ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 листопада 2012 року 11:16 № 2а-11296/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М. при секретарі судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості доОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів,
за участю:
представника позивача: Малярчук М.П.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 суму незаконно отриманих коштів в розмірі 12 933,39 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 незаконно отримала матеріальну допомогу по безробіттю в розмірі 12 933,39 грн., оскільки під час перебування на обліку в Голосіївському районному центрі зайнятості як безробітна була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
12 травня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного центру зайнятості в м. Києві із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, згідно з діючим законодавством. ОСОБА_1 в заяві зазначила, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, не працює за сумісництвом, не має земельного паю та особистого селянського господарства, приміщення (квартиру, земельну ділянку, тощо) у найм не здає, інших передбачених законодавством доходів не отримує, за цивільно-правовою угодою не працює.
Наказом Голосіївського районного центру зайнятості в м. Києві від 12 травня 2011 року № НТ110512 ОСОБА_1 з 12 травня 2011 року надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 12 травня 2011 по 05 травня 2012 року.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 22 Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Наказом від 10 жовтня 2011 року № НТ111010 з 10 жовтня 2011 року припинено ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та знято з обліку відповідно до пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з працевлаштуванням за направленням Державної служби зайнятості.
24 травня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного центру зайнятості в м. Києві із заявою про поновлення їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона не має постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрована як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, не отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку.
Наказом Голосіївського районного центру зайнятості в м. Києві від 24 травня 2012 року № НТ120524 ОСОБА_1 з 24 травня 2012 року надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 24 травня 2012 по 18 грудня 2012 року.
Наказом від 04 липня 2011 року № НТ120704 з 03 липня 2012 року припинено ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до підпункту 8 пункту 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та знято з обліку відповідно до пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до пункту 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Згідно Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку у разі виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку.
Як встановлено під час розгляду справи, підставою для зняття ОСОБА_1 з обліку як безробітної стало те, що згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09 червня 2012 року та картки суб'єкта підприємницької діяльності, ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 21 вересня 2000 року.
У відповідності до підпункту «б»пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».
Згідно частини першої статті 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
При цьому, суд зазначає, що у відповідності до частини третьої статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця.
Проте, ОСОБА_1 не припинила свою підприємницьку діяльність.
З огляду на встановлене, суд зазначає, що ОСОБА_1 на час звернення до Голосіївського районного центру зайнятості із заявами про надання їй статусу безробітної та поновлення їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю відносилася до категорії зайнятого населення та, відповідно, не мала права на статус безробітної.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідок Голосіївського районного центру зайнятості про доходи від 03 липня 2012 року та від 13 липня 2012 року, ОСОБА_1 за період з 12 травня 2011 року по 09 жовтня 2011 року отримала допомогу по безробіттю в розмірі 10 347,87 грн., за період з 24 травня 2012 року по 25 червня 2012 року -2 176,36 грн., за період з 26 червня 2012 року по 02 липня 2012 року -410,16 грн.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (пункт 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним).
Голосіївським районним центром зайнятості направлялися на адресу ОСОБА_1 повідомлення від 04 липня 2012 року № 20-3978 та від 13 липня 2012 року № 20-4154 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 12 933,39 грн.
Проте, відповідачем кошти повернуті не були.
Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (стаття 39 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Частиною першою статті 18 Закону України від 01.03.1991 № 803-ХІІ «Про зайнятість населення»(із змінами та доповненнями) встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування..
Згідно Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого Директором Державного центру зайнятості 18 травня 2011 року, Київський міський центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у місті Києві.
У відповідності до пункту 6 розділу 3 Положення про Київський міський центр зайнятості одним із основних завдань Київського міського центру зайнятості є контроль за цільовим використанням коштів Фонду.
Київський міський центр зайнятості, відповідно до покладених на нього завдань, представляє інтереси Фонду в судових та інших органах (пункт 11 розділу 4 Положення про Київський міський центр зайнятості) та має право стягувати кошти у випадках, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Беручи до уваги те, що на час звернення до Голосіївського районного центру зайнятості в м. Києві та отримання допомоги по безробіттю ОСОБА_1 була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 97, 158, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (юридична адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, р/р 37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства України в м. Києві, МФО 820019, код 03491091) кошти в розмірі 12 933 (дванадцять тисяч дев'ятсот тридцять три) грн. 39 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський
Повний текст постанови складений 03 грудня 2012 року.