ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2012 року 13:55 Справа № 0870/9417/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Філоненко Ю.М.
за участю представників:
позивача: Подлужної Р.Г.
відповідача: Радової С.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Блиц»
до: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя
Запорізької області Державної податкової служби
про: визнання протиправними та скасування податкових
повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Блиц» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.08.2012 № 0003162302, № 0003172302.
Відповідно до позовної заяви, в результаті позапланової документальної перевірки та в порядку досудового (адміністративного) оскарження відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення від 21.08.2012 № 0003162302, № 0003172302.
Як зазначено в акті перевірки, обсяг виручки від реалізації послуг товариства протягом останніх 12 календарних місяців 2009 року склав 726 136 грн., тобто суму більше 300 000 грн. За 12 місяців 2011 року товариство отримало оплату за надання послуг в сумі 803 02 грн., що також перевищує суму 300 000 грн.
З огляду на викладене, позивач в силу Закону України «Про податок на додану вартість» та Податкового кодексу України мав подати заяву до ДПІ про реєстрацію його як платника ПДВ не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців.
Проте в 2010 році товариство стало платником єдиного податку в розмірі 10 %, та, відповідно, було звільнено від сплати податку на додану вартість . У зв'язку з переходом на єдиний податок в 2010 ТОВ «БЛИЦ» не повинно було реєструватися платником податку на додану вартість. Тому нарахування ПДВ на операції за липень-грудень 2009р., коли товариство ще не було платником податку на додану вартість, вважає неправомірним.
3 01 січня 2011 року підприємство перейшло з єдиного податку на сплату податку на прибуток, але при цьому не було платником ПДВ.
Згідно п. 181.1 ст.181 ПКУ, який вступив в дію 01.01.2011, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Відповідно до п. 183.2 ст. 183 ПКУ у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього кодексу.
За 12 місяців 2011 року товариство отримало оплату за надання послуг в сумі 803 02 грн., що перевищує суму 300 000 грн. З урахуванням наведених статей ПКУ позивач повинен був подати до ДПІ заяву про реєстрацію його платником ПДВ до січня 2012 року та, відповідно, набути статус платника ПДВ з 01.01.2012року.
Крім того, ДПІ у Ленінському районі визначила суму ПДВ шляхом виділення її із суми виручки (сума фактично отриманої на рахунок товариства виручки: 120% х 20%). 3 думкою ж ДПС у Запорізькій області, згідно з якою основне зобов'язання з ПДВ слід було визначено шляхом нарахування на суму виручки (сума фактично отриманої товариством виручки х 20%) позивач не згодний.
Застосована ДПС у Запорізькій області методика визначення зобов'язання призвела до збільшення нарахування зобов'язання з податку на додану вартість.
Позивач вважає висновки щодо зазначених правопорушень неправомірними та такими, що не відповідають чинному законодавству.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, з підстав зазначених в запереченнях, просив відмовити в задоволенні адміністративному позові у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
14.05.2012 на підставі направлення від 26.04.2012 №206, 207, 208 та наказу від 26.04.2012 №236 Державною податковою інспекцією в Ленінському районі м. Запоріжжя будо проведено документальну позапланову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Блиц», за наслідками якої складено акт від 14.05.2012 № 1125/23-3\19280864.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Блиц» вимог п.181.1 ст.181, п.183.1, п.183.2, п.183.10 ст.183 Податкового кодексу України, за період з липня 2009 по 31.12.2011, внаслідок чого позивачем занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 146854,00грн. та порушення вимог п.202.1 ст.202, п.203.1 ст.203, п.п.49.18.1 п. 49.18 ст.49 Податкового кодексу України, внаслідок чого позивачем не подавались податкові декларації з податку на додану вартість за період з липня 2009 року по грудень 2009 року.
Згідно з поданих декларацій з податку на прибуток за період з 01.01.2009 по 31.03.2011 та з 01.01.2011 по 31.12.2011 ТОВ «Блиц» задекларовано дохід від продажу товарів (послуг) у загальній сумі 1511304 грн.
Відповідно до пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку в разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ).
Підпунктом 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями установлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
Згідно з п. 9.3 ст. 9 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями особи, які підпадають під визначення п. 2.3 ст. 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватись як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, встановленому центральним податковим органом. Якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього Закону, не більше ніж удвічі, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом 20 календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом. Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту й отримання бюджетного відшкодування (п. 9.4 ст. 9 Закону про ПДВ). Заява про реєстрацію надсилається на адресу податкового органу з повідомленням про вручення або вручається особисто представником такої особи службовій особі податкового органу. Відповідно до п. 9.5 ст. 9 Закону про ПДВ податковий орган зобов'язаний видати заявнику (відправити поштою) свідоцтво про податкову реєстрацію такої особи протягом 10 днів від дня отримання реєстраційної заяви. З урахуванням положень цього пункту заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) до податкового органу особами, що підлягають реєстрації згідно з пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього Закону, не пізніше 20-го календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій, визначеної цим підпунктом.
Пунктом 10.1 ст. 10 Закону про ПДВ визначено, що платники податку несуть відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення податку до бюджету відповідно до законодавства.
Згідно п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулюється статтями 180 - 183 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.10 № 978 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.10 за № 1400/18695.
Для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі - Заява) (пункти 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V Кодексу).
Згідно п.183.10 ст.183 Податкового кодексу України, будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Згідно п. 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України, звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Згідно п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п.п.49.18.1 п. 49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 розділу I Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів, крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів і збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку).
При цьому, відповідно до п.п. 14.1.71 п.14.1 ст. 14 ПК України, звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.
Відповідно до пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 ПК України податок становить 17 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг. Згідно п. 10 підрозділу 2 розділу ХХ перехідних положень ПК України встановлено, що за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що виникли з 1 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року включно ставка податку становить 20 відсотків.
Відповідно до пункту 192.2 статті 192 розділу V Кодексу зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Надаючи правову оцінку рішенням відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Блиц» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.08.2012 № 0003162302, № 0003172302 відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.О. Артоуз