КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2012 р. Справа№ 5011-22/11779-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Баранця О.М.
суддів: Калатай Н.Ф.
Пашкіної С.А.
при секретарі Царук І.О.
за участю від позивача - Щербина Д.В.
представників сторін: від відповідача - не з'явився.
розглянувши Дочірньої компанії "Газ України" Національної
апеляційну скаргу акціонерної компанії "Нафтогаз України"
на рішення
господарського суду м. Києва.
від 29.10.2012 року.
у справі № 5011-22/11779-2012 (суддя: Самсін Р.І.)
за позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
до Дочірньої компанії "Газ України" Національної
акціонерної компанії "Нафтогаз України"
про стягнення безпідставно набутих коштів
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м. Києва від 29.10.2012 року позов задоволено.
Стягнуто з Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка 1, ідент. код 31301827) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго» (01001, м. Київ, пл. І. Франка 5, ідент. код юрид. особи 00131305) 119 061, 29 грн. (сто дев'ятнадцять тисяч шістдесят одну гривню 29 копійок) коштів отриманих безпідставно, 2 381, 23 грн. (дві тисячі триста вісімдесят одну гривню 23 копійки) витрат по сплаті судового збору.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням, Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 29.10.2012 року та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 16.11.2012 року апеляційну скаргу прийнято до провадження. Розгляд справи призначено до розгляду.
В судове засідання 11.12.2012 року представник відповідача не з'явився про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Колегія суддів вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача, враховуючи що останній належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 березня 2008 року між Акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго», правонаступником якого є позивач, як покупцем, та Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», як постачальником, було укладено договір № 06/08-513 БО-41 на постачання природного газу Тепловим мережам Київенерго для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з Державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання.
Предмет договору погоджений сторонами у розділі 1, та відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов'язується передати у власність покупцю в 2008 році природний газ, надалі газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору.
Згідно п. 3.3 договору приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці, оформлюється актом приймання-передачі газу в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого та протранспортованого газу.
Пунктом 3.4 договору встановлено, що не пізніше 5 числа місяця наступного за місяцем поставки газу, покупець зобов'язаний надати постачальнику два примірники акту приймання-передачі газу, підписані та скріплені печаткою покупця та узгоджені газорозподільною або газотранспортною організацією. У п'ятиденний термін після отримання від покупця оформленого акту приймання-передачі газу постачальник повертає покупцеві один примірник акту, підписаний та скріплений печаткою постачальника.
У п. 5.2 договору сторони домовились, що ціна за 1000, 0 кубічних метрів газу у відповідному періоді споживання газу та вартість його транспортування газу територією України, без врахування витрат і зберігання, встановлюється на рівні граничної ціни та тарифу, затверджених уповноваженими органами державної виконавчої влади України.
Порядок та умови проведення розрахунків за договором визначені у розділі 6 договору, де у п. 6.1 договору встановлено, що оплата за газ та послуги з його транспортування проводиться грошовими коштами у такому порядку:
- перша оплата в розмірі 34 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу проводиться не пізніше 10 числа поточного місяця;
- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу до 20 та 30 (31) числа поточного місяця.
Остаточний розрахунок за фактично спожиті та протранспортовані обсяги газу здійснюється на підставі акту приймання-передачі газу до 10 числа, наступного за місяцем поставки газу.
До договору укладено додаткові угоди № 1 від 25.04.2008 р. та № 2 від 26 травня 2008 р. за якими сторони погодили з 01 травня 2008 року та з 01 червня 2008р. викласти п. 5.1, 11.1 договору в іншій редакції.
Відповідно до п. 2 додаткової угоди № 1 до договору з 01 травня 2008 року пункт 5.1 договору викладено у наступній редакції:
«Ціна за 1000,0 кубічних метрів газу становить 934, 70 грн. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки та витрат, пов'язаних з реалізацією газу, крім того:
- збір до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки (8%) -74, 78 грн.;
- витрати, пов'язані з реалізацією природного газу Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України»-87,43 грн.;
- податок на додану вартість за ставкою 20% - 219,38 грн.
Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами -96,30 грн., крім того ПДВ за ставкою 20% - 19,26 грн., всього разом з ПДВ -115,56 грн.
До сплати за 1000,0 куб. м. природного газу - 1193,21 грн., крім того ПДВ -238 грн., усього разом з ПДВ -1 431,85 грн.».
Відповідно до п. 5.1 договору в редакції додаткової угоди № 2 від 26.05.2008 року «Ціна за 1000,0 кубічних метрів газу становить 934, 70 грн. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки до ціни природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію НАК «Нафтогаз України», крім того:
- збір до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки (12%) -112,16 грн.;
- витрати, пов'язані з реалізацією природного газу Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України»-87,43 грн.;
- податок на додану вартість за ставкою 20% - 226, 86 грн..
Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами -96,30 грн., крім того ПДВ за ставкою 20% - 19, 26 грн., всього разом з ПДВ -115, 56 грн.
До сплати за 1000,0 куб. м. природного газу -1230,59 грн., крім того ПДВ -246,12 грн., усього разом з ПДВ -1 476,71 грн.».
Актами передачі-приймання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання від 31.05.2008 р. на суму 3229585,77 грн., від 30.06.2008 р. на суму 2992075,61 грн., від 31.07.2008 р. на суму 2022728,83 грн., від 31.08.2008 р. на суму 3296184 грн. та від 30.09.2008 р. на суму 3 531895,50 грн. підтверджено поставку природного газу на умовах договору на загальну суму 15072469,71 грн..
Зазначені акти передачі-приймання природного газу з боку ДК «Газ України» підписані із запереченнями, згідно яких відповідач включив цільову надбавку в розмірі 8 % - у травні 2008р. та 12% - у червні-вересні 2008р. до витрат на реалізацію газу НАК «Нафтогаз України» та загальної вартості переданого у відповідний період природного газу з посиланням на податкове роз'яснення ДПА України № 5255/6/15-0916 від 02.06.2008 р..
Нарахування цільової надбавки у розмірі 8 % у травні 2008 р. та 12% у червні-вересні 2008 р. здійснено відповідачем не лише на ціну природного газу, а і на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природного газу, у зв'язку з чим сума поставленого газу за такими актами визначена: у травні 2008 р. - 3248516,05 грн., у червні 2008р. -3017571,34 грн., у липні 2008 р.- 2039964,68 грн., у серпні 2008 р. -3324 232,86 грн., у вересні 2008 р. -3561246, 07 грн..
Зазначена сума різниці по вартості поставленого газу складає 119061,29 грн. та перерахована позивачем на користь відповідача платіжним дорученням № 5636 від 21.08.2009 р. з призначенням платежу «часткова сплата цільової надбавки, нарах на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природ газу зг. дог № 06/08-513 БО-41 від 28.03.2008 р. у т.ч. ПДВ -19843, 55 грн.» та заявляється до стягнення з відповідача з посиланням на безпідставне отримання таких коштів відповідачем.
Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507-XII державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення» 3 грудня 1990 року № 507-XII державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (в редакції, що діяла протягом 2008 р.) встановлено з 1 січня 2008 р. граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на рівні 934, 70 гривні за 1 тис. куб. метрів.
Згідно з п. 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 р. № 442, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. № 111, в редакції, що діяла до 24.04.2008 р., збір справляється на обсяги природного газу, що постачається для промислових та інших суб'єктів господарювання та їх структурних підрозділів, що використовують природний газ, у розмірі 8 відсотків. Згідно із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008 р. № 346, яка діяла з 24.04.2008 р. до 31.12.2008 р., розмір вказаного збору визначено на рівні 12 %.
Також пунктом 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 р. № 442, визначено, що під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість (тариф).
Відповідно до абз. 8 п. 1 Порядку внесення до спеціального фонду Державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість.
Зазначеним підтверджується, що збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ справляється з ціни природного газу для відповідної категорії споживачів.
Відповідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в їх сукупності.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обставини щодо безпідставності нарахування відповідачем вищевказаної цільової надбавки встановлені під час вирішення справи № 37/45-17/72, яка розглянута між тими ж сторонами у відношенні спору щодо іншого договору, та не доводяться знову в силу положень ч. 2 ст. 35 ГПК України.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Оскільки ні договором, ні законодавством не передбачено сплати цільової надбавки, що нараховується на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природного газу, грошові кошти в сумі 119061,29 грн. є отриманими відповідачем без будь-якої правової підстави тому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що останні підлягають стягненню на користь позивача в межах заявленого позову
Доводи наведені відповідачем в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду м. Києва від 29.10.2012 року у справі № 5011-22/11779-2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Справу № 5011-22/11779-2012 повернути до господарського суду м. Києва.
3. Копію постанови направити сторонам.
Головуючий суддя Баранець О.М.
Судді Калатай Н.Ф.
Пашкіна С.А.
Повний текст постанови складено 12.12.2012 року.