ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2012 року Справа № 0870/6445/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді О.В. Конишевої,
суддів І.В.Батрак
К.М. Недашківської
при секретарі судового засідання Я.М.Муха
за участю представників
від позивача Міхова Ю.О.
Малахова Г.О.
від відповідача 1 Запорожець С.О.
від відповідача 2 Голубєв М.В.
від третьої особи не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою : Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетичні Технології»
до :1- Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
2- Державного підприємства «Запорізький регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації»
третя особа, на стороні відповідача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»
про : визнання протиправним та скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №397 від 23.03.2012 та наказу Державного підприємства «Запорізький регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 122 від 26.03.2012
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетичні технології» (далі - Позивач) звернулося з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку і торгівлі України), державного підприємства «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (далі- ДП «Запоріжжястандартметрологія») про визнання протиправним та скасування наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», скасування наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року про анулювання реєстрації зазначених технічних умов.
Позивач відмовився від клопотання про збільшення позовних вимог до ДП «Запоріжжястандартметрологія» щодо зобов'язання його опублікувати інформацію про відновлення державної реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» у щоквартальному бібліографічному покажчику та на веб-сайті ДП «Укрметртестандарт», тому суд розглядає позовні вимоги зазначені викладені в адміністративному позові від 03.07.2012 .
Відповідачі проти позову заперечують, просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - «Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» у судове засідання не з'явивлася, письмових заперечень на позов не надала.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Енергетичні технології» є власником технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», що зареєстровані 20.12.2000 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» в книзі обліку за № 089/002353. До технічних умов внесені зміни № 1-5. Останні зміни № 5 зареєстровані 17.06.2011 року ДП "Укрметртестстандарт" в книзі обліку за № 089/002353/05.
23.03.2012 року Мінекономрозвитку і торгівлі України видано наказ № 397 «Про анулювання реєстрації технічних умов», згідно якого доручено державному підприємству «Укрметртестстандарт», державному підприємству «Запоріжжястандартметрологія» та державному підприємству «Львівстандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.
Серед переліку технічних умов, реєстрація яких підлягає анулюванню, у додатку до Наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року зазначено технічні умови ТОВ «Енергетичні технології» ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт».
26.03.2012 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» видало наказ № 122 про анулювання державної реєстрації ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» на виконання наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України від 23.03.2012 року № 397 та відповідно до пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
Позивач не погоджується із наказом Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року та наказом ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року і вважає, що дані накази прийняті протиправно, а тому підлягають скасуванню в частині анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» з наступних підстав.
Відповідно до пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анулювання реєстрації технічних умов здійснює державне підприємство, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
На думку Позивача, наказ Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року не містить жодного обґрунтування, жодної підстави, що наведені у пункті 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 як підстави для скасування його технічних умов. Вказує, що оскаржуваний наказ містить пряму вказівку ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком та зобов'язання державних підприємств поінформувати про виконання наказу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.
Позивач вважає, що наказ № 397 від 23.03.2012 року принятий без законних підстав та не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги щодо незаконності наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року, позивач зазначає, що цей наказ не містить жодної підстави, що наведені у пункті 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» (в редакції з урахуванням змін № 5 від 14.03.2012 року) як підстави для скасування технічних умов Позивача.
Позивач вказує, що ДП «Запоріжжястандартметрологія» при прийнятті оскаржуваного наказу № 122 від 26.03.2012 року допустило порушення пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 (Примітка 1), оскільки у випадках в), г), д), е) - реєстрацію ТУ анулюють через один місяць після опублікування попередження про анулювання реєстрації відповідних ТУ в щоквартальному бібліографічному покажчику.
Жодного попередження про анулювання технічних умов Позивача в щоквартальному бібліографічному покажчику ДП «Запоріжжястандартметрологія» не розміщувалося та на адресу Позивача не надсилалося.
На підставі наведеного Позивач стверджує про відсутність у Відповідачів підстав для анулювання державної реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» та незаконність наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року, наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року, а тому просить скасувати дані накази в частині анулювання державної реєстрації вищезазначених технічних умов.
