ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3818/12
"20" листопада 2012 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача Панчук С.М., Губиш С.І.
представника відповідача Задорожний І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000392210 від 05 липня 2012 року,
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз»(надалі позивач, ПАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз», товариство) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби ( надалі відповідач, Тернопільська ОДПІ, контролюючий орган) про скасування податкового повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000392210 від 05 липня 2012 року.
Представники позивача Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз»у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити та пояснили, що податковий кредит січня та жовтня 2011 року ПАТ «Тернопільміськгаз»сформовано у повній відповідності з вимогами ст.198 Податкового кодексу України (надалі ПК України). п. 198.1 ст. 198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Згідно з п.201.8 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969 «Про затвердження форми Податкової накладної та порядку її заповнення». Форма і порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних затверджені наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1002. Пояснили, що відповідно до п.1 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних реєстр виданих та отриманих податкових накладних є формою для запису (реєстрації) виданих та отриманих податкових накладних. Виправлення помилки в Реєстрі здійснюється методом «сторно»за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення таких помилок, що було зроблено товариством при виявлені помилки. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.
Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, пояснив, що згідно з п. 201.6 ст.201 Кодексу податкова накладна є податковим документом, який одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Пунктом 201.10 ст. 201 ПКУ визначено, що підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. ПАТ «Тернопільміськгаз»в порушення п. 198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, неправомірно включено до складу податкового кредиту податкові накладні, зареєстровані з порушенням в реєстрі отриманих податкових накладних: податкова накладна № 8 від 29.01.2011р. ПАТ «Тернопільміськгаз»віднесено до складу податкового кредиту в січні 2011р. суму ПДВ 1358640,00 грн. виписану НАК «Нафтогаз України». Дана податкова накладна в реєстрі отриманих податкових накладних включена з датою виписки 31.01.2011р. за № 8; податкова накладна № 2989 від 31.10.2011р. ПАТ «Тернопільміськгаз»віднесено до складу податкового кредиту в жовтні 2011р. суму ПДВ 107153,92 тис. грн. виписану НАК «Нафтогаз України». Дана податкова накладна в реєстрі отриманих податкових накладних включена з датою виписки 31.10.2011р. за номером № 2969, що привело до завищення суму податкового кредиту на 1465793,92 грн. у тому числі по періодах за січень 2011р. на 1358640,00 грн. та за жовтень 2011р. на 107153,92 грн.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому цим Кодексом.
Тернопільською ОДПІ проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ «Тернопільміськгаз»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.12.2011 року. Результати перевірки оформлені Актом від 14.06.2012 року № 2293/22-10/21155959. Перевіркою встановлено порушення п. 198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами і доповненнями, а саме занижено суму податку на додану вартість на 1465793,92 грн. у тому числі за січень 2011р. на 1358640,00 грн. та за жовтень 2011р. на 107153,92 грн. Податковим органом було встановлено, що ПАТ «Тернопільміськгаз»неправомірно включило до складу податкового кредиту з ПДВ по Декларації за січень 2011 року податкову накладну № 8 з датою виписки 29 січня 2011 року на загальну суму ПДВ 1358640,00 грн., виписану НАК «Нафтогаз України», яка в реєстрі отриманих податкових накладних включена з датою виписки 31.01.2011 р., та податкову накладну № 2989 з датою виписки 31 жовтня 2011 року на загальну суму ПДВ 107153,92 грн., виписану НАК «Нафтогаз України», яка в реєстрі отриманих податкових накладних включена з датою виписки 31.10.2011 р. за № 2969.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки Тернопільською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення від 05.07.2012 року № 0000392210, яким ПАТ «Тернопільміськгаз»визначене грошове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1492583,00 грн., в тому числі за основним платежем 1465794,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 26789,00 грн.
Скарги ПАТ «Тернопільміськгаз»що подавались в порядку адміністративного оскарження залишені без задоволення, вказане податкове повідомлення-рішення -без зміни..
