Р. С. З. № 12
У Х В А Л А
про відкриття провадження у цивільній справі
04 грудня 2012 року Суддя Маньківського районного суду, Черкаської області Калієвський І.Д., розглянувши матеріали за заявою Прокурора Маньківського району в інтересах : Добрянської сільської ради с. Добра Маньківського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Маньківського району звернувся в суд із заявою про визнання спадщини відумерлою.
На підставу своїх вимог спирається на те, що відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури України покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках визначених законом.
Ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачено представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді.
Представництво прокуратурою інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 3 ЦПК України передбачено, що у випадках встановлених законом, до суду можуть звертатись органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або держави та суспільні інтереси.
Згідно ст. 45 ЦПК України, у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатись до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або держави чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
Проведеною прокуратурою Маньківського району перевіркою встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2, мешкала с. Добра Маньківського району Черкаської області, що підтверджується актовим записом про смерть № 3 від ІНФОРМАЦІЯ_1.
У день її смерті на території Добрянської сільської ради відкрилась спадщина. Згідно витягу відділу земельних ресурсів у Маньківському районі від 16.11.2012 року ОСОБА_2, мала у своїй власності земельну частку (пай), яка становить 3,46 гектари землі, вартість якої становить 90 497 грн.
Спадкоємці за законом чи за заповітом із заявами про прийняття спадщини у встановлений законом строк із моменту відкриття спадщини до Маньківської державної нотаріальної контори не звертались.
Таким чином, на спадкове майно, яке залишилось після смерті спадкодавця ніхто з її спадкоємців не претендує. Даний факт підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру Манькївської державної нотаріальної контори за № 32245156 від 05.11.2012 року.
Згідно пояснень сільського голови с. Добра Маньківського району Черкаської області, земельна частка ОСОБА_2, є не витребуваною, відомості про спадкоємців відсутні, на час смерті зі спадкодавцем ніхто не проживав і про відкриття спадщини до сільської ради не звертався.
Статтею 1277 Цивільного Кодексу України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 1-1/99 прокурор або його заступник, звертаючись до суду, самостійно визначають і обґрунтовують у заяві в чому полягають порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересів держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.
Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, спрямованих на захист суверенітету, територіальної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля перебуває під особливою охороною держави, оскільки є основним національним багатством. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про власність»суб'єктами права
державної власності на землю виступають: Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності; Верховна Рада АР Крим - на землі в межах загальнодержавної власності; обласні, районні, міські, селищні, сільські ради -на землі в межах території (крім земель загальнодержавної власності).
Крім цього, згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські ради є органом місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Всупереч приписам закону, орган місцевого самоврядування не реагує на відсутність ефективного власника землі, не виконує надані законом повноваження щодо обернення в судовому порядку земель на користь територіальної громади.
У зв'язку з цим, звертаючись до суду із заявою про визнання відумерлої спадщини на не витребувані земельні частки (паї), прокурор реалізовує свої представницькі повноваження у сфері охорони землі, яка є основним національним багатства, що перебуває під особливою охороною держави, шляхом подачі, що і змусило Прокурора Маньківського району звернутись з відповідною заявою до суду.
Суд оглянувши матеріали справи, вважає, що позовна заява подана відповідно до вимог викладених в ст. ст. 234, 257, 258 ЦПК України, справа підсудна судові, підстав для закриття справи і залишення її без розгляду не має, справа підлягає розгляду в судовому засіданні, оскільки проведення попереднього судового засідання у справі не є необхідним.
Керуючись ст. ст. 234, 257, 258 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Відкрити провадження по цивільній справі № 2312/1603/2012 за заявою Прокурора Маньківського району в інтересах : Добрянської сільської ради с. Добра Маньківського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою і призначити її до судового розгляду на 12 грудня 2012 року на 9 год. 40 хв., в судовому засіданні в смт. Маньківка з участю сторін.
Сторони до початку розгляду справи зобов'язані повідомити суд про всі відомі їм рішення суддів, що стосуються предмету спору, а також про всі відомі їм незавершені судові провадження, що стосуються предмету спору.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Д. Калієвський