У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали з підстав у ньому викладених та просили задовольнити його повністю.
Представник Мінекономрозвитку і торгівлі України в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях заявлені позовні вимоги не визнав. Суду пояснив, що відповідно до ст.6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Указу Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі» Мінекономрозвитку і торгівлі України є центральним органом виконавчої влади в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), захисту прав споживачів.
Відповідно до абзацу 5 пункту 7 Указу Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі» накази Мінекономрозвитку і торгівлі України, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадян, а тому наказ Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року видавався органу, що належить до сфери його управління на підставі, у межах визначених повноважень та не суперечить вимогам чинного законодавства.
В обґрунтування своїх заперечень на адміністративний позов Мінекономрозвитку і торгівлі України зазначає, що в ході перевірки, проведеної міжвідомчою робочою групою, створеної спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 року за № 301/206, виявлено ряд порушень, що негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні. Вказує на те, що Позивача було повідомлено про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попереджено про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, що відповідає вимогам пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
У зв'язку із тим, що виявлені в ході перевірки порушення Позивачем не були усунуті, Мінекономрозвитку і торгівлі України, керуючись абзацом 5 пункту 7 указу Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі» видало наказ від 23.03.2012 року № 397, яким доручило ДП «Запоріжжястандартметрологія» анулювати державну реєстрацію технічних Позивача.
Представник Мінекономрозвитку і торгівлі України зазначив, що оскаржуваний позивачем наказ № 397 від 23.03.2012 року виданий у спосіб та порядку, передбаченому чинним законодавством України, зокрема, пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Представник ДП «Запоріжжястандартметрологія» у судових засіданнях та письмових запереченнях пояснив, що наказ № 122 від 26.03.2012 року про анульовання технічних умов Позивача прийнятий на виконання Наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року, відповідно до якого ДП «Запоріжжястандартметрологія» доручено анулювати реєстрацію технічних умов за переліком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів. У переліку згідно з додатком зазначено ТУ У 30958302.001- 2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт».
З цих підстав представник ДП «Запоріжжястандартметрологія» вважає, що анулювання реєстрації технічних умов здійснено на підставі пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», а тому просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 23.03.2012 року Мінекономрозвитку і торгівлі України видано наказ № 397 «Про анулювання реєстрації технічних умов». Згідно даного наказу доручено Державному підприємству «Укрметртестстандарт», Державному підприємству «Запоріжжястандартметрологія» та Державному підприємству «Львівстандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.
ДП «Запоріжжястандартметрологія» прийнято Наказ № 122 від 26.03.2012 року «Щодо анулювання державної реєстрації технічних умов», згідно якого анульовано державну реєстрацію технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», власником яких є ТОВ «Енергетичні технології».
Цей наказ прийнято на виконання наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України від 23.03.2012 року № 397 та відповідно до пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
Суд вважає вищевказані накази в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анулювання реєстрації технічних умов здійснює державне підприємство, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
З наданих в судовому засіданні та з письмових пояснень представника Мінекономрозвитку і торгівлі України слідує, що підставою для винесення оскаржуваного наказу № 397 від 23.03.2012 року стали висновки, викладені у службовій записці Міжвідомчої робочої групи, створеної спільним наказом Мінпаливенерго та Держспоживстандарт № 301/261 від 18.07.2011 року. Крім того, при прийнятті цього наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України керувався Декретом Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію», Указом Президента України від 31.05.2001 № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі», пунктом 6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20.05.2010 № 2275.
Наказом Мінпаливенерго та Держспоживстандарт № 301/261 від 18.07.2011 року передбачено спільну перевірку виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи) та змін до них.
Відповідно до вищевказаного пункту 4 службової записки Міжвідомча робоча група прийшла до висновку, що згідно з технічними умовами присадки додаються з метою поліпшення експлуатаційних, енергетичних і екологічних характеристик двигунів та їх паливної економічності. Наявність та кількість присадок в бензинах гарантується лише виробником. На сьогодні відсутні методи контролювання кількості присадок в паливах. Більш того, у пункті 2 службової записки вказано, що виявлено всього 108 нормативних документів на такі види продукції як фракції, компоненти, суміші вуглеводів, добавки та в ДСТУ 3437-96 «Нафтопродукти. Терміни та визначення», крім того зазначено, що відсутні терміни та визначення на такі види продукції.
