ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 1/206
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(в порядку письмового провадження)
м. Київ
26 листопада 2012 року 14:00 № 2а-13276/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
до
Державного комунального підприємства "Науково-дослідний інститут
соціально-економічного розвитку міста"
про
стягнення заборгованості у розмірі 56 621,15 грн.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (далі - позивач, УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державного комунального підприємства "Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста" (далі - відповідач, "НДІРОМ") про стягнення заборгованості у розмірі 56 621,15 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2012 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-13276/12/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.10.2012 р. закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 2а-13276/12/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 13.11.2012 р. прибув представник позивача. Представник відповідача в судове засідання 13.11.2012 р. не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 13.11.2012 р. суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва знаходиться на обліку як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування "НДІРОМ" (код ЄДРПОУ 33643377).
Працівниками УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва були проведені перевірки щодо правильності нарахування та відшкодування різниці фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам відповідача.
УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва виявлено, що "НДІРОМ" має заборгованість по відшкодуванню різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Сума для відшкодування за період з 01.02.2012 р. по 31.08.2012 р. становить 56 621,15 грн.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами УПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва, виходячи з наступних мотивів.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України; Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 р. № 1977-ХІІ (далі - Закон № 1977-ХІІ).
Згідно ст. 24 Закону № 1977-ХІІ держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону № 1977-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1826 "Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" (чинної до 09.04.2004 р.), різницю між сумою призначеної пенсії за Законом № 1977-ХІІ та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалось для наукових працівників небюджетних установ і організацій за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 20.11.2003 р. № 1316-ІV та постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок № 372) з 01.04.2004 р. змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій згідно Закону № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Зокрема, відповідно до ч. 6 ст. 24 вищезазначеного Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Згідно ст. 1 Бюджетного кодексу України від 21.06.1991 р. № 2542-ІІІ "...установа чи організація..., яка повністю утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів, є бюджетною".
Відтак, на підставі зазначених змін було розраховано різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державних бюджетних і небюджетних установ (в залежності від відсотка бюджетного фінансування) підприємств та організацій та сумою пенсії, обчислених відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до п. 5 Порядку № 372 розмір витрат на виплату різниці пенсій, що підлягають фінансуванню за рахунок державних небюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсій згідно з Законом № 1977-ХІІ, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
З наведених норм вбачається, що на відповідача, як на небюджетне підприємство, покладено обов’язок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом № 1977-ХІІ та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники відповідача.
Управлінням ПФУ в Шевченківському р-ні м. Києва, згідно направлених відповідачу повідомлень, було визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам на період з 01.02.2012 р. по 31.08.2012 р., яка становить 56 621,15 грн. за Законом № 1977-ХІІ та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відтак, загальна сума заборгованості відповідача з відшкодування різниці сум фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам за період з 01.02.2012 р. по 31.08.2012 р. становить 56 621,15 грн.
Судом було досліджено та залучено до матеріалів справи довідки, видані відповідачем, на підставі яких було призначено пенсію його колишнім співробітникам, як особам, що мають стаж наукових працівників. Також судом досліджено докази фактичної виплати зазначених пенсій.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Доказів оскарження в судовому порядку зазначеної претензії суду не подано, як і не подано доказів, які б свідчили про погашення суми заборгованості, яка підлягає стягненню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Частиною 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 86, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного комунального підприємства "Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста" прострочену заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", у розмірі 56 621,15 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.
3. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.В. Клочкова