ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2012 року м. Київ К-30703/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Борисенко І.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Одесавинпром»
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2009
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2010
у справі № 2а-10090/09/1570
за позовом Закритого акціонерного товариства «Одесавинпром»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі
про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Закритого акціонерного товариства «Одесавинпром»(далі по тексту -позивач, ЗАТ «Одесавинпром») звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі (далі по тексту -відповідач, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000661620/0 від 24.07.2009.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2009, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2010, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що працівниками СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі проведена невиїзна документальна перевірка з питання правильності справляння ЗАТ «Одесавинпром»акцизного збору за травень 2009 року. За результатами зазначеної перевірки був складений акт перевірки №407/16-2/00412027/40 від 16.07.2009, згідно якого встановлено, що ЗАТ «Одесавинпром»порушено пп. «в»ч. 2 ст. 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 15.09.1995 №329/95-ВР, п. «а»ст. 2, п. «а»ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України №18-92 «Про акцизний збір»від 26.12.1992, абз. 2 ст. 2 Закону України від 07.05.1996 №178/96-ВР, в результаті чого ЗАТ «Одесавинпром» занижено акцизний збір на суму 178810,00 грн. На підставі вказаного акту перевірки відповідачем 24.07.2009 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000661620/0, яким визначено податкове зобов'язання у сумі 214 572,00 грн., в тому числі 178810,00 грн. за основним платежем та 35762,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з наступних обставин, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Судами вірно встановлено, що ЗАТ «Одесавинпром»у відносинах з контрагентами-покупцями за договорами поставки виноматеріалу врожаю 2008 року в цілях виробництва готової продукції поставляв виноматеріал на умовах завчасного подання покупцями довідки Державної податкової інспекції за формою згідно Додатку 5 до Положення про порядок нарахування, терміни сплати та подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.03.2001 №111, та акцизний збір з отриманих виноматеріалів не сплачувало.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 №481/95ВР передбачено, що переробка на давальницьких умовах винограду, плодів, ягід на виноматеріали здійснюється у відповідності до чинного законодавства.
З огляду на вищезазначену вимогу, постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.1997 №1236 затверджено Порядок переробки винограду, плодів та ягід на виноматеріали на давальницьких умовах. Цим Порядком передбачено, що виконавці відвантажують виноматеріали, виготовлені з давальницької сировини, замовникам або за їх дорученням іншим споживачам (із зазначенням цього в договорі про переробку давальницької сировини) за умови подання замовником виконавцю примірника розрахункового платіжного документа про сплату повної суми акцизного збору з відміткою відповідної установи банку та підтвердження державної податкової адміністрації.
Відповідно до положень ст. 2 Законом України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»від 15.09.1995 №329/95-ВР до переліку платників акцизного збору віднесено замовників, за дорученням яких виготовляються алкогольні напої на давальницьких умовах.
Положеннями ст. 2 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої»від 07.05.1996 №178/96-ВР передбачено, що виноматеріали, вироблені на підприємствах первинного виноробства для суб'єктів підприємницької діяльності, що не є виробниками виноробної сировини (винограду), крім підприємств вторинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції, оподатковуються за ставкою акцизного збору в розмірі 1,0 гривні за 1 літр.
Об'єкти оподаткування, визначені ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір»від 26.12.1992 №18-92, зокрема об'єктом оподаткування є обороти з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції), в тому числі з давальницької сировини шляхом їх продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безплатної передачі товарів (продукції) або з частковою їх оплатою, а також обсяги відвантажених підакцизних товарів (продукції), виготовлених з давальницької сировини.
Згідно ст. 2 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої»від 07.05.1996 №178/96-ВР на вироблені в Україні з вітчизняної сировини виноматеріали, що реалізуються посередницьким організаціям і населенню, та виноматеріали, вироблені на підприємствах первинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції, ставка акцизного збору становить 1,0 гривня за 1 літр.
Отже, відповідно до діючого законодавства, від сплати акцизного збору звільняється підакцизна сировина (виноматеріал), якщо вона отримана підприємством вторинного виноробства безпосередньо для власного виробництва підакцизних товарів.
Оскільки такі підприємства є платниками акцизного збору як замовники, за дорученням яких виготовляється виноматеріали, то у разі реалізації їх іншим суб'єктам господарювання вони повинні сплачувати акцизний збір із відображенням податкових зобов'язань у розрахунках акцизного збору.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суди дійшли обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Одесавинпром»відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)М.О. Федоров