Ухвала суду № 27884185, 19.11.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2012
Номер справи
2а-5549/12/1070
Номер документу
27884185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду

19 листопада 2012 року № 2а-5549/12/1070

Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовомОСОБА_1 доДержавного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської областіпрозобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.11.2012 року, позивач, ОСОБА_1, звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.

В позовних вимогах позивач просив суд зобов'язати Державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської області внести запис до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. Видати Державному реєстратору Обухівської районної державної адміністрації Київської області повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що згідно постанови Київського окружного адміністративного суду від 05.08.2009 року № 2а-8364/09/1070 було припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Як зазначив позивач, державний реєстратор вказану вище постанову суду не виконав.

27.02.2012 року позивач звернувся з заявою до Державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської області про зняття його з обліку державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи з видачею відповідної довідки. Вищевказану заяву було отримано відповідачем 18.03.2012 року, що підтверджується підписом про її одержання.

12.04.2012 року у відповідь на заяву позивача, відповідач надав відповідь за № 72, в якій зазначив необхідний перелік документів для здійснення заходів щодо припинення підприємницької діяльності.

Згідно із частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановлено законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Надаючи оцінку зазначеним обставинам судом встановлено, що адміністративний позов було подано без додержання вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно вимог частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 07.07.2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів»було внесено зміни до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, які набули чинності з 30.07.2010 року.

Згідно з зазначеними змінами, загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, визначений частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, зменшено з одного року до шести місяців.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, з моменту набрання чинності змінами до Кодексу адміністративного судочинства України, внесеними Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», до 01.01.2011 року строки для звернення особи за захистом прав, свобод та інтересів, що полягають у зобов'язанні Державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської області внести запис до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та видати Державному реєстратору Обухівської районної державної адміністрації Київської області повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 -становили шість місяців.

Правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом»означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не зловживаючи ними.

За загальним правилом, перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 103 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені правила обчислення процесуального строку.

Відповідно до частини першої статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

З поданої до суду позовної заяви вбачається, що відповідач на звернення позивача надав відповідь від 12.04.2012 року за № 72, в якій зазначив необхідний перелік документів для здійснення заходів щодо припинення підприємницької діяльності.

У позовній заяві позивач вказує, що також звертався і до інших органів державної влади, однак, в межах позовних вимог суд розглядає питання щодо відносин позивача безпосередньо з Державним реєстратором Обухівської районної державної адміністрації Київської області.

Адміністративний позов поданий 16.11.2012 року (вхідний № 5572). До відділу поштового зв'язку зданий для направлення до Київського окружного адміністративного суду 13.11.2012 року, що підтверджується штампом пошти на конверті, в якому надійшов позов.

Відповідно до частини першої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Згідно з частиною четвертою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України, правила даної статті не поширюються на строки звернення до адміністративного суду.

Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Отже, суд не в праві поновити строки звернення до суду, а може тільки визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними, на підставі позовної заяви та доданих матеріалів.

Доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем не надано та не зазначено.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду і відсутності підстав вважати, що строки були пропущені з поважних причин.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору № 492 від 13.11.2012 року в сумі 32, 19 гривень (код отримувача 26077922, р/р 31214206700007, отримувач: УДК у Печерському районі, Банк: ГУ ДКУ у м. Києві, призначення платежу: судовий збір, код 35919304, пункт 3.1; код КДБ 22030001).

З 10.02.2012 року для подачі позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду діють наступні реквізити для сплати судового збору: р/р 31213206784001, код отримувача 37955989, банк отримувача: ГУ ДКУ у Київській області, код банку отримувача: 821018.

Також, інформацію про реквізити щодо сплати судового збору можна дізнатися на офіційному веб-порталі «Судова влада України»за Інтернет адресою http://court.gov.ua/sud1070/tax/, а також з інформаційних стендів Київського окружного адміністративного суду.

Таким чином, оскільки у суду відсутні відомості про зарахування вказаної суми до спеціального фонду Державного бюджету України, судовий збір поверненню не підлягає.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора Обухівської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.

2. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною третьою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Шевченко А.В.