.06.2011р. по 31.10.2011р. були перенесені на 30.12.2011р. (а.с. 44-46).
- 25 червня 2011р. Державною податковою адміністрацією України в Сумській області прийнято рішення №23 про розстрочення податкового боргу з земельного податку на суму 2999900,00грн. з 15.07.2011 року по 15.12.2011 року (а.с.27), яким розстрочене своєчасно не сплачене відповідачем сума податкового боргу з земельного податку (а.с.157-159,185-187), що виникло на підставі самостійно поданих розрахунків з земельного податку за період жовтень-грудень 2010р., січень-березень 2011р., та нарахованої пені в сумі 694270грн. 11коп.
Відповідно до вказаного рішення між ДПІ в м. Суми та відповідачем був укладений договір про розстрочення податкового боргу №32від 25.06.2011р. (а.с.28-29).
Згідно п.1 договору відповідачу було надано розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 2990000,00грн. під проценти. В п.5.2,5.3 договору про розстрочення податкового боргу зазначено, що платник зобов'язується розрахувати суму процентів на суму розстроченого податкового боргу та сплачувати його одночасно із сплатою відстроченої суми. Від дня дострокового розірвання договору платник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої суми податкового боргу та суму процентів нарахованих за фактичний строк користування розстроченням. У разі перенесення строків сплати розстроченої суми орган державної податкової служби має право визначити нові строки сплати цих сум. (п. 6.4 договору).
При цьому, судом встановлено, що згідно рішень від 30.11.2011р. (а.с.65-67,176-178) було перенесено терміни сплати розстрочення податкового боргу, зокрема, строки сплати з 15.07.2011р., а також з 15.09.2011р., з 17.10.2011р. були перенесені на 15.12.2011р.
- 01 квітня 2011р. Державною податковою адміністрацією України в Сумській області прийнято рішення №10 про розстрочення податкового боргу зі сплати зборів за забруднення навколишнього природного середовища на суму 1254963грн. з 16.05.2011року по 15.12.2011року (а.с.21), яким розстрочене своєчасно не сплачене відповідачем узгоджене зобов'язання зі сплати зборів за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.157-159,185-187), що виникло на підставі податкового повідомлення-рішення від 07.10.2010р. №0008761502/0/77496 (а.с.113), самостійно поданих розрахунків за 3 та 4квартали 2010р. та нарахованої пені в сумі 118280грн. 06коп.
Відповідно до вказаного рішення між ДПІ в м. Суми та відповідачем був укладений договір про розстрочення податкового боргу №19 від 01.04.2011р. (а.с.22-23).
Згідно п.1 договору відповідачу було надано розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 1254963грн. під проценти. В п.5.2,5.3 договору про розстрочення податкового боргу зазначено, що платник зобов'язується розрахувати суму процентів на суму розстроченого податкового боргу та сплачувати його одночасно із сплатою відстроченої суми. Від дня дострокового розірвання договору платник зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченої суми податкового боргу та суму процентів нарахованих за фактичний строк користування розстроченням. У разі перенесення строків сплати розстроченої суми орган державної податкової служби має право визначити нові строки сплати цих сум. (п. 6.4 договору).
За таких обставин, з укладенням вказаних договорів строки сплати податкового боргу позивача були перенесені.
24.10.2011р. господарським судом Сумської області було винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство відносно ПАТ «Сумихімпром» та з 24.10.2011р. введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с.83).
Згідно п.100.3 ст. 100 Податкового кодексу України розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в межах процедури відновлення платоспроможності боржника здійснюються відповідно до законодавства з питань банкрутства.
Враховуючи вказане, податковим органом 16.12.2011р. було прийнято рішення про скасування розстрочення податкового боргу (а.с.119), яким було скасовано зазначені вище рішення про розстрочення податкового боргу.
Згідно пункту 4.5. Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. №1036 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за №1431/18726 (надалі - Порядок), рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.
Пунктами 4.7, 48 Порядку передбачено, що з дня, дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).
Розстрочені (відстрочені) суми грошових зобов'язань (податкового боргу) та суми нарахованих процентів, що залишилися не сплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення (відстрочення), стягуються у порядку, установленому законодавством для стягнення податкового боргу.
