ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 грудня 2012 року № 2а-15582/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Концерн Європа»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва ДПС про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва ДПС про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки позивач подав уточнюючу декларацію в якій уточнив напрямок бюджетного відшкодування сум ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з податку ПДВ в наступних звітних періодах.
В позовній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва ДПС за формою «В1»№0000055156 від 15.08.12 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 5 518 703 грн.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку відповідача, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні матеріали справи, суд дійшов наступних висновків:
Судом встановлено, що з 17.07.12 по 30.07.12 р. відповідачем проведено документальну позапланову перевірку правомірності нарахування ТОВ «Концерн Європа»бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах за лютий 2011 року за результатами якої складено акт №38/15-6/20046820 від 02.08.12 р.
В ході перевірки встановлено порушення вимог Наказу ДПА України від 25.01.11 р. № 41 та неодноразова зміна напрямку бюджетного відшкодування. На порушення вимог п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України ТОВ «Концерн Європа»завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах за лютий 2011 року в розмірі 5 518 703 грн.
На підставі акту перевірки №38/15-6/20046820 від 02.08.12 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі м.Києва ДПС прийнято податкове повідомлення -рішення №0000055156 від 15.08.12 р.
Як вбачається із акту перевірки, згідно з поданою ТОВ «Концерн Європа»до ДПІ у Печерському районі м. Києва податковою декларацією з податку на додану вартість за лютий 2011 року (вх. від 21.03.2011 за № 9001452691) підприємство задекларувало залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту, р.26 податкової декларації з ПДВ, складає 8 471 102 гривні.
Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року(вх. від 24.03.2011 за № 9001591000) зменшено суму, що підлягає зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту на 30 088 грн. та збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, р.25.2 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.
Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року (вх. від 09.06.2011 за № 265766) зменшено суму що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах в розмірі 5 518 703 грн. та відповідно збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок платника, р.23.1 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.
Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за лютий 2011 року (вх. від 25.07.2011 за № 340739) зменшено суму що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок платника в розмірі 5 518 703 грн. та відповідно збільшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, р.23.2 податкової декларації з ПДВ, в розмірі 5 518 703 грн.
Таким чином, ТОВ «Концерн Європа»подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ за лютий 2011 року згідно яких сума рядка 23.1 (25.1) «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» зменшено та віднесено до рядка 23.2 (25.2), «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах»та навпаки двічі, що свідчить про маніпулювання платником податковою звітністю.
Відповідно до пунктів 200.6 та 200.7 Податкового кодексу України, платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. (п. 200.6)
Отже, платник податку може прийняти рішення про визначення способу отримання ним відшкодування, зазначене рішення відображається в декларації. При цьому нормою п.200.6 прямо передбачено, що сума, відносно якої прийнято рішення не може використовуватися (відображатися) платником в інших деклараціях.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. (п. 200.7)
Суд доходить висновків, що даною правовою нормою визначено порядок дій платника податку з моменту виникнення права на відшкодування, зокрема, право платника при прийнятті рішення про повернення, на подання заяви про відшкодування. Судом вбачається, що виникнення такого права нормами Податкового кодексу України, обумовлено виникненням права на відшкодування, тобто періодом виникнення права на податковий кредит, або наступним податковим періодом.
Податковим кодексом встановлюється збалансована система, якою визначається момент виникнення права на податковий кредит, дана система співвідноситься з системою виникнення податкових зобов'язань, в свою чергу виникнення права на бюджетне відшкодування та період такого виникнення, повинно відповідати виникненню обов'язку зі сплати, зокрема, періоду сплати.
Відповідно до п. 13 розділу 3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ», затвердженого наказом ДПА від 25.01.11р. №41, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 16.02.11р. за № 197/18935, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з ПДВ) подаються платником у визначених Кодексом випадках.
Відповідно до п.50.1 ст.50 ПКУ, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Враховуючи вимоги ст. 200 Податкового кодексу України „Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків", якими визначено строки та порядок бюджетного відшкодування повторна зміна та зміна напрямку відшкодування ПДВ шляхом подання уточнюючого розрахунку за деклараціями чинним законодавством не передбачена. Отже, платник податку на додану вартість не має права на складання уточнюючого розрахунку з метою зміни напряму відшкодування, оскільки зміна напряму відшкодування не може розцінюватись як виправлення помилки.
Також, відповідно до Листа Державної податкової адміністрації України від 19.09.2007р. № 18727/7/16-1517 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (підпункт 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).
При цьому платником в кожному звітному періоді може застосовуватися тільки один з цих шляхів, а зміна вже задекларованого напрямку відшкодування сум податку на додану вартість Законом № 168/97-ВР не передбачена.
Таким чином, викладене вище вказує що, єдиним та виключним способом визначення платником податку напрямку бюджетного відшкодування є внесення у відповідний рядок податкової декларації та заяві про відшкодування обраного напрямку такого повернення (підпункт 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР та ст. 200 Податкового кодексу), як гарантоване державою право на отримання платником бюджетного відшкодування, проте як вбачається з фактичних обставин справи, позивач шляхом подання ряду уточнюючих розрахунків всупереч вище викладених положень податкового законодавства змінив (вже визначений у декларації та заяві про відшкодування) напрямок повернення податку на додану вартість.
Таким чином, проаналізувавши наявні матеріали справи та норми зазначеного законодавства, суд вважає правомірними висновки відповідача, викладені в Акті перевірки.
Жодних доказів, які б спростовували викладенні в Акті перевірки висновки контролюючого (податкового) органу -позивачем до суду надано не було.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва ДПС при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення - рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог позивача та відсутності підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог дочірньому підприємству «Концерн Європа»- відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов