Ухвала суду № 27946358, 04.12.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.12.2012
Номер справи
2270/1421/12
Номер документу
27946358
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2012 року м. Київ К/9991/43935/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Бим М.Є.(доповідач), Харченка В.В., Чалого С.Я.

розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року у справі № 2270/1421/12 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Поділля-Трансбуд" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, третя особа - ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2012 року ТОВ "Будівельна компанія "Поділля-Трансбуд" звернулось до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просило визнати протиправним та скасувати рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Хмельницькій області про реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.08.2011.

Свої вимоги обґрунтовувало тим, що відповідачем було видано декларацію від 03.08.2011, дані у якій є недостовірними та містять інформацію, яка не відповідає дійсним обставинам справи.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі третя особа просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судом, ТОВ "Будівельна компанія "Поділля-Трансбуд" проводила роботи по реконструкції складу деревообробного цеху, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1.

Замовником робіт по реконструкції була ОСОБА_4, яка після прийняття виконаних робіт із позивачем не розрахувалась. В зв'язку з чим позивач звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом до ФОП ОСОБА_4 про визнання права власності на будівельні матеріали на загальну вартість 627349,56 грн. (справа № 22/5025/761/11).

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області у справі №22/5025/761/11 від 04.07.2011 призначено комплексну судову будівельно-технічну та економічну експертизу, проведення якої доручено Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та зупинено провадження у справі на час проведення експертизи, на розгляд якої поставлено питання, які, крім іншого, стосуються вартості робіт з реконструкції об'єкту за адресою: АДРЕСА_1.

Враховуючи, що вартість виконаних будівельних робіт по реконструкції складу між позивачем та третьою особою не узгоджено, позивач неодноразово звертався до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю з проханням не реєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області 03.08.2011 винесла рішення про реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Отже, предметом даного спору є визнання протиправним та скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.08.2011 за №ХМ 14211025011.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів; складати акти перевірок; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам.

Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - об'єкти) визначена Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. N 461.

Так, за правилами пункту 2 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація).

Реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі. Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1. У разі подання декларації до дозвільного центру він передає її Інспекції не пізніше наступного робочого дня. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.

Як встановлено судом, повноваження посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю визначені Положенням про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 року N 225, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 1995 року N 253 (далі -Положення №225), та Положенням про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19 листопада 2007 року N 317, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 грудня 2007 року за N 1361/14628, (далі -Положення №317).

За змістом пункту 1 Положення №225 державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.

Відповідно до підпункту 6 пункту 4 Положення №317 інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до покладених на них завдань проводять у встановленому порядку перевірки: - відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням; - своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт та іншої виконавчої документації; - наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; - додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Отже, в межах наданих повноважень Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю перевіряють не затверджену у встановленому законом порядку проектну документацію, а об'єкти будівництва на предмет відповідності їх затвердженим проектним рішенням, будівельним нормам і правилам з метою забезпечення стійкості, надійності та готовності об'єкта до експлуатації.

Разом з цим, з Декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03.08.2011 вбачається, що в ній міститься інформація, яка суперечить фактичним обставинам справи.

Так, в пункті 3 декларації про готовність об'єкта до експлуатації вказано ОСОБА_5, як особу, що здійснювала технічний нагляд за будівництвом, хоча відповідачем не враховано приписи дозволу на виконання будівельних робіт №266 від 29.12.2007, відповідно до якого проводились будівельні роботи, інженер з технічного нагляду вказаний ОСОБА_6. Генеральним проектувальником об'єкту будівництва визначено ТОВ БК "Кам'янець", хоча в декларації вказаний ФОП ОСОБА_7, який був працівником компанії, про що свідчить Робочий проект реконструкції складу деревообробного цеху по АДРЕСА_2 під ПТО автомобілів в комплексі з автомийкою.

В пункті 8 вказано, що головний інженер проекту ОСОБА_7 має зобов'язання представника авторського нагляду від 05.12.2005 № 15, а в пункті 9 "Інформація про проектну документацію (будівельний паспорт)" вказано, що робоча документація на реконструкцію складу деревообробного цеху та ПТО автомобілів затверджена наказом забудовника №1 від 09.02.2010, хоча дана інформація не підтверджується жодною будівельною документацією та спростовується наявними матеріалами, відповідно до яких розроблення проектної документації та будівельні роботи розпочаті позивачем в 2006-2007 роках.

У пункті 10 "Інформація про дозвільні документи" вказано дозвіл на виконання будівельних робіт № 053 від 15.02.2010, хоча відповідачем не враховано дозвіл на виконання будівельних робіт виданий 29.12.2007 за номером 266, відповідно до якого і проводились будівельні роботи.

У пункті 12 невірно вказана загальна площа споруди -209,7 кв.м. та загальна площа нежитлових приміщень об'єкта, однак насправді загальна площа споруди - 218,3кв.м. та загальна площа нежитлових приміщень об'єкта також 218,3 кв.м., що підтверджується довідкою БТІ по даним технічної інвентаризації та проектною документацією.

Згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, кошторисна вартість будівництва - 480 тис., грн., проте стосовно вартості виконаних робіт існує господарський спір, який станом на день реєстрації декларації не вирішений.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів, що дії відповідача по реєстрації 03.08.2011 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації не узгоджуються з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, а тому підставно задовольнили позов.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч.3 ст. 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 - відхилити.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 лютого 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: