Постанова № 27919073, 19.11.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2012
Номер справи
2а/0470/13187/12
Номер документу
27919073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/13187/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення переплати державної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації 01 листопада 2012 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 з позовними вимогами про стягнення переплати державної допомоги в сумі 6 947,30 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, отримавши допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років не сповістив позивача про те, що у період з червня 2011 року по березень 2012 року працював у комунальному підприємстві Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», внаслідок чого утворилась переплата за вказаним видом допомоги в розмірі 6 947,30 грн., яка у відповідності до статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.11р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» підлягає поверненню.

Позивач у адміністративному позові просив розглядати справу без участі представника, в якому позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечення на позовну заяву не надав, був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, що підтверджується матеріалами справи.

Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи і доводи позовної заяви, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 30 червня 2011 року громадянин ОСОБА_2 звернувся в управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х річного віку, що надається особам, не зареєстрованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, як такий, що фактично здійснює догляд за дитиною, згідно ст.ст. 7, 8, 13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Законом України від 21.11.1992р. № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (із відповідними змінами та доповненнями, далі - Закон №2811) встановлюється гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтею 1 Закону №2811 передбачено право сімей з дітьми на державну допомогу, відповідно до приписів якої, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:

1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини;

2-1) допомога при усиновленні дитини;

3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям;

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.

Стаття 5 зазначеного Закону регламентує, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Згідно із ст. 22 Закону № 2811 одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2012 року позивач отримав повідомлення комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», в якому було зазначено, що ОСОБА_2 з червня 2011 року по березень 2012 року працював на вказаному вище підприємстві, про що відповідач вчасно не повідомив управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації, у зв'язку з чим проведеною перевіркою правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги, відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» соціальним інспектором управління, було виявлено, що відповідач порушив вимоги ст.ст. 7, 8, 13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Згідно п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Відповідно до ст. 22 Закону № 2811 органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми. Одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Пунктом 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).

Частиною 2 статті 22 Закону № 2811 встановлено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доказів повернення відповідачем переплати державної допомоги не надано, тому позовні вимоги про стягнення суми переплати з відповідача на користь позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 161 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення переплати державної допомоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192261) суму переплати державної допомоги в розмірі 6 947,30 грн. (шість тисяч дев'ятсот сорок сім грн. 30 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.В. Врона