ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2012 року м. Київ К-52565/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя судді Муравйов О. В. Вербицька О. В. Маринчак Н. Є.розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуПереяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову та ухвалуГосподарського суду Київської області від 13.05.2008 року Київського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2009 рокуу справі№ А6/015-07/10-08за позовомСпільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини»до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області проскасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Господарського суду Київської області від 13.05.2008 року у справі № А6/015-07/10-08, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2009 року, позовні вимоги задоволено. Скасовано податкові повідомлення-рішення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області № 0000202300/0 від 31.08.2006 року, № 0000232300/0 від 26.09.2006 року, № 0000242300/0 від 26.09.2006 року, № 0000062302/0 від 13.10.2006 року, № 0000072302/0 від 13.10.2006 року.
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, постановити нове про задоволення позову. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судом норм матеріального права, зокрема, ст. 67 Конституції України, п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі».
В запереченнях на касаційну скаргу позивач з доводами заявника не погоджується, просить залишити в силі судові рішення у справі.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Переяслав-Хмельницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області проведені виїзні позапланові перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період з 01.04.2006 року по 31.05.2006 року, внаслідок яких відповідачем складено акт № 41/23-4/25564175 від 28.08.2006 року, акт № 44/23-4/25564175 від 19.09.2006 року за період з 01.05.2006 року по 30.06.2006 року; акт № 49/23-4/25564175 від 12.10.2006 року за період з 01.06.2006 року по 31.07.2006 року.
На підставі вищезгаданих актів перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення: від 31.08.2006 року № 0000202300/0, яким позивачу зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за декларацією за травень 2006 року на 79 729,00 грн.; від 26.09.2006 року № 0000232300/0, яким позивачеві зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за декларацією за червень 2006 року на 197 533,00 грн.; від 13.10.2006 року № 0000062302/0, яким позивачеві зменшено заявлену до відшкодування суму податку на додану вартість за декларацією за липень 2006 року на 377 363,00 грн.; від 26.09.2006 року № 0000242300/0, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість загалом на 3 549,00 грн., з яких 2 730 грн. складає сума основного платежу з ПДВ, а 819,00 грн. - сума штрафних санкцій; від 13.10.2006 року № 0000072302/0, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість загалом на 219,00 грн., з яких 49,00 грн. складає сума основного платежу з ПДВ, а 170,00 грн. - сума штрафних санкцій.
СП TOB «Нива Переяславщини»має статус сільськогосподарського товаровиробника і користується пільгами, передбаченими податковим законодавством для даної категорії платників.
Відповідно до п. 11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», який є загальним для всіх сільськогосподарських товаровиробників: до 1 січня 2007 року зупинено дію п. 7.7 ст. 7, п. п. 10.1 і 10.2 ст. 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.
Порядок акумуляції та використання коштів визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1999 року № 374 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1999 року № 271», якою встановлено виключно цільовий характер використання сум податку на додану вартість, перерахованих на окремі рахунки. Декларації подаються за скороченою формою, розрахунки з бюджетом за цими деклараціями не здійснюються, бюджетне відшкодування за цими деклараціями не проводиться; позитивна різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом звітного місяця перераховується на спец рахунок. Якщо ж така різниця має від'ємне значення, то вона погашається за рахунок податкових зобов'язань наступних податкових періодів.
Для визначення обсягів операцій з поставки (продажу) сільськогосподарської продукції сільськогосподарське підприємство враховує власну вирощену, розведену, виготовлену сільськогосподарську продукцію та не враховує придбану (покупну) сільськогосподарську продукцію. Податкова декларація з податку на додану вартість за іншими категоріями операцій, в тому числі і реалізація молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам, подається за повною формою, і за цією декларацією здійснюються розрахунки з бюджетом, при цьому сплата податку та бюджетне відшкодування здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про податок на додану вартість».
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що СП TOB «Нива Переяславщини»є сільськогосподарським товаровиробником, тому за результатами звітного періоду обґрунтовано складало податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: за результатами окремого обліку продукції, проданої сільськогосподарським товаровиробником - м'яса в живій вазі.
Положення пп. 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначають що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду .
Згідно з вимогами п. 1.7 ст. 1 цього Закону податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду.
Відповідно до ч. 2 пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», суми податку, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку із придбанням (спорудженням) основних фондів, з метою використання у виробництві товарів для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку, включаються до складу податкового кредиту періоду, незалежно від строків введення в експлуатацію основних фондів.
Зазначеним Законом визначено право на включення до складу податкового кредиту суми податку незалежно від того чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного періоду.
У зв'язку зі зміною мети будівництва свинокомплексу з грудня 2005 року всі витрати, пов'язані з будівництвом комплексу, платник декларує в загальній декларації.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно з наказом СП TOB «Нива Переяславщини»за №61/2-П у зв'язку з невизначеністю напрямків розвитку сільського господарства наказано продовжити будівництво свинокомплексу по відгодівлі 30 000 поголів'я свиней в рік та розглянути питання щодо повного або часткового продажу свинокомплексу після будівництва, а також можливості надання в повну або часткову оренду приміщень свинокомплексу.
Відповідно до ч. 2 пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», суми податку, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку із придбанням (спорудженням) основних фондів, з метою використання у виробництві товарів для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку, включаються до складу податкового кредиту періоду, незалежно від строків введення в експлуатацію основних фондів.
Зазначеним Законом визначено право на включення до складу податкового кредиту суми податку незалежно від того чи такі основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного періоду.
Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про те, що СП TOB «Нива Переяславщини»мало право на включення до податкового кредиту з ПДВ звітного періоду нарахованих сум податку на додану вартість у зв'язку із спорудженням основних фондів - свинокомплексу, з метою подальшого використання його у виробництві, безпосередньо не пов'язаному з реалізацією м'яса в живій вазі, а отже висновки податкового органу про зменшення позивачеві заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість за декларацією за травень 2006 року на 79 729,00 грн., декларацією за червень 2006 року на 197 533,00 грн. та за декларацією за липень 2006 року на 377 363,00 грн. є неправомірним.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
У зв'язку із відхиленням касаційної скарги, виконання судових рішень у справі підлягає поновленню.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Київської області відхилити.
Постанову Господарського суду Київської області від 13.05.2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2009 року у справі № А6/015-07/10-08 залишити без змін.
Поновити виконання постанови Господарського суду Київської області від 13.05.2008 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2009 року у справі № А6/015-07/10-08.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О. В. Муравйов
Судді О. В. Вербицька
Н. Є. Маринчак