ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
14 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1297/2012
11 год. 56 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Бабич А.М.,
при секретарі -Сидорець І.С.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 - особисто,
представника позивача - ОСОБА_2 (за дорученням),
представника відповідача -не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області (далі відповідач), в якому просив визнати протиправними дії щодо невиплати грошової допомоги при виході на пенсію та зобов'язати відповідача її виплатити в розмірі 10-ти посадових окладів.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідач порушив норми ч.13 ст.37 Закону України «Про державну службу»щодо виплати при виході на пенсію державному службовцю, який має стаж державної служби не менше 10 років, одноразової грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач не має достатнього стажу державної служби для отримання права на вищевказану допомогу згідно з Законом України «Про державну службу», оскільки розрахунок цього стажу за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»є недопустимим з огляду на призначення такої методики, яка направлена на врегулювання порядку обчислення стажу державної служби лише для виходу на пенсію, призначення доплати за вислугу років та призначення відпусток.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, але направив до суду письмове заперечення, в якому просив суд залишити позов без задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відносини, з приводу яких виник спір, регулюються Законом «Про державну службу»(далі -Закон №3723-XII) , постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»(в редакції станом на 06.01.2010) (далі -Порядок), наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року № 270/551 «Про затвердження Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ»(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2007 року № 1243/14510) (далі -Методика). Інші нормативні акти, які би регулювали порядок обчислення стажу державної служби, щодо конкретного спору відсутні.
Відповідно до пункту 1.3 Методики та пункту 5 Постанови КМУ від 03.05.201994 № 283 ці акти розроблено для обчислення стажу державної служби при встановленні державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії. Водночас відсутність нормативного врегулювання питання, що є предметом судового розгляду, не є підставою для відмови у його вирішенні, а отже не може жодним чином звужувати права громадян.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років, виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів. Виплата грошової допомоги за цією нормою Закону пов'язана з двома умовами, а саме: виходом на пенсію та стажем державної служби не менше 10 років; інших додаткових умов для отримання цієї грошової допомоги законом не визначено.
З письмових доказів судом встановлено, що позивач працював з 12.09.2008 на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Каневі Черкаської області; мав 12 ранг державного службовця, що підтверджується копією трудової книжки.
19.04.2011 наказом №19-о його було звільнено відповідно до ст.38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за станом здоров'я (друга група інвалідності) та нараховано компенсацію за дні основної щорічної відпустки та додаткову оплачувану відпустку за стаж державної служби понад 16 років.
Наказом управління в м.Каневі Черкаської області Пенсійного фонду України від 10.10.2008 №14-О для виплати щорічної надбавки за вислугу років позивачу встановлено стаж державної служби 13 років 6 місяців 26 днів.
Згідно з довідкою УМВС України в Черкаській області від 11.09.2008 № 17/7-767 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 08.04.1983 до 07.01.1990 на посаді міліціонера відділу воєнізованої охорони при Канівському МРВВС Черкаської області, з 07.01.1990 до 01.04.1996 на посаді дільничного інспектора міліції відділення профілактики Канівського МРВВС Черкаської області, з 01.04.1996 до 01.05.2000 на посаді оперуповноваженого відділення карного розшуку Канівського МРВ УМВС України в Черкаській області, з 01.05.2000 до 16.08.2001 на посаді оперуповноваженого групи кримінальної міліції у справах неповнолітніх Канівського МРВ УМВС України в Черкаській області.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3.1.3 Методики час служби в органах внутрішніх справ, яким присвоєно спеціальні звання (як спеціальні звання міліції, так і внутрішньої служби), зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу. Служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується. Згідно з абзацом 8 пункту 3.3. Методики час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ України, включається до стажу державної служби.
Згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області № 11670/01 станом на 20.04.2011 позивачу встановлено стаж державної служби 16 років 2 місяці 5 днів.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позивач має стаж державної служби понад 10 років.
Відповідно до статті 1 Закону № 3723, державна служба в Україні -це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання їх завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Стаття 37 Закону № 3723 передбачає, що державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше десяти років виплачується грошова допомога в розмірі 10-ти місячних посадових окладів.
Позивач вважається таким, що вийшов на пенсію як державний службовець за станом здоров'я на підставі 38 КЗпП України та не втратив права на отримання грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону № 3723.
Суд вважає, що настали юридичні факти необхідні для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до цієї норми Закону № 3723.
На момент звільнення позивач мав посадовий оклад в розмірі 960 грн. 00 коп., що підтверджується довідкою відповідача від 15.03.2012 № 4095/04. Таким чином позивач має право на отримання грошової допомоги в сумі 9600 грн. 00 коп., з розрахунку 960 грн. 00 коп. х 10 = 9600 грн. 00 коп.
Діяльність роботодавця -управління пенсійного фонду України в м.Каневі Черкаської області було припинено, однак його правонаступником стало 20.10.2011 управління Пенсійного фонду України в м.Каневі та Канівському районі Черкаської області. Тому позивач правомірно подав позов саме до останнього.
В судових дебатах позивач просив суд задовольнити позов в повному обсязі, а також відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 256 КАС України допустити до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць. Суд зазначає, що грошова допомога в розмірі 10-ти місячних посадових окладів -це одноразова виплата, а не періодичні платежі, тому не може бути розділена на частини і виплачується в повному обсязі.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до положень ч. 4 ст. 71 КАСУ суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Згідно з положеннями ч. 6 ст. 71 КАСУ суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги при виході на пенсію.
3. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області (код ЄДРПОУ 36775639) виплатити ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області 11.07.2002) невиплачену при виході на пенсію грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
5. Копії постанови направити сторонам.
Повний текст постанови виготовлений 18 травня 2012 року
Суддя А.М. Бабич