ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2012 р. № 2а-5857/12/1370
14 год. 25 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Кравціва О.Р.,
за участю секретаря Ликової О.С.,
від позивача Завалишин Ю.О.,
від відповідача не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ДТГО "Львівська залізниця" до ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору.
Адміністративний позов заявлено Державним територіально-галузевим об'єднанням "Львівська залізниця" до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області від 15.06.2012 року № 1119191752 на суму 277940,49 грн. податку з доходів найманих працівників, у т.ч. за основним платежем 232713,95 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 45226,54 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Зокрема стверджує, що оскаржуване рішення було винесено на підставі акту від 29.05.2012 року № 125/17/01071309 "Про результати документальної невиїзної перевірки Хустської дистанції колії ДТГО Львівської залізниці, код -01071309, з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2011 року по 30.04.2012 року", яким констатовано порушення п.п. 168.4.3 Податкового кодексу України внаслідок чого допущено заборгованість перед місцевими бюджетами, у т.ч. по Виноградівському району у розмірі 232713,95 грн. Посилається на те, що невідокремлений структурний підрозділ позивача не уповноважений сплачувати податок з доходів фізичних осіб. Такий податок був сплачений юридичною особою за місцем знаходження відокремленого структурного підрозділу. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов заперечив з мотивів, зазначених у запереченні. Ствердив, зокрема, що відокремлений підрозділ позивача -Хустська дистанція колії ДТГО "Львівська залізниця" не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів, а перерахував їх у м. Ужгород, хоча мав перерахувати у Виноградівському районі. Просить у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази у справі у їх сукупності, суд, -
в с т а н о в и в :
Актом від 29.05.2012 року №125/17/01071309 "Про результати документальної невиїзної перевірки Хустської дистанції колії ДТГО Львівської залізниці, код -01071309, з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2011 року по 30.04.2012 року" констатовано порушення п.п. 168.4.3 Податкового кодексу України (далі -ПК України) внаслідок чого допущено заборгованість перед місцевими бюджетами, у т.ч. по Виноградівському району у розмірі 232713,95 грн. Порушення відповідач вбачає у тому, що відокремлений підрозділ позивача -Хустська дистанція колії ДТГО "Львівська залізниця" не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів, а перерахував їх за своїм місцем знаходження, хоча мав перерахувати у Виноградівському районі.
З цих підстав винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області від 15.06.2012 року № 1119191752 на суму 277940,49 грн. податку з доходів найманих працівників у т.ч. 232713,95 грн. - основний платіж, 45226,54 грн. -штрафні (фінансові) санкції.
Як вбачається з довідки АА № 296521 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Положення про відокремлений підрозділ "Хустська дистанція колії" ДТГО "Львівська залізниця", зазначена дистанція колії є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи, зареєстрована в м. Хуст, вул. Івана Франка, 110, безпосередньо підпорядкована Відокремленому підрозділу "Служба колії" ДТГО "Львівська залізниця", та входить до складу ДТГО "Львівська залізниця" /а.с.17-27/.
Позивач надав суду платіжні доручення щодо сплати податку відокремленим підрозділом за своїм місцем знаходження /Т. 1 а.с.171-250, Т. 2 а.с.1-52/. Факт сплати відповідного податку відокремленим підрозділом за своїм місцем знаходження відповідачем не заперечувалось. Відповідач посилається на необхідність сплати цих податків за місцем знаходження невідокремлених підрозділів позивача, що належать до складу депо.
Відповідно до п. 63.2 Податкового кодексу України (далі -ПК України), взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору. Пунктом 15.1 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п. 15.1 ПК України зазначена дистанція є структурним підрозділом ДТГО, на підставі затвердженого 0405.2006 року Положення, який взятий на облік як платник ПДФО, згідно довідки АА № 295963 /Т.1 а.с.17/, за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Хуст, та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", відокремлений підрозділ юридичної особи -це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Згідно зі ст. 64 ГК України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Згідно п.п. 14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб -юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента -юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділу IV цього кодексу. Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст. 168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього кодексу. Згідно п.п. 168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України (далі -БК України). Як зазначено в п.п. 168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням неуповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи Державного казначейства України в установленому БК України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними БК України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому БК України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами,визначеними БК України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007 року № 5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи»аналізуючи норми Цивільного кодексу та Господарського кодексу України, норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Таким чином, посилання відповідача не ґрунтуються на законодавстві. Згідно п. 176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку. В розумінні положень ПК України, відокремлений підрозділ позивача наділений статусом податкового агента.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розахунків /Т.1 а.с.58-166/ поданих "Хустською дистанцією колії" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до ДПІ за своїм місцезнаходженням, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ не представлено. Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету відокремлений підрозділ повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Хуста /Т.1 а.с.167-250, Т.2 а.с.1-52/.
Жодних доказів наявності у невідокремленого підрозділу позивача у Виноградівському районі повноважень податкового агента суду надано не було.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо судових витрат, відповідно до вимог ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби від 15.06.2012 року № 1119191752.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1; ЄДРПОУ 01071309) судові витрати у виді судового збору в сумі 2188 грн.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений о 17.30 год. 07.12.2012 року.
Суддя Кравців О.Р.