Відповідачем станом на момент розгляду було частково сплачено зазначені вище розстрочені грошові зобов'язання, і станом на момент розгляду справи заборгованість відповідача, яка була розстрочена рішенням №9 від 01.04.2011р. (договір №18 від 01.04.2011р.) склала в розмірі 374991,00грн. (сума зобов'язання з земельного податку, яку відповідач за вказаним рішенням повинен був погасити 15.12.2011р.), та 8603грн. 23коп. проценти за користування розстроченням; рішенням №20 від 31.05.2011р. (договір №30 від 31.05.2011р.) склала в розмірі 2562858,00грн. (сума зобов'язання з земельного податку, яку відповідач за вказаним рішенням повинен був погасити 30.11.2011р. та з урахуванням рішень про перенесення термінів сплати - 30.12.2011р.), та 153890грн. 79коп. процентів за користування розстроченням; рішенням №23 від 25.06.2011р. (договір №32 від 25.06.2011р.) склала в розмірі 1143990,00грн. (сума зобов'язання з земельного податку, яку відповідач за вказаним рішенням повинен був погасити 15.11.2011р. та з урахуванням рішень про перенесення термінів сплати - 15.12.2011р.), та 9322грн. 18коп. процентів за користування розстроченням; рішенням №10 від 01.04.2011р. (договір №19 від 01.04.2011р.) склала в розмірі 151774грн. 73коп. (сума зобов'язання зі зборів за забруднення навколишнього природного середовища, яку відповідач за вказаним рішенням повинен був погасити 15.11.2011р. та 15.12.2011р.), та 1961грн. 64коп. процентів за користування розстроченням.
Також, за відповідачем рахується заборгованість, визначена в самостійно поданій податковій декларації з плати за землю, зокрема за листопад 2011р. в сумі 439862грн. 55коп.
Доказів сплати зазначених вище зобов'язань відповідачем не надано, а тому станом на момент розгляду справи за ним рахується заборгованість з земельного податку в розмірі 4693517грн. 84коп. та зі сплати зборів за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 153736грн. 37коп.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 03.07.2001р. N266, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2001 р. за N595/5786, чинного на час виникнення спірних правовідносин, перша податкова вимога формується структурним підрозділом стягнення податкового боргу податкового органу не пізніше п'ятого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (отримання відповідного подання від іншого контролюючого органу).
Якщо платник податків не погасив у повному обсязі суму податкового боргу протягом 30 календарних днів від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, структурний підрозділ стягнення податкового боргу не пізніше п'ятого робочого дня, починаючи з останнього із зазначених 30 календарних днів, формує другу податкову вимогу.
Якщо у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, то друга податкова вимога формується на суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не формується та не виставляється.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.60), узгоджена сума податкового зобов'язання відповідачем сплачена не була, позивачем була сформована 02.12.2008р. перша податкова вимога №1/1599, та 08.01.2009 р. друга податкова вимога №2/9, які були вручені повноважній особі відповідача 08.12.2008р. та 09.01.2009р. відповідно (а.с.60).
Між тим, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги щодо стягнення коштів з рахунків у банках та за рахунок готівки, що належить відповідачу на суму податкового боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на неправомірність вимог позивача щодо стягнення заборгованості зі сплати земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища, дата виникнення якої настала до порушення провадження у справі про банкрутство, а тому є конкурсною і не підлягає стягнення у порядку адміністративного судочинства, колегія суддів вважає необгрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Тобто виходячи із змісту даної норми мораторій поширюється лише на ті зобов'язання, термін виконання яких настав до дня введення мораторію, в даному випадку до 24.10.2011р. Разом з тим, беручи до уваги наявні рішення про розстрочення податкового боргу, та рішення про перенесення терміну сплати податкового боргу, які ніким не оскаржувались, терміни сплати податкових зобов'язань, стягнення яких є предметом розгляду даної справи, наступали, починаючи з 15 листопада 2011р. та закінчувались 30 грудня 2012р., тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, а тому на борг, стягнення якого є предметом розгляду даної справи, мораторій на задоволення вимог кредиторів не поширюється, а доводи відповідача з цього приводу є безпідставними.
Отже, дія мораторію, що введений ухвалою господарського суду Сумської області від 24.10.2011р. (а.с.83) поширюється на зобов'язання, термін виконання яких настав до 24.10.2011р., а всі зобов'язання, термін сплати яких настав після 24.10.2011р. під дію мораторію не підпадають.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що на вимогу ДПІ у м. Сумах про стягнення суми боргу, який є предметом розгляду даної справи, не поширюється дія мораторію на задоволення кредиторських вимог, введеного 24.10.2011р.
За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2012р. по справі № 2а-1870/2058/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М.
Повний текст ухвали виготовлений 06.11.2012 р.