ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 грудня 2012 року 16:46 № 2а-15673/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М. при секретарі судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»доДержавної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової службипро визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії, за участю:
представників позивача: Овчаренко О.С., Цимейко Г.О., Швець І.М.
представника відповідача: Макаревича О.С.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 грудня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилась у ненадсиланні Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»та у неврученні останньому або його представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у проведенні документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у складанні акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року;
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилась у ненадсиланні Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»та у неврученні останньому або його представнику акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року;
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилась у ненадсиланні Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»та у неврученні останньому або його представнику податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Подільському районі м. Києва вручити Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»податкові повідомлення-рішення, винесених на підставі акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 листопада 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-15673/12/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 листопада 2012 року закінчено підготовче провадження та призначено справу № 2а-15673/12/2670 до судового розгляду.
В судовому засіданні 11 грудня 2012 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»Швець І.М. частково відмовилася від позовних вимог та просила суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у проведенні документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року.
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у складанні акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва не дотримано порядку проведення документальної невиїзної перевірки.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на правомірність дій Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
26 грудня 2011 року на підставі службового посвідчення серії УКМ № 9069384, виданого Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва начальником відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб проведена документальна невиїзна перевірка діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року. Перевірку проведено в приміщенні Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва.
За результатами проведеної перевірки Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва складено акт перевірки від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822.
Пунктом 75.1. статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
При цьому, підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначені види документальних перевірок.
Так, документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що в акті перевірки не зазначено про те, яка саме перевірка позивача проведена Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва, а саме: планова чи позапланова.
Разом з тим, суд зазначає, що Податковим кодексом України визначений різний порядок для проведення планових та позапланових документальних перевірок.
Згідно пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
У відповідності до пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б з однієї з таких обставин, які визначені в підпунктах 78.1.1-78.1.13 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Проте, під час розгляду справи, відповідачем не надано доказів того, що Державна податкова інспекцією у Подільському районі м. Києва мала підстави для проведення планової чи позапланової документальної перевірки.
Крім того, у відповідності до статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Виходячи із системного аналізу вищезазначених норм, суд приходить до висновку, що перевірка платника податків проводиться виключно на підставі рішення керівника податкового органу, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови повідомлення платника податків про таку перевірку та вручення копії наказу про проведення перевірки.
Разом з тим, представник відповідача під час розгляду справи зазначив про те, що наказ керівником Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва на проведення перевірки документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз» не приймався, повідомлення про проведення перевірки на адресу позивача не направлялися.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року з порушенням порядку проведення перевірки та за відсутності підстав для проведення такої перевірки.
Враховуючи відсутність у відповідача передбачених статтями 77, 78, 79 Податкового Кодексу України необхідних підстав і умов, з наявністю яких законодавець пов'язує проведення документальної невиїзної перевірки, то дії Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва Державної податкової служби по проведенню документальної невиїзної перевірки та, відповідно, дії щодо складання акту за результатами проведеної перевірки, визнаються судом протиправними.
Беручи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно пункту 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 97, 158, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у проведенні документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року.
3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва, що виразилися у складанні акту від 26 грудня 2011 року № 521/23-205/34603822 про проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року.
4. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромгаз»за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський
Постанова складена в повному обсязі 13 грудня 2012 року.