Наказ Держспоживстандарту України від 05.09.2011 № 326 «Про дотримання вимог нормативних документів при реєстрації технічних умов», що прийнятий за результатом розгляду службової записки також зазначає, про неможливість ідентифікувати таку продукцію, як компоненти автомобільних бензинів та дизельних палив, фракції, суміші вуглевонів, добавки, у зв'язку з відсутністю термінів та визначень у ДСТУ 3437-96 «Нафтопродукти. Терміни та визначення».
З наявних матеріалів справи вбачається, що Міжвідомчою робочою групою, створеною спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.2011 № 301/261 не було встановлено порушення з боку ТОВ «Енергетичні технології» технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт». З наведеного у листі від 03.10.2012р. УкрНДІНП «МАСМА», який був у складі міжвідомчої робочої групи випливає, що перевірка технічних умов Позивача контролюючими органами взагалі не проводилася.
В підтвердження вищенаведеного, ДП «Запоріжжястандартметрологія» не доведено факт виконання ним пункту 2.2. Наказу Держкомітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 326 від 05.09.2011р., яким керівників Центрів стандартизації, метрології та сертифікації зобов'язано повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів.
Лист-попередження на адресу Позивача не був надісланий. Відповідачами не надано суду доказів відправлення поштою листа від 27.09.2011р., за вих. № 13/6387 з вимогою переглянути ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт».
Твердження представника Мінекономрозвитку і торгівлі України про те, що його повноваження з реєстрації, анулювання та скасування технічних умов встановлені Декретом Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію», а не ДСТУ 1:6:2004 не відповідають дійсності в зв'язку з наступним.
Порядок проведення державної реєстрації технічних умов та змін до них, анулювання та скасування технічних умов передбачений ДСТУ 1:6:2004, який затверджений наказом від 31.03.2004р. № 59 Держспоживстандарту України, правонаступником якого є Мінекономрозвитку і торгівлі України.
Наказом від 14 березня 2012 року № 324 Міністерство затвердило зміни № 5 до ДСТУ 1:6:2004 та встановило у п.8.5.4. повноваження Мінекономрозвитку і торгівлі України з анулювання державної реєстрації технічних умов.
Наказ від 15.03.2012р. № 327, що оскаржується Позивачем, містить посилання на пункт 8.5.4. ДСТУ 1:6:2004, а не на Декрет Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію».
Проаналізувавши положення нормативних документів, на які посилається в обґрунтування своїх заперечень Мінекономрозвитку та торгівлі України суд прийшов до висновку, що ні Декрет Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію», ні Указ Президента України від 31.05.2001 № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі» не передбачають порядок проведення державної реєстрації технічних умов та змін до них, порядок їх анулювання та скасування.
Такий порядок передбачений у розділі 1 «Сфера застосування» ДСТУ 1:6:2004, дія якого поширюється на всіх суб'єктів стандартизації України та суб'єктів господарювання, незалежно від форм власності та виду діяльності.
Також безпідставне посилання Мінекономрозвитку і торгівлі України на пункт 6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20.05.2010 № 2275, яким Кабінету Міністрів України доручено скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом.
На виконання цієї норми закону Кабінет Міністрів України видав розпорядження від 09.06.2010р. № 1185-р «Про заходи щодо запобігання реалізації нафтопереробними підприємствами компонентів моторних палив».
Акцизний збір на нафтопродукти встановлений Податковим кодексом України, де в пункті 215.3.4 статті 215 зазначено перелік нафтопродуктів, які підлягають оплаті акцизним збором за кодом товару (продукції) згідно з УКТЗЕД, затвердженому Законом України від 05.04.2001 № 2371-ІІІ «Про митний тариф України», яким ці товари віднесені до групи 27 Розділу V «Мінеральні продукти».
Позивачем на огляд суду булана надана митна декларація від 12.07.2012яка підтвердила, що товар під назвою «добавка багатофункціональна «Стандарт» не підпадає під дію вказаної норми Податкового кодексу, а саме, при митному оформленні товару присвоєно код 3811190000, що відноситься згідно УКТЗЕД до групи 38 «Хімічна продукція», тобто «добавка багатофункціональна «Стандарт» не входить до переліку підакцизних нафтопродуктів.
Таким чином, технічні умови на нафтопродукти, на які не встановлено акцизний збір, зокрема ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20.05.2010 № 2275 не підлягають скасуванню.
Доводи Відповідачів про порушення ТОВ «Енергетичні технології» пункту 3.11 ДСТУ 1:3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов», яким передбачено перевірку власниками технічних умов на відповідність їх нормативним документам не рідше одного разу на п'ять років, не знайшли свого підтвердження, оскільки судом встановлено, що Позивачем було проведено у встановлений строк перегляд технічних умов та внесені відповідні зміни у 2002, 2003, 2007, 2008, 2011 роках.
Зміна № 1 зареєстрована 22.04.2002 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» в книзі обліку за № 089/002353/01, якою передбачено зміну на титульному листі технічних умов назви добавки «Стандарт-1» на «Стандарт» та викладено нову редакцію розділу «Галузь використання» і внесено доповнення до інших розділів ТУ. Зміна № 2 зареєстрована 02.06.2003 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» в книзі обліку за № 089/002353/02, якою внесені численні зміни в зв'язку з веденням 2-х нових марок добавки Стандарт. Зміна № 3 зареєстрована 04.04.2007 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» в книзі обліку за № 089/002353/03, якою доповнено перелік сировини у додатку А. Зміна № 4 зареєстрована 22.04.2008 року ДП «Запоріжжястандартметрологія» в книзі обліку за № 089/002353/04, в якій викладено нові посилання на нормативну документацію. Зміною № 5, що зареєстрована 17.06.2011 року ДП "Укрметртестстандарт" в книзі обліку за № 089/002353/05, подовжено строк дії технічних умов та ТУ викладено у новій редакції.
Технічні умови Позивача та зміни до них перевірялися державним підприємством на відповідність нормам чинного законодавства, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Відповідно до пункту 3.9 ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов» державну реєстрацію технічних умов на продукцію, погоджених та прийнятих відповідно до вимог цього стандарту, здійснюють згідно з ДСТУ 1.6.2004. Державну реєстрацію змін до ТУ виконують порядком, установленим для ТУ.
Згідно пункту 4.8. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» ТУ реєструють державні підприємства підпорядковані головному органу з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання і яким чинне законодавство надало таке право, на вибір підприємства-розробника продукції чи підприємства-власника. Зміни до ТУ реєструють ДП, які зареєстрували технічні умови.
Згідно пункту 7.7 ДСТУ зміни до ТУ перевіряють державні підприємства, що їх реєструють.
Враховуючи вищевказані норми ДСТУ, суд не бере до уваги твердження Мінекономрозвитку і торгівлі України про те, що технічні умови позивача та зміни до них не відповідають вимогам ДСТУ 1.3.2004, оскільки з оглянутих в судовому засіданні технічних умов вбачається, що ТУ Позивача містять штампи ДП «Запоріжжястандартметрологія» та ДП «Укрметртестстандарт» із зазначенням дати проведення реєстрації ТУ та змін до них, а також відповідні номери записів в книзі обліку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що реєстрація самих ТУ та змін до них проведена у спосіб, визначений ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів».
Згідно пункту 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» (в редакції з урахуванням змін № 5 від 14.03.2012 року) передбачено, що Державне підприємство, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію в таких випадках: а) у разі скасування ТУ на підставі листа власника ТУ; б) після закінчення терміну чинності, якщо протягом двох місяців немає зміни щодо продовження їхньої чинності, ДП, яке їх зареєструвало, анулює реєстрацію; Якщо протягом двох місяців ДП не подало відомостей щодо продовження терміну чинності ТУ, строк чинності яких закінчився, ДП «Укрметртестстандарт» має право анулювати реєстрацію ТУ; в) у разі відкликання погодження офіційним листом із наведеним обгрунтуванням; г) у разі недотримання підприємством-власником ТУ вимог 3.11 ДСТУ 1.3; д) після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень; е) у разі встановлення факту ліквідації підприємства або його відсутності за раніше зазначеною юридичною адресою або адресою місця розташування, зазначеною в каталожній карті продукції. Даний перелік підстав є виключним.