Згідно пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних (далі - Реєстр) в електронному вигляді, у якому зазначається, зокрема, порядковий номер податкової накладної (далі -ПН). Порядковий номер ПН присвоюється відповідно до її номера в Реєстрі. Відповідно до пункту 9 Порядку ведення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.10 р. N 1002 (далі - Порядок N 1002), заповнення окремих граф у розділі І передбачено наступним чином: у графі 1 проставляється порядковий номер документа, який вноситься до Реєстру: ПН, який відповідає порядковому номеру запису в Реєстрі; розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до ПН (додаток 2 до ПН), на підставі якого здійснюється запис у Реєстрі; документа бухгалтерського обліку; у графі 2 вказується: дата виписки ПН, яка відповідає даті виникнення податкових зобов'язань з ПДВ; дата розрахунку коригувань кількісних та вартісних показників; у разі експорту товару - дата виписки ПН, яка відповідає даті оформлення вантажно-митної декларації (далі - ВМД); дата оформлення бухгалтерського документа, що підтверджує факт здійснення операцій, які не є об'єктом оподаткування ПДВ; у графі 3 вказується: порядковий номер ПН, який відповідає номеру з графи 1, тобто порядковому номеру запису в Реєстрі; номер розрахунку коригувань; номер документа бухгалтерського обліку. У разі якщо платником ПДВ здійснюються експортні операції, то у графі З проставляються останні б цифр ВМД (порядковий номер митної декларації в журналі обліку ВМД на митниці). При цьому номер наступної ПН повинен відповідати порядковому номеру запису в Реєстрі.
За порушення порядку нумерації податкових накладних в Реєстрі (що не призводить до стягнення грошових зобов'язань та відповідно застосування фінансових санкцій) застосовується адміністративний штраф. Накладається адміністративний штраф на керівника та іншу посадову особу підприємства у разі порушення ними встановленого законом порядку ведення податкового обліку. Із системного аналізу податкових норм вбачається, що за порушення порядку нумерації податкових накладних в Реєстрі може бути застосовано адміністративний штраф.
Пунктом 198.1 ст.198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Згідно з п.201.8 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969 «Про затвердження форми Податкової накладної та порядку її заповнення». Форма і порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних затверджені наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1002.
Відповідно до п.1 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних реєстр виданих та отриманих податкових накладних є формою для запису (реєстрації) виданих та отриманих податкових накладних. Виправлення помилки в Реєстрі здійснюється методом «сторно»за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення таких помилок. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.
Відповідно до п. 198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог.
Тобто, податкова накладна є підставою для віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку. Податкова накладна відповідно до п. 201.4 ПК України виписується в двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається к продавця товарів/послуг.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ПАТ «Тернопільміськгаз»включило до складу податкового кредиту за січень 2011 року податкову накладну № 8 з датою виписки 29 січня 2011 року на загальну суму ПДВ 1358640,00 грн., виписану НАК «Нафтогаз України», та до податкового кредиту за жовтень податкову накладну № 2989 з датою виписки 31 жовтня 2011 року на загальну суму ПДВ 107153,92 грн., виписану НАК «Нафтогаз України»за отриманий відповідно в січні та жовтні 2011 року природний газ , який був реалізований у вказаних місяцях суб'єктам господарювання.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що дана господарська операція підтверджена позивачем Актами приймання-передачі природного газу від 10 лютого 2011 року, від 29.01.2011 року, від 11 листопада 2011 року, від 31 жовтня 2011 року, Договором № 14/1175/10 купівлі-продажу природного газу від 15 листопада 2010 року
Відповідно до п. 198.2 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Абзацом п'ятим ст. 198.2 визначено, що для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку. Підтвердження факту поставки товарів/послуг податковою накладною може відбуватися пізніше.
Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу».
Норми п. 198.6 ст.198 ПКУ, відповідно до яких платник податку несе відповідальність лише у разі, коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими податковими накладними, свідчать про правомірність дій ПАТ «Тернопільміськгаз». Оскільки на момент подачі декларації з податку на додану вартість за січень та жовтень 2011 року всі суми податкового кредиту були підтверджені податковими накладними, а технічна помилка в Реєстрі податкових накладних виправлена методом «сторно»висновок контролюючого органу про виключення зі складу податкового кредиту податкових накладних суд вважає неправомірним
Оскільки судом встановлено, що ПАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз»виконало усі передбачені Законом умови отримання відшкодування ПДВ та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту, помилку в Реєстрі податкових накладних усунув самостійно в момент виявлення помилки суд приходить до переконання, що податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ № 0000392210 від 05 липня 2012 року підлягає до скасування.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз»є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86,160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000392210 від 05 липня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 листопада 2012 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.