ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2012 року 10:27 Справа № 0870/9569/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Чернової Ж.М.
при секретарі судового засідання Батигіні О.В.
за участю представників:
від позивача: Комарницької Л.М.
від відповідача: Коваленко О.М., Синчили Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу
за позовом: Комунального закладу «Міської клінічної лікарні №3»
до: Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
про: визнання протиправними та скасування пунктів вимоги
ВСТАНОВИВ:
Комунального закладу «Міської клінічної лікарні №3» до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області, в якій з врахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати п.2.1 та п.2.8 вимог відповідача від 27.09.2012 №08-04-14-14/9004 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією в КЗ «Міська клінічна лікарня №3».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові. Зазначає, що висновки, зроблені відповідачем при перевірці є безпідставними та необґрунтованими та відповідно оскаржувана вимога є такою, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, з підстав викладених у письмових запереченнях, просить у задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
У судовому засіданні 15.11.2012 на підставі ст.160 КАС України судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до п.1.2.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на підставі направлень від 30.07.2012 №№996, 997, 1004, 1032, 1033, 1052, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Міська клінічна лікарня №3» за період з 01.01.2010 по 01.08.2012, якою встановлено ряд порушень, що викладені в акті ревізії від 23.08.2012 №04-21/21.
За результатами розгляду акту ревізії відповідачем було винесено вимогу №08-04-14-14/9004 від 27.09.2012 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, в якій пунктами 2.1 та 2.8 встановлено:
- «2.1 В порушення п.1.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519, внаслідок не відпрацювання в Лікарні 5 зовнішніми сумісниками (лікар-бактеріолог, фельдшер-лаборант бактеріолог, молодші медичні сестри) по 0,5 ставки кожним, через відсутність в її структурі бактеріологічної лабораторії та відповідного обладнання, тобто відсутність робочих місць, нараховано та виплачено заробітну плату за невідпрацьований час протягом періоду з 01.01.2010 по 01.08.2012 по КЕКВ 1110 «Заробітна плата» на загальну суму 125 182,60грн., з яких за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 - 90861,75грн. за період з 01.01.2012 по 01.08.2012 - 34 320,87грн. та перераховано до державних цільових фондів нарахувань н заробітну плату та єдиного соціального внеску по КЕВК 1120 «Нарахування на заробітну плату» на загальну суму 45 441,28тис.грн., з яких за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 - 32 982,81грн. за період з 01.01.2012 по 01.08.2012 - 12 458,47грн., у зв'язку з чим:
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів у загальній сумі 125 182, 60грн. в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у загальній сумі 125 182,60грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України та ст.1166 Цивільного кодексу України;
- відповідно до п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, кошти, які надійдуть на реєстраційний рахунок Лікарні на відновлення касових видатків, проведених в минулих бюджетних періодах (з 01.01.2010 по 31.12.2011), перерахувати до місцевого бюджету (код надходжень 21080500, одержувач: місцевий бюджет м.Запоріжжя);
- на суму коштів, які надійдуть на реєстраційний рахунок на відновлення касових видатків загального фонду, проведених в поточному році, провести відновлення касових видатків по КЕВК 1110;
- провести перерахунок та відповідні взаємо звірки щодо сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 45 441,28грн., з них на суму внесків за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 провести коригування кошторису на 2012 рік.
- 2.8 в порушення вимог абзацу 1 частини 1 статті 2, частини 5 статті 2, частини 2 статті 4, частини 4 статті 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель», протягом 2011 року Лікарнею без застосування відповідних процедур закупівель за державні кошти, укладено 12 договорів з постачальниками на закупівлю однорідних предметів закупівлі - «Засоби дезинфікуючі» та «Матеріали перев'язувальні» та здійснено фактичну оплату бюджетних коштів за ними на рахунки контрагентів в розмірі 306 171,42грн., у зв'язку з чим:
- забезпечити в подальшому дотримання Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Позивач із встановленими порушеннями не погодився та направив відповідачу заперечення до акту ревізії, які були розглянуті та залишені без задоволення.
Щодо п.2.1 оскаржуваної вимоги. Відповідачем встановлено, що до лікарні на роботу в загально лікарняний персонал зараховані 5 зовнішніх сумісників (лікарі-бактеріологи, лаборанти-бактеріологі та молодші медичні сестри) на 0,5 ставки кожний, основне місце роботи, яких ДЗ «Ленінська районна санітарно-епідеміологічна станція» м.Запоріжжя. посадові інструкції зазначених працівників по лікарні до ревізії не надані.
