ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" листопада 2012 р. м. Київ К-39706/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року
та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2009 року
у справі № 2а-3049/09/5070 (2а-2764/09/1270)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»
до Державної податкової адміністрації у Харківській області, Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області
про визнання дій протиправними, визнання нечинним акту перевірки, визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У»звернулось до суду з позовом до Державної податкової адміністрації у Харківській області, Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними, визнання нечинним акту перевірки, визнання нечинним рішення № 0000362304 від 03.02.09 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2009 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року; позов задоволено частково; визнане недійсним рішення ДПІ у м. Краматорську № 0000362304 від 03.02.2009 року; в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
В касаційній скарзі ДПІ у м. Краматорську Донецької області просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної планової перевірки торгового об'єкту ТОВ «КСІ-У»- залу гральних автоматів, розташованого за адресою: вул. Дніпропетровська, 212, м. Мерефа, Харківського району, складено акт № 0030/05/15/23/33792358 від 26.01.2009 року, в якому зафіксовано порушення вимоги п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення гри на нефіскалізованих гральних автоматах.
На підставі результатів вказаної перевірки, 03.02.2009 року відповідачем прийняте рішення № 0000362304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1 020 грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем використовувався реєстратор розрахункових операцій, який знаходився в гральній залі та який включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій і його використання в господарській діяльності по наданню послуг в сфері грального бізнесу є цілком виправданим та правомірним.
Судова колегія касаційної інстанції, з урахуванням меж перегляду, не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно зі ст. 12 цього Закону на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, з цієї дати суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати у своїй діяльності гральні автомати, оснащені комп'ютерно-касовою системою «Фіскал», і не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливість застосування цієї системи.
Перевірка застосування позивачем реєстраторів розрахункових операцій проведена в січні 2009 року.
Тому, на час проведення відповідачем перевірки, встановлений Кабінетом Міністрів України термін застосування реєстраторів розрахункових операцій для гральних автоматів настав.
Відповідальність за невиконання зазначених обов'язків передбачена п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки, судами попередніх інстанцій повно і правильно встановлені обставини справи, але дана їм невірна юридична оцінка, що відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення № 0000362304 від 03.02.2009 року, з прийняттям нового судового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог; в решті судові рішення підлягають залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області задовольнити.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2009 року в частині визнання недійсним рішення ДПІ у м. Краматорську № 0000362304 від 03.02.2009 року скасувати з прийняттям нової постанови в цій частині про відмову в позові.
В решті судові рішення -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний