Рішення № 27990440, 26.11.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
26.11.2012
Номер справи
5023/4313/12
Номер документу
27990440
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" листопада 2012 р.Справа № 5023/4313/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Погореловой О.В

при секретарі судового засідання Стешенко О.В.

розглянувши справу

за позовом Харківського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Харків в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків (перший позивач); Харківської міської ради, м. Харків (другий позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС-Поліграфпак", м. Харків простягнення 225353,21 грн., -

за участю представників сторін:

прокурор - Хвостенко О.Є.

першого позивача - Сосіна І.О., за довіреністю

другого позивача - не з"явився

відповідача - Махонін О.С., за довіреністю

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача збитків, завдані засміченням земельної ділянки, у розмірі 225353,21 грн. Позов обґрунтований ст.ст. 1172, 1166 ЦК України, ст.ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Судові витрати просить суд покласти на відповідача.

До початку судового засідання прокурор та сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.

26.11.2012 року до господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання в якому він просить суд долучити до матеріалів справи копію постанови ХАГС від 29.10.2012 року.

Суд, дослідивши надане клопотання та додані до нього докази, долучає їх до матеріалів справи.

26.11.2012 року до господарського суду від першого позивача надійшли заперечення на відзив, в яких він просить суд задовольнити позов прокурора у повному обсязі.

В судовому засіданні прокурор та представник першого позивача підтримали позов у повному обсязі та просили суд його задовольнити.

Присутній в судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні, з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема посилався на те, що дерев'яні піддони, яки були виявлені під час перевірки не є відходами, а знаходились на поточному ремонті.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд встановив наступне.

В ході проведення Державною екологічною інспекцією у Харківській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ТОВ "АСС-Поліграфпак" (акт перевірки № 219/09-18 від 14-16, 19-23, 26-27.03.2012 року) виявлений факт розміщення відходів деревини (відпрацьовані піддони) на земельній ділянці з нетвердим покриттям площею 26,46 кв. м. та об'ємом 26,46 куб. м. поблизу виробничого цеху товариства, що є порушенням ст. 17 Закону України "Про відходи"та ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Факт засмічення зафіксований актом обстеження засміченої земельної ділянки від 21.03.2012 року № 219/09-18-1засм.

Встановлено, що 01.04.2011 року між ТОВ "АСС" та ТОВ "АСС-Поліграфпак" укладено договір оренди, згідно з яким ТОВ "АСС" передає, а ТОВ "АСС - Поліграфпак" приймає в користування нежитлове приміщення загальною площею 250 кв. м. по пров. Динамівському, 4 у м. Харкові.

Згідно з п. 3.3.2 вказаного договору орендар зобов'язаний утримувати орендоване приміщення та територію навколо нього в належному стані.

Згідно з п. 6.6 вказаного договору, орендар самостійно несе відповідальність перед державними органами за порушення ним нормативних актів України (порядку та умов здійснення підприємницької діяльності, протипожежних, санітарних норм, норм по охороні навколишнього середовища та охорони праці тощо).

За виявлені порушення директора ТОВ "АСС - Поліграфпак" Сірого В.Г. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. ст. 82, 82-1, 52 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 850 грн., який сплачено.

Окрім цього, 29.03.2012 року Держекоінспекцією у Харківській області видано припис № 02-25-19 про усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства.

За результатами перевірки, фахівцями Держекоінспекції у Харківській області на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 285/2725 05.05.1998 року (в редакції 2007 року згідно з наказом Мінприроди України від 04.04.2007 року № 149, далі - Методика), розраховано шкоду, завдану державі, розмір якої склав 225 353,21 грн.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у Харківській області пред'явлено претензію № 195 від 30.07.2012 року про відшкодування збитків у вказаному розмірі, які до теперішнього часу не відшкодовані.

Згідно ст. 1 Закону України "Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Статтею 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до ст. 42 Закону України „Про відходи", ст. 111 Земельного кодексу України за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Відповідно до ч.4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу, згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до п. 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Згідно з абзацами 2 та 11 ст. 1 Закону України "Про відходи", відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Утилізація відходів - це використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" у процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.

Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 32 та ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь - яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Аналогічні приписи містяться у ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", згідно з якою розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

У порушення вищевказаних вимог діючого законодавства, у ТОВ "АСС - Поліграфпак" відсутні дозвіл та ліміти на розміщення відходів у 2012 році.

Згідно з п. 3.2 та п. 3.3 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що дерев'яні піддони, яки були виявлені під час перевірки не є відходами, а знаходились на поточному ремонті, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи та підтверджено поясненнями представників сторін в судовому засіданні, під час перевірки було виявлено розміщення відходів деревини (відпрасовані піддони) на земельній ділянці з нетвердим покриттям.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи", відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до даного Закону, розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Згідно Закону України "Про відходи", спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

Однак під час здійснення перевірки Інспекцією було встановлено відсутність у ТОВ "АСС- Поліграіпак" дозволу та ліміти на розміщення відходів на 2012 рік та розміщення відходів - відпрасовані піддони на земельній ділянці, яка не є спеціально відведеним місцем для розміщення відходів.

Відповідно до Державного класифікатора України "Класифікатор відходів" ДК 005-96, затверджений наказом Держкомстандарту України від 29.02.1996 року № 89 із змінами, зафіксовані матеріали деревини відносяться до категорії відходів. Враховуючи викладене даний факт був кваліфікований Інспекцією як засмічення земельних ресурсів, що є порушенням ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 17 Закону України "Про відходи".

Відповідно до п.3 Методики, факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Відповідно до матеріалів справи, Інспекцією були оформлені: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 219/09-18; припис від 29.03.2012 року; акт обстеження № 219/09-18засм від 21 березня 2012 року, матеріали адміністративної справи (протокол, постанова) що підтверджують факт засмічення земель.

Згідно п 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача викладені у відзиві на позов є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності та чинному законодавству.

Дана правова позиція також викладена у постанові Вищого господарського суду України від 31.07.2012 року за аналогічною справою № 5023/303/12.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .

Відповідно ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими, вони підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем та є такими, що підлягають задоволенню

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС-Поліграфпак" (61177, м. Харків, пров. Динамівський, 4, код ЄДРПОУ 37574999, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь держави в особі Харківської міської ради (61200, м. Харків, м. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243, р/р 33117331700002, код ЄДРПОУ 2413440 УДКСУ у м. Харкові, МФО 851011 для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") - 225353,21 грн. збитків, завданих засміченням земельної ділянки.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АСС-Поліграфпак" (61177, м. Харків, пров. Динамівський, 4, код ЄДРПОУ 37574999, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код за ЄДРПОУ 37999654, МФО 851011, номер рахунку 31215206783003, банк отримувача ГУДКСУ у Харківській області, код класифікації доходів бюджету 22030001) - 4507,06 грн. судового збору.

Видати накази після набранням рішенням законної сили.

Повне рішення складено 29 листопада 2012 року.

Суддя Погорелова О.В.