Постанова № 27786941, 11.10.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.10.2012
Номер справи
2а-9215/12/2670
Номер документу
27786941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м. Київ

11 жовтня 2012 року 18:30 год. № 2а-9215/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., при секре тарі судового засідання Палійчук Л.Д., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю позовом Товариства з обмеженою відпо відальністю "Містечко інвалідів" (далі -ТОВ "Містечко інвалідів") до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби (далі -ДПІ) про виз нання незаконними дій та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.03.2012р. №0000522220/1484/10/22-50,

встановив:

ТОВ "Містечко інвалідів" просить визнати незаконними дії ДПІ по проведенню перевір ки і скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ від 30.03.2012р. №0000522220/1484/10/22-50 про нарахування плати за змелю в сумі 1887502,67 грн.

Під час розгляду справи представник позивача (Дмітрієва В.В.) підтримала вимогу про скасування податкового повідомлення-рішення, водночас відмовилася від вимоги про визнання незаконними дій ДПІ щодо проведення перевірки, яка (відмова) прийнята судом, у зв'язку з чим суд ухвалою від 02.10.2012р. закрив провадження в цій частині.

Позов про скасування податкового повідомлення-рішення обґрунтовано відсутністю під став для нарахування і сплати земельного податку чи орендної плати за землю у зв'язку з від сутністю земельної ділянки у власності чи користуванні позивача. Позивач стверджує про від сутність у нього об'єкта оподаткування земельним податком, оскільки власником земельної ділянки є ДП "Ржищівський військовий лісгосп", а технічний звіт не свідчить про право влас ності чи право користування земельною ділянкою та не є правовстановлюючим документом, що посвідчує такі права.

Представник відповідача (Пасулько О.М.) не визнав позов, надав письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову з підстав правомірності оскаржуваного подат кового повідомлення-рішення, прийнятого за результатами перевірки, якою встановлено зани ження податку за землю.

На підставі письмових заяв представників сторін від 02.10.2012р. і згідно з ч. 4 ст. 122 КАС, суд продовжив розгляд справи в письмовому провадженні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ДПІ проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р., оформленої актом від 19.12.2011р. №6397/2302/33054220.

В акті, серед іншого, зазначено про порушення позивачем ст.ст. 7, 13, 14 Закону України 03.07.1992р. №2535 "Про плату за землю" (далі - Закон №2535) і ст. 274, п. 286.1 ст. 286 ПК та заниження податкових зобов'язань з податку за змелю на загальну суму 1727792,24 грн., у т.ч.:

за липень-грудень 2008р.-131944,29 грн., за 2009р.- 304068,68 грн., за 2010р. - 861186,18 грн., за січень-червень 2011р. - 430593,09 грн.

У п. 3.5.8 акта перевірки зазначено (с. 27-29), що на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.10.2003р. №652-р "Про створення підприємства для будівництва житлово-виробничого комплексу "Містечко інвалідів" та від 14.01.2004р. №4-р "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р. №721" Фонд Державного майна України передав позивачу об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди військового містечка №233/2 загальною вартістю 6024315 грн. Згідно акта приймання-передачі нерухомого майна від 20.05.2004р. будівлі, споруди, інженерні мережі та територія військового містечка №233/2 передані в задовільному стані.

Згідно з актом перевірки зазначені будівлі та споруди знаходяться на земельній ділянці за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 40 (Дарницький район), площа якої відповідно до технічного звіту по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки становить 65861,25 м2, запис в державному земельному кадастрі від 01.11.2004р., кадастровий №8000000000:63:389:0058. Наявний акт встановлення та узгодження зовнішній меж земельної ділянки в натурі від 24.09.2004р. Відповідно до відповіді Київського управління земельних ресурсів від 16.02.2011р. №07-387/3569 зазначена земельна ділянка на підставі вказаного технічного звіту зареєстрована за позивачем.

Перевіркою встановлено, що позивачем не здійснюється будівництво соціального житла та не проводиться інша виробнича діяльність, водночас здійснюються послуги з надання в оренду будівель, споруд, відкритих площадок, внаслідок чого за перевіряємий період позива чем отримано дохід в загальній сумі 7449654 грн. Відповідач зауважив в акті, що сума земель ного податку у розмірі 1727792,24 грн. становить лише 23 відсотка від одержаного доходу.

На підставі викладеного та з метою недопущення втрат бюджету відповідач дійшов вис новку, що незважаючи на відсутність у позивача правовстановлюючих документів ним фак тично використовувалася земельна ділянка в комерційних цілях, що засвідчує виникнення у позивача зобов'язань перед бюджетом щодо обчислення і сплати земельного податку.