Оскаржуваний наказ ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року не містить жодної підстави, що наведені у пункті 8.5.4. ДСТУ 1.6:2004 як підстави для скасування Технічних умов Позивача.
Також ДП «Запоріжжястандартметрологія» при прийнятті наказу № 122 від 26.03.2012 року не дотримано положення цього пункту (Примітка 1), згідно якого у випадках в), г), д), е) реєстрацію ТУ анулюють через один місяць після опублікування попередження про анулювання реєстрації відповідних ТУ в щоквартальному бібліографічному покажчику.
Попередження про анулювання технічних умов було розміщено на сайті ДП Укрметртестстандарт 25 травня 2012 року, тобто після анулювання реєстрації ТУ.
Судом встановлено, що технічні умови Позивача та зміни до них були погоджені у відповідності до розділу 5 ДСТУ 1:3:2004 з органів державного нагляду необхідними службами, коло яких у даному випадку встановив орган державної реєстрації, який зареєстрував дані ТУ.
У відповідності до п.5.8 ДСТУ 1:3:2004 погодження технічних умов з Міністерством транспорту України проводиться у разі відсутності в проекті ТУ посилання на чинні правила перевезення. В розділі 6 ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт» та зміною № 4 до ТУ передбачено транспортування продукції з посиланням на ГОСТ 1510, ДСТУ 4454 та «Правила перевезення вантажів».
Таким чином, твердження Відповідачів про відсутність в ТУ Позивача погодження з Мінпаливенерго та Міністерством транспорту України є безпідставними.
У заперечення на адміністративний позов Відповідачі також помилково посилаються на застарілу нормативну базу в ТУ (зазначає, що ГОСТ 26976-88 не змінено на ДСТУ 7094:2009) та недотримання Позивачем положень щодо утилізації продукції.
Зміною 5 до технічних умов Позивача передбачено посилання на ДСТУ 7094:2009, а положення щодо утилізації продукції ТОВ «Енергетичні технології» передбачено у змінах № 4 до технічних умов, чим дотримано вимоги, встановлені п.4.1. ДСТУ 1:3:2001.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи оскаржувані накази, Мінекономрозвитку і торгівлі України та ДП «Запоріжжястандартметрологія» діяли не на підставі та не у спосіб, що визначений чинним законодавством, зокрема, вимогам ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» та іншими актами законодавства, чим порушили права позивача, як суб'єкта господарювання, основними видами діяльності якого є виробництво продуктів нафтоперероблення, хімічних речовин та оптова торгівля нафтопродуктами. Спірними наказами порушено також право власності Позивача на технічні умови, яке виникає з моменту їх державної реєстрації у відповідності до ст. 15 Закону України «Про стандартизацію», пунктів 3.1. та 4.11 ДСТУ 1:6:2004.
Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених суду частиною 2 статті 162 КАС України, а саме: у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, попередньо визнавши його протиправним.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачами в даній адміністративній справі не доведено правомірності прийнятих наказу Мінекономрозвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 року та наказу ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 122 від 26.03.2012 року в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт», з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 397 від 23.03.2012 в частині анулювання реєстрації технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 « Добавки багатофункціональні «Стандарт».
Визнати протиправним та скасувати наказ Державного підприємства «Запорізький науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 122 від 26.03.2012 про анулювання технічних умов ТУ У 30958302.001-2000 «Добавки багатофункціональні «Стандарт»
Стягнути з Державного Бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетичні Технології» судовий збір у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена в повному обсязі 27.11.2012.
Головуючий суддя /підпис/ О.В. Конишева
Суддя /підпис/ І.В.Батрак
Суддя /підпис/ К.М.Недашківська