Постанова № 27866949, 14.11.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2012
Номер справи
2-а-9021/10/1570
Номер документу
27866949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2012 р.Справа № 2-а-9021/10/1570

Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів: Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарях Руденко І.Ю. та Сівєлькіній С.Є.,

за участю представника позивача Сапожкової О.М., представників відповідача Московчука О.В. та Беспалько А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Пуратос Україна»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2011 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Пуратос Україна»до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби (раніше Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси) про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2010 року ТОВ «Пуратос Україна»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси про скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2010 року № 0001512301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

В обґрунтування позову зазначалося, що з 31 травня по 04 червня 2010 року посадовою особою відповідача проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Пуратос Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01 лютого по 31 березня 2010 року, за результатами якої складено акт від 08 червня 2010 року № 3158/23-6/34380367. На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14 червня 2010 року № 0001512301/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 1746585 грн.. На думку позивача, податковим органом безпідставно зменшено суму бюджетного відшкодування, визначеного підприємством з урахуванням вимог ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»та наказу ДПА України від 30 травня 1997 року № 166.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2011 року відмовлено ТОВ «Пуратос Україна»у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, директор ТОВ «Пуратос-Україна»в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, і, крім того, порушено норми матеріального права. Так, судом застосовано до спірних правовідносин редакцію п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яка набрала чинності з 01 червня 2010 року, тобто після виникнення спірних правовідносин. На думку апелянта, позивачем відшкодування з податку на додану вартість за березень 2010 року сформовано у відповідності до вимог Закону України «Про податок на додану вартість»та наказу ДПА України від 30 травня 1997 року № 166, яким затверджено форму податкової декларації та порядок її заповнення і подання, а тому відсутні будь-які підстави для його зменшення. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

В запереченнях на апеляційну скаргу представник відповідача просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, виступи представника позивача в підтримку апеляційної скарги, а також представників відповідача про залишення оскарженого судового рішення без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Судом встановлено, що з 31 травня по 04 червня 2010 року посадовою особою відповідача проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Пуратос Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01 лютого по 31 березня 2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 08 червня 2010 року за № 3158/23-6/34380367, в якому зазначено про порушення підприємством п. п. 7.7.1 та п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування за березень 2010 року на 1746585 грн..

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14 червня 2010 року № 0001512301/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 1746585 грн..

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ «Пуратос Україна»втратило право на відшкодування суми, яка вже заявлялась на бюджетне відшкодування, але була повернута на рядок 26 декларації на підставі податкового повідомлення-рішення відповідача від 07 липня 2008 року № 0001972301/0.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.

Так, відповідно до підпункту 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на час виникнення спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п. п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вказаного вище Закону (в редакції до 20 травня 2010 року) якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Аналіз наведених вище положень п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»призводить до висновку, що сума бюджетного відшкодування формується за підсумком суми податкового кредиту попередніх податкових періодів, який, в свою чергу, формується з сум податку, що були фактично сплачені у попередніх податкових періодах, однак не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів.

Порядок відображення в податкових деклараціях розміру податку на додану вартість, податкового кредиту та бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на момент виникнення спірних правовідносин було визначено наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166, яким затверджено форму податкової декларації та Порядок її заповнення і подання (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 липня 1997 року за № 250/2054).

Відповідно до пунктів 5.11 та 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).

Значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).

Як встановлено матеріалами справи, ТОВ «Пуратос Україна»в податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2010 року визначило у рядку 22.2 суму в 173685 грн. як різницю між рядками 21 та 22.1 декларації. При цьому в рядку 24 відображено залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, який склав 1792355 грн.. У вказаному податковому періоді (лютий 2010 року) підприємство не заявляло суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а лише сформувало податковий кредит з урахуванням від'ємного значення попередніх податкових періодів, у зв'язку з чим в рядку 26 було відображено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 (1792355 грн.) -рядок 25 (0 грн.) = 1792355 грн.) (а. с. 136-137). В довідці щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за лютий 2010 року позивачем зазначено, що залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації звітного податкового періоду) складає 1792355 грн. (графа 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування) (а. с. 139).

Данні, зазначені ТОВ «Пуратос Україна»в податковій декларації та в довідці за лютий 2010 року, відповідачем не оспорюються.

У податковій декларації за березень 2010 року ТОВ «Пуратос Україна»заявлено до бюджетного відшкодування суму від'ємного значення попередніх податкових періодів, у зв'язку з чим в рядку 25.1 декларації зазначено суму 1920270 грн., яка визначається як різниця між сумою 1966040 грн. (173685 грн. (значення рядка 22.2 податкової декларації попереднього звітного періоду) + 1792355 грн. (значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду) = 1966040 грн.) та сумою 45770 грн. (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 декларації)) (а. с. 143-144).

З урахуванням наведених вище норм Закону України «Про податок на додану вартість»та наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що ТОВ «Пуратос Україна»в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2010 року відображено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у розмірі 1920270 грн., у відповідності до вимог чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства.

Суд апеляційної інстанції відхиляє доводи ДПІ у Суворовському районі м. Одеси щодо порушення ТОВ «Пуратос Україна»п. п. 5.12.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість з огляду на наступне.

В обґрунтування зменшення суми бюджетного відшкодування за березень 2010 року на 1746585 грн. відповідач зазначає, що ТОВ «Пуратос Україна»сформувало суму бюджетного відшкодування у березні з урахуванням 1419843 грн., тобто суми, яка повернута підприємством на рядок 26 декларації на підставі податкового повідомлення-рішення від 07 липня 2008 року № 0001972301/0, а тому відповідно до п. п. 5.12.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість ця сума не може заявлятись до відшкодування знов.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Пуратос України» бюджетне відшкодування у березні 2010 року формувало з урахуванням частини залишку від'ємного значення, яка виникла у грудні 2008 року -1329114 грн., у січні 2009 року -75823 грн., у жовтні 2009 року -120170 грн., у листопаді 2009 року -267248 грн. та у березні 2010 року -127915 грн. (а. с. 139, 146). Жодна із вказаних сум не перевищує суми в 1419843 грн., на яку посилається відповідач. Вказані суми фактично сплачені підприємством постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах, не погашені податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування, що свідчить про правомірність дій позивача.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог ТОВ «Пуратос Україна».

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Пуратос Україна»задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2011 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Пуратос Україна»задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси від 14 червня 2010 року № 0001512301/0.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 19 листопада 2012 року.

Головуючий:

Судді: