Рішення № 27967052, 03.12.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
03.12.2012
Номер справи
5017/55/2012
Номер документу
27967052
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" грудня 2012 р.Справа № 5017/55/2012

Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Невінгловська Ю.М.

судді: Щавинська Ю.М., Меденцев П.А.

при секретарі судового засідання: Гарновській К.В.

За участю представників сторін:

від позивача: Єгоров Б.С. (представник діючий за довіреністю);

від відповідача: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державного підприємства "Дельта-лоцман";

до відповідача: Чорноморського головного морського агентства "Інфлот";

про стягнення 1114,38 дол. США.

ВСТАНОВИВ:

03.01.2012 року Державне підприємство "Дельта-лоцман" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" про стягнення заборгованості за послуги з лоцманського проведення та послуги регулювання руху суден в сумі 1 114,38 дол. США.

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.02.2012 р. по справі №5017/55/2012 (суддя Цісельський О.В.) у задоволені позовних вимог ДП "Дельта лоцман" відмовлено. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.05.2012 р. вказане рішення було залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 17.07.2012 касаційну скаргу ДП "Дельта-лоцман" було задоволено частково, рішення господарського суду Одеської області від 24.02.2012р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.05.2012р. у справі №5017/55/2012 скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу та ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, здійснено повторний автоматичний розподіл справ між суддями, в зв'язку з чим справу №5017/55/2012 призначено до розгляду судді господарського суду Одеської області Невінгловській Ю.М.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.08.2012 року справу №5017/55/2012 було прийнято до провадження суддею Невінгловською Ю.М. та призначено для розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.10.2012 року, враховуючи категорію і складність справи, суд призначив справу №5017/55/2012 до колегіального розгляду у складі трьох суддів та відповідно до розпорядження голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 01.10.2012 року №5017/55/2012, на підставі рішення зборів суддів господарського суду Одеської області від 29.11.2011р. (оформлене протокол №17-24/11 від 29.11.2011р.) та ст.4-6 Господарського процесуального кодексу України, справу №5017/55/2012 передано на розгляд та прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя -Невінгловська Ю.М., судді: Щавинська Ю.М., Меденцев П.А.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на укладений 01.05.2004 р. між Державним підприємством „Дельта-лоцман" та Чорноморським головним морським агентством „Інфлот" договір №160/05.04-П, за умовами якого ДП „Дельта-лоцман" взяло на себе зобов'язання за заявками відповідача у встановленому порядку, своєчасно і якісно виконувати послуги з лінійних і портових лоцманських проведень та послуги служби регулювання руху суден. Як зазначає позивач, відповідно до умов укладеного договору, на підставі заявок відповідача, у вересні 2011 року позивачем було надано послуги з лоцманського проведення суден та послуги з регулювання руху суден суднам під агентуванням відповідача OCEAN MAJESTY (прапор Португалії), CLIPPER ODYSSEY (Багамські острови) та LE LEVANT (прапор Франції). Між тим, як зазначає позивач, оплата наданих послуг була здійснена відповідачем не в повному обсязі та фактично не сплачено суму податку на додану вартість, нарахованого на вартість наданих послуг.

Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та поясненнях, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що операції з надання послуг, що включаються до складу портових зборів при здійсненні міжнародного перевезення вантажу, звільняються від оподаткування.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

01.05.2004р. між ДП "Дельта-Лоцман" (Підприємство) та ЧГМА "Інфлот" (Агент) було укладено договір № 160/05.04-П відповідно до якого сторони визначили взаємні зобов'язання, відповідальність і порядок розрахунків між підприємством та агентом.

Відповідно до п.1.1. договір визначає взаємні зобов'язання, відповідальність і порядок розрахунків між Підприємством і Споживачем (замовником) послуг підприємства -судновласником та його представником -Агентом, який є платником за цим договором від імені та за дорученням судновласника судна, яке агентується агентом на підставі ст.ст.116-119 КТМ України у портах України де Агент має свої філії.

Згідно п.2.1.1. договору Підприємства зобов'язалося: поданими від імені та за дорученням судновласника судна, яке агентується, у встановленому порядку, відповідно до діючих правил плавання у регіонах України обов'язкових постанов відповідних портів (далі - Правила) своєчасно і якісно виконувати лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги Регіональних служб регулювання рухом суден при проходженні їх водними шляхами в зоні відповідальності Підприємства, а також інформувати Агента про всі зміни, що стосуються порядку лоцманського проведення і регулювання руху суден в зоні відповідальності Підприємства, а також проходження їх по БДЛК і ХМК (канальний збір), та з питань проведення фінансових розрахунків (п.2.1.2 договору); надавати агенту до відходу судна рахунки для сплати зборів і платежів за користування зазначеними послугами, які оформлені на підставі встановлених цін і державних тарифів та вимог цього договору (п.2.1.2. договору).

Відповідно до п.2.2.3 Агент зобов'язаний робити своєчасну оплату відповідно до умов цього договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України - у національній валюті України, вказувати в банківських документах необхідну розшифровку платежу по кожному судну; протягом 10 робочіх днів після отримання Агентом згідно з умовами цього договору рахунків Підприємства, від імені судновласника перераховувати зазначені в рахунку, розраховані згідно з діючим законодавством суми України суми на поточні рахунки Підприємства (п.2.2.4. договору).

Відповідно до п. 4.1. договору порядок стягнення і розмір зборів та плати визначаються відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України, Міністерством транспорту України та Підприємством положень про збори і тарифи. Витрати за перерахування коштів відносяться на рахунок судновласника і проводяться за його рахунок.

Пунктом 4.2. договору визначено, що оплата Агентом проводиться від імені судновласкна та за дорученням судновласника, відповідно до рахунків, що виставляються Підприємством, які підтверджені лоцманськими квитанціями та квитанціями РС РРС, відповідають вимогам діючого законодавства країни та перераховуються на поточні рахунки філій Підприємства. За письмовою згодою сторін може робитися авансова (попередня) оплата за послуги (збори) згідно проформи рахунку з проведенням сторонами не рідше одного разу на місяць звіряння по взаєморозрахунках (п.4.3).

Як встановлено п.7.1. правові відношення сторін регламентуються законодавством України, у т.ч. КТМ України, постановами Уряду, актами Мінтрансу України й умовами цього договору. Усі розбіжності і суперечки, що можуть виникнути з цього договору чи в зв'язку з ним, вирішуються сторонами шляхом переговорів, а у випадку недосягнення згоди спір передається на вирішення безпосередньо до господарського суду у відповідності з Господарським процесуальним кодексом України.

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі заявок відповідача позивачем у вересні 2011 року були надані послуги з лоцманського проведення та послуги з регулювання руху суден суднам OCEAN MAJESTY (прапор Португалії), CLIPPER ODYSSEY (Багамські острови) та LE LEVANT (прапор Франції).

Для оплати наданих послуг ДП "Дельта-Лоцман" було надіслано відповідачу рахунки № ОД-02093 від 20.09.2011, № ОД-02122 від 26.09.2011, № СФ-01601 від 07.09.2011, № СФ-01611 від 07.09.2011р., № СФ-01648 від 14.09.2011, № СФ-01703 від 21.09.2011, № СФ-01704 від 18.09.2011 та № СФ-01721 від 22.09.2011 на загальну суму 6686,25 дол. США.

Після отримання даних рахунків, відповідачем було здійснено оплату частково по кожному з рахунків на суму 5571,87 дол. США, але не було сплачено податок на додану вартість, в зв'язку з чим у відповідача виникла перед ДП "Дельта-Лоцман" заборгованість за послуги по зазначеним вище рахункам у розмірі 1114,38 дол. США, що і стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому, за правилами статті 14 Цивільного кодексу України, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно приписів статей 6, 627, 628 та 638 Цивільного кодексу України, сторони вільні в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

В силу ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 106 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено, що із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справлення і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