Також, в акті зазначено, що позивачем самостійно обчислювався земельний податок та подавалися податкові декларації тільки за 2008-2009рр., але починаючи з 2010р. позивачем не подавалися податкові декларації по податку на землю та не сплачувалися суми податку.

За наслідками перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12.01.2012р. №0000082302/376, яким позивачу було збільшено грошове зобов'язання в сумі 2052433,03 грн. (у т.ч.: 1727792,24 грн. - основний платіж, 324640,79грн. - штраф).

Зазначене податкове-повідомлення рішення скасовано рішенням Державної податкової служби від 26.03.2012р. №1585/10/12-314 в частині сплати основного платежу у розмірі 131944,29 грн. та штрафних санкцій в частині 32986,07 грн., що нараховані за II квартал 2008р. з пропуском 1095 денного строку давності.

У зв'язку з цим ДПІ винесено нове податкове повідомлення-рішення від 30.03.2012р. №0000522220/1484/10/22-50, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з плати за землю на 1887502,67 грн. (у т.ч.: 1595847,95 грн.-основний платіж; 291654,72 грн.-штраф), що є предметом розгляду даної справи.

Зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін рішенням Державної податкової служби України від 05.06.2012р. №9396/6/10-2215.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються правомірності податкового повідомлення-рішення відповідача про нарахування грошових зобов'язань з земельного податку.

Відповідно до ст. 2 Закону №2535 (чинного до набрання з 01.01.2011р. чинності ПК) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землеко ристувачі, крім орендарів та інвесторів-учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 5 Закону №2535 встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди (ч. 1), а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар (ч. 2).

Згідно із ст. 13 Закону №2535 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 14 Закону №2535 передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно із ст. 15 Закону №2535 власники землі та землекористувачі сплачують земель ний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Аналогічні положення встановлені ст.ст. 285-288 ПК. Зокрема, відповідно до п. 287.1. ст. 287 ПК власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, п. 288.1 ст. 288 цього Кодексу передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 125 Земельного кодексу України в редакції, чинній на початок періоду, що перевірявся, встановлювалось, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та держав ної реєстрації забороняється.

Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Проте у справі відсутні документи, що посвідчують право власності чи користування позивачем земельною ділянкою площею 65861,25 м за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 40, і державну реєстрацію цих прав. Наявність таких документів перевіркою не встановлено, а їх відсутність відповідачем не заперечується. На час виникнення спірних правовідносин зазначена ділянка знаходиться на стадії розробки оформлення прав.

Технічний звіт по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки і акт встановлення та узгодження зовнішній меж земельної ділянки в натурі від 24.09.2004р. є технічною документа цією, однак вказані документи не є правовстановлюючими і не можуть братися судом до уваги в якості доказів, що посвідчують право власності чи користування позивачем земельною ділянкою по вул. Бориспільській, 40, у м. Києві.

Таким чином, наявні у справі матеріали не підтверджують відповідні юридичні факти, з якими законодавець пов'язує виникнення у позивача обов'язку із сплати земельного податку чи орендної плати. За відсутності документів, що посвідчують відповідні речові права особи на земельну ділянку та державну реєстрацію цих прав, лише дані земельного кадастру не можуть бути єдиною і достатньою підставою для нарахування земельного податку. Посилання відповідача на фактичне використання позивачем будівель і споруд, що розміщені на земельній ділянці, не є самостійною підставою для висновку про виникнення у позивача обов'язку зі сплати земельного податку.

Враховуючи, що позивач не є власником чи користувачем (у т.ч. орендарем) зазначеної земельної ділянки, то така земельна ділянка не виступає об'єктом оподаткування земельним податком чи орендної плати, тому висновок відповідача про виникнення у позивача зобов'язань перед бюджетом щодо обчислення і сплати земельного податку є необґрунтованими, а нарахування грошових зобов'язань та штрафних санкцій -безпідставним.

Приходячи до такого висновку, судом беруться до уваги наявні у справі постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.09.2010р., залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2010р., по справі №2а-10464/10/2670 за позовом заступника прокурора Дарницького району м. Києва в інтересах ДПІ до ТОВ "Містечко інвалідів" про стягнення заборгованості в сумі 211006,43 грн., в яких відносно ТОВ "Містечко інвалідів" встановлено й зазначено ідентичні обставини.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158-163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1. Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Містечко інвалідів".

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної по даткової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання незаконними дій та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.02.2012р. №0000522220/1484/10-22-50.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Містечко інвалідів" судовий збір у сумі 2146 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.

Суддя Д.А. Костенко