УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2012 р.Справа № 2а-1870/6511/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.
,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2012р. по справі № 2а-1870/6511/12
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби , Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області в якому, з урахуванням уточнень, просив суд стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 295546,00 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року адміністративний позов
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму надмірно сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295546 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (м. Суми, вул. Д. Коротченка, 7, і.к. 23293513, рах. 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) суму судового збору в розмірі 2146 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі відповідач просить постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обґрунтування викладені в апеляційній скарзі.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам ПАТ "Сумиобленерго", а саме Ямпільському району електричних мереж та Ямпільському районному відділенню "Енергозбут" - податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року - 256609,00 грн. (розрахунок по Ямпільському району електричних мереж); за 2-3 квартал 2011 року - 89483,00 грн. (розрахунок по Ямпільському РЕМ); за 2 квартали 2011 року - 198594,00 грн. (розрахунок по Ямпільському районному відділенню "Енергозбут", за 2-3 квартал 2011 року - 70174,00 грн. (розрахунок по Ямпільському РВЕ) (а.с.6-13).
Платіжними дорученнями № 6384 та № 6385 від 18.08.2011 року ПАТ "Сумиобленерго" було перераховано до Державного бюджету України суми податку на прибуток за 2 квартал 2011 року по Ямпільському РЕМ та Ямпільському РВЕ (а.с.14)
28.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Ямпільський РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт, за даними Шосткинської ОДПІ за Ямпільським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року - в сумі 167126,00 грн. (а.с.16).
28.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Ямпільский РВЕ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складений акт, за даними Сумської МДПІ за Лебединським РВЕ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року - в сумі 128420,00 грн. (а.с.17).
Шосткинською ОДПІ було проведено документальні позапланові виїзні перевірки структурних підрозділів ПАТ "Сумиобленерго", зокрема Ямпільського РЕМ та Ямпільського РВЕ з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 року по 30.06.2011 року, за результатами яких порушень встановлено не було, про що складено довідку №1341/2330/23822408 від 07.10.2011 року (а.с.27-51) та №1299/2330/24004089 від 29.09.2011 року (а.с.52-76).
З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 05.12.2011 року звернувся до Шосткинської ОДПІ з заявою від 09.11.2011 року №52/10789 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 295546,00 грн. (а.с.15).
Шосткинська ОДПІ, розглянувши заяву ПАТ "Сумиобленерго" про повернення грошових коштів, надала відповідь за №2551/19-008 від 19.12.2011 року, в якому повідомила ПАТ "Сумиобленерго" про те, що питання щодо повернення надмірно сплачених коштів по консолідованому податку на прибуток буде вирішено після погодження із органом ДПС вищого рівня (а.с.117).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та дійшов висновку про наявність підстав для їх задоволення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 даного Кодексу визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Зокрема, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.
На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання статті 43 Податкового кодексу України спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 №974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.12.2010 за №1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (надалі - Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку №974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Згідно пункту 7 цього Порядку орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
Відповідно до п. 10 Порядку на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 05.12.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку, що підтверджується матеріалами справи.
Як вбачається із довідки ДПІ у м. Сумах №46900/10/19-208 від 01.10.2012 року станом на 26.09.2012 року заборгованість по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), що контролюються органами ДПС у ПАТ "Сумиобленерго" відсутня (а.с.131).
Станом на день розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 295546,00 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто, що не заперечується сторонами у справі.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються державним податковим адміністраціям в областях.
Згідно п. 28.6 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011 року, на який посилається представник відповідача, обґрунтовуючи бездіяльність щодо не направлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, податковий орган зобов'язано лише забезпечити надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн. на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. При цьому слід звернути увагу на те, що будь-які заборони щодо невиконання податковим органом вимог ст. 43 ПК України вищезазначений наказ не містить.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Шосткинська ОДПІ Сумської області, отримавши у встановлений законом строк заяву платника щодо повернення надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, не вчинила дії щодо виготовлення та направлення Державному казначейству України висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, тому така бездіяльність Шосткинська ОДПІ Сумської області є неправомірною.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2012р. по справі № 2а-1870/6511/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.