У статті 115 Кодексу торговельного мореплавства України зазначено, що із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до Наказу Міністерства транспорту та зв'язку від 18.09.2006, № 945 "Щодо удосконалення функціонування державної системи забезпечення безпеки судноплавства" Державне підприємство "Дельта-лоцман" визначено головним підприємством в системі забезпечення безпеки судноплавства України. Покладено на ДП "Дельта-лоцман" виконання функцій з лоцманського проведення, регулювання руху суден, утримання судноплавних шляхів, пошуку та рятування на морі, підготовки відповідних кадрів для забезпечення безпеки судноплавства, а також створення єдиної системи моніторингу за рахунок технічного переоснащення й вдосконалення роботи берегових та супутникових інформаційно-навігаційних інфраструктур, що забезпечують належну організацію безпеки судноплавства та спасіння у морській зоні відповідальності України, а також інформаційне забезпечення підприємств морської галузі щодо руху суден та вантажів, інших видів діяльності у сфері забезпечення безпеки судноплавства. (п.п. 1, 2 Наказу).

Відповідно до п. 14 Наказу Міністерства транспорту України від 27.06.1996, № 214 "Про затвердження зборів і плат за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України" ставки зборів і плати не враховують податок на додану вартість. На суми зборів і плати, визначених згідно з цими зборами і платою, податок на додану вартість нараховується відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.92 Конституції України встановлено, що виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Порядок оподаткування податком на додану вартість, у тому числі визначення кола платників податку, умов реєстрації у якості платника ПДВ, визначення бази оподаткування регламентується Податковим Кодексом України.

Відповідно до підпункту "б", п.185.1 ст.185 Податкового Кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 цього Кодексу.

Відповідно до п.186.4 ст.186 Податкового Кодексу України, місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 цієї статті.

Згідно з п.188.1 ст.188 Податкового Кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст.39 Податкового Кодексу України, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

В листі Державної податкової служби України від 20.09.2011 № 246/7/15-3417-01 "Про обкладення ПДВ послуг при транзиті вантажів", який надано Державною податковою службою України, як органом уповноваженим відповідно до норм чинного законодавства надавати податкові консультації відповідно до Податкового кодексу України, зазначено, що відповідно до пункту 197.8 статті 197 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням). При цьому відповідно до статті 1 Закону України від 20.10.99 р. N 1172-XIV "Про транзит вантажів" (далі - Закону N 1172-XIV) транзит вантажів - це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, а транзитні послуги (роботи) - це безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо. Відповідно до статті 7 Закону N 1172-XIV транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України і надаються (виконуються) на підставі відповідних дво- чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту. В свою чергу, учасниками транзиту відповідно до статті 1 Закону N 1172-XIV є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).

Тобто, з метою застосування пункту 197.8 статті 197 Кодексу при наданні послуг, пов'язаних із транзитним перевезенням вантажів, однією зі сторін договору, на підставі якого надаються такі послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг).

Разом з тим, Державною податковою службою України у даному листі зазначено, що послуги, які надаються сторонніми організаціями та на підставі окремих договорів підприємству, що надає послуги, пов'язані з транзитним перевезенням вантажів, не звільняються від оподаткування податком на додану вартість на підставі пункту 197.8 статті 197 Кодексу (2755-17).

Аналогічної позиції дотримується Вищий господарський суд України у своїй постанові від 30.10.2012р. у справі №5017/541/2012.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" заборгованості за послуги з лоцманського проведення та послуги з регулювання руху суден в сумі 1 114,38 дол. США.

На підставі ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44,49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" (65026, м. Одеса, Митна площа, 1, ід. код 01180568) на користь Державного підприємства „Дельта-Лоцман" (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27, ід. код 25374003) заборгованість в сумі 1 114,38 /одна тисяча сто чотирнадцять/дол. США 38 центів та 1 411/одну тисячу чотириста одну /грн. 50 коп. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту підписання повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписано 10.12.2012р.

Головуючий суддя Невінгловська Ю.М.

Суддя Меденцев П.А.

Суддя Щавинська Ю.М.