Згідно затверджених штатних розписів, які діяли протягом періоду з 01.01.2010 по 01.08.2012, такий структурний підрозділ, як бактеріологічна лабораторія в лікарні відсутній, згідно оборотних відомостей за період, який підлягав ревізії, обладнання на якому проводяться бактеріологічні дослідження не обліковується.
Перевіркою журналу реєстрації договорів встановлено, що протягом періоду, що підлягав ревізії, лікарнею укладалися договори, згідно умов яких лікарня замовляє для своїх потреб бактеріологічні дослідження, які проводяться на обладнанні Ленінської СЕС; за свій рахунок придбає необхідні матеріали для виконання досліджень, своїми силами проводить вказані дослідження, виходячи з 0,5 ставки лікаря-бактеріолога, 1 ставки лаборанта та 1 ставки молодшої сестри. Умовами договорів оплата за надані послуги не передбачена.
Тож, відповідач вважає, що в порушення статті 29 Кодексу законів про працю України, зазначеним зовнішнім сумісникам не визначено робоче місце в лікарні та не забезпечено їх необхідними для роботи засобами.
Перевіркою даних табелів обліку відпрацювання робочого часу, наказів по основній діяльності, графіків роботи, особових рахунків працівників встановлено, що за період, що підлягав ревізії, відпрацювання робочого часу 5-ма вищезазначеними зовнішніми сумісниками відображено в табелях обліку відпрацювання робочого часу лікарні.
Згідно наданого в ході ревізії витягу з Колективного договору ДЗ «Ленінська районна СЕС», довідок з основного місця роботи, відповідачем встановлено, що графік роботи Ленінської СЕС 08.00-16.30, баклабораторії 08.00-15.12.
Співставленням графіку роботи зовнішніх сумісників по основному місту роботи (8.00-15.12) з графіком роботи в лікарні (15.30-19.06) встановлено, що відпрацювання робочого часу по зовнішньому сумісництву здійснюється в Ленінській СЕС, що не співпадає з графіком роботи бак лабораторії Ленінської СЕС.
Перевіркою наданих до ревізії журналів обліку бактеріологічного контролю встановлено, що в журналах зареєстровані результати проведених бактеріологічних досліджень (результати аналізу) на бланках форми №205/о із зазначенням лабораторії, якою проведено дослідження. При чому, на результатах, проведених досліджень на санітарно-мікробіологічне дослідження, проведених за 2010-2011 роки та січень-липень 2012 року зазначені прізвища лікарів, які не є штатними працівниками лікарні.
Таким чином, відповідач дійшов висновку, що сумісники фактично не відпрацьовують в лікарні 0,5 ставки, кожний, через відсутність в її структурі бактеріологічної лабораторії та відповідного обладнання, чим порушено п.1.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, в частині того, що оплата праці працівників здійснюється за фактично відпрацьований час.
В обґрунтування своїх заперечень на встановлені відповідачем порушення, позивач посилається на те, що фактично робоче місце зовнішніх сумісників створено в Ленінській СЕС. Пов'язано це з такими причинами:
- на виконання наказу Мінздраву СРСР №720 від 31.07.1978 «Про покращення медичної допомоги хворим з гнійними хірургічними захворюваннями та посиленням заходів по боротьбі з внутрішньолікарняними інфекціями», що діяв у перевіряє мий період, лікарня зобов'язана проводити бактеріологічний контроль (бактеріологічні дослідження) зовнішнього середовища лікарні;
- бактеріологічна лабораторія в лікарні відсутня, в зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на створення такої лабораторії в лікарні;
- фактично позивач створив робоче місце сумісників на базі бактеріологічної лабораторії Ленінської СЕС, про що свідчать договори з останнім від 04.01.2010 №1, від 18.01.2011 №8, від 04.01.2012 №4, згідно умов яких, Ленінська СЕС забезпечує проведення бактеріологічних досліджень на базі свого обладнання;
- сумісники відпрацьовували по трудовому договору з позивачем у вільний від основної роботи, час. Відповідно і графік роботи баклабораторії Ленінської СЕС та сумісників позивача не співпадають.
Таким чином, особи, які обліковуються в лікарні, як зовнішні сумісники - фактично виконують свої трудові зобов'язання перед лікарнею. Це підтверджується наявністю проведених досліджень цими працівниками. Для проведення таких досліджень, лікарня здійснює закупівлю необхідних бактеріологічних середовищ, чим забезпечує своїх працівників необхідними матеріалами для роботи. Адміністрація Ленінської СЕС повідомлена про роботу своїх працівників на умовах сумісництва, ніяких заперечень, з боку останньої - не надходило.
Твердження відповідача, про те, що вважається визнаним порушення, якщо «винною» особою здійснено відповідне відшкодування, не підлягає до уваги, оскільки сама сплата не підтверджує факту допущення порушень. Суд вважає, що оскарження в адміністративному та судовому порядку висновків, зроблених відповідачем, саме і є невизнанням здійснення порушень.
Таким чином, в цій частині позовних вимог, суд вважає, що позивачем доведено обґрунтованість своєї правової позиції.
Щодо п.2.8 вимоги, відповідачем встановлено, що позивачем протягом 2011 року без застосування відповідних процедур закупівель за державні кошти укладено 12 договорів з постачальниками на закупівлю однорідних предметів закупівлі - «Засоби дезинфікуючі» та Матеріали перев'язувальні» та здійснено фактичну оплату бюджетних коштів за ними на рахунки контрагентів в розмірі 306 171,42грн., у зв'язку з чим вимагається: забезпечити в подальшому дотримання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Суд вважає, що позивачем не доведено, в чому саме полягає протиправність вимог відповідача.
Статтею 4 Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану. При цьому, замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього закону.
Водночас, відповідно до п.1 Інструкції щодо заповнення форми річного плану закупівель, затвердженої наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 №922, річний план складається щодо закупівель, очікувана вартість яких дорівнює 100 і більше тис.грн. (для товарів і послуг) та 300тис.грн. - для робіт (у редакції закону, що діяв у 2011 році). В той же час, якщо очікувана вартість предмета закупівлі є нижчою від зазначених сум, замовник все одно відображає ці показники, але у додатку, який є невід'ємною частиною річного плану і заповнюється у довільній формі.
Проте, контрольним заходом встановлено, що річний план державних закупівель на 2011 рік замовником не затверджується, оскільки кошторис лікарні на 2011 рік, не передбачав закупівлю предметів закупівлі товарів та послуг, вартість яких дорівнювала або перевищувала 100тис.грн., або робіт, вартість яких дорівнювала або перевищувала 300тис.грн.
Крім того, п.30 ч.1 ст.1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» встановлено, що товари - це продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому та газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з поставкою товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.
Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку визначення предмету закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 №921 визначено, що предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 23 і 30 частини першої ст.1 Закону та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 за показником п'ятого знака (класифікаційне угрупування «категорія») із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
При перевірці, відповідачем встановлено, факти здійснення позивачем закупівель за рахунок бюджетних коштів, без проведення передбачених чинним законодавством процедур торгів, шляхом поділу однорідного предмету закупівлі на частини - «Засобів дезінфікуючих».
Протягом періоду з 01.01.2011 по 31.12.2011 без проведення процедур державних закупівель, позивачем здійснено фактичну оплату за однорідний предмет закупівлі «Матеріали перев'язувальні».
Частиною 1 ст.2 вказаного закону (у редакції, що діяла у 2011 р.), визначено, що він застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару, послуги дорівнює або перевищує 100тис.грн.
Частиною 2 статті 4 визначено, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього закону.
Під поділом предмету закупівлі мається на увазі свідоме чи несвідоме порушення замовником порядку визначення предмету закупівлі, встановленого уповноваженим органом, шляхом його розподілу на частини, внаслідок чого складається ситуація відсутності обов'язкового розповсюдження норм законодавства у сфері державних закупівель на відносини між замовником та учасником з приводу закупівлі товарів, робіт чи послуг.
Враховуючи викладене, у разі закупівлі замовником за рахунок державних коштів товарів на суму, що перевищує 100тис.грн., вона здійснюється з дотриманням вимог та в порядку, що встановлені законом.
Твердження позивача щодо неможливості передбачити суму, яка може поступити на спеціальний рахунок лікарні, суд вважає необґрунтованим, оскільки за результатами попередніх років можливо спрогнозувати як суму, так і необхідну кількість дезинфікуючих засобів та перев'язувальних матеріалів.
Щодо самої вимоги відповідача «забезпечити в подальшому дотримання Закону України «Про здійснення державних закупівель», суд вважає, що в цьому випадку права позивача взагалі не порушені, оскільки вимога не містить ніякої санкції та не може тягнути за собою зобов'язання позивача здійснювати виконання конкретних дій.
За правилами ст.71 кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вказане, суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п.2.1. вимог Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 27.09.2012 №08-04-14-14/9004 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією в КЗ «Міська клінічна лікарня №3».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова