ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2012 р. Справа № 2а-6152/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання -Гуменюк В.М.,
за участю представника позивача Завалишина Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752,-
ВСТАНОВИВ:
Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(далі-ДТГО) звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби (далі-ДПІ), просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752. Позов обґрунтовує тим, що висновки Мукачівської ОДПІ Закарпатської області ДПС за наслідком проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО щодо перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не грунтується на вимогам податкового законодавства, оскільки дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО, не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі-ПДФО).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду надіслав заперечення в яких зазначив, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу ««Локомотивне депо Мукачево»ДТГО в порушення вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України останній не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів у квітні 2012 року в результаті чого встановлено наявність кредиторської заборгованості, зокрема по станції Королево на суму 53 988,92 грн. Просив справу розглядати за відсутності представника та у задоволенні позову просив відмовити.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення учасника процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО зареєстрований виконавчим комітетом Львівської міської ради, організаційно-правова форма -Філія (інший відокремлений підрозділ). Згідно Довідки Головного управління статистики у Львівській області дата створення Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО 11.11.1989р., місце знаходження Закарпатська область, м.Мукачево, вул.Крилова,1. Взято на податковій облік в органах державної податкової служби 16.06.1996р. за №41. З 28.01.2010р. перебуває на обліку в Мукачівській ОДПІ.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО (далі-Депо) від 17.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306/Н і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Депо є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу «Служба локомотивного господарства»ДТГО.
Судом встановлено, що на підставі направлення, виданого Мукачівською ОДПІ, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО з питань правильності обчислення та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.06.2010р. по 30.04.2012р., за результатами якої складено Акт від 08.06.2012р. №915/1703/01071143 у висновках якого зазначено, що в порушення п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756 з наступними змінами та доповненнями (далі-ПК України) виявлено заборгованість з податку на доходи фізичних осіб перед місцевими бюджетами, в тому числі, по дільниці Королево КТ -53 988,92грн.
На підставі Акта перевірки Державною податковою інспекцією у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО суму грошового зобов'язання за платежем «податок з доходів найманих працівників»на 53 988,92грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 13 497,23грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та акта перевірки, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»- юридичної особи входить, в тому числі Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО, яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи, виробничі дільниці, що підтверджується штатним розкладом, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Як зазначено в акті перевірки, по дільниці Королево, Депо не перераховано утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцевий бюджет за місцем знаходження дільниці.
На підставі вищезазначених обставин податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Депо у квітні 2012 року перераховувало податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м.Мукачево, а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу відокремленого підрозділу. Кредиторська заборгованість за квітень 2012 року по дільниці Королево становить 53 988,92грн.(К-т)
Проте з такими висновками податкового органу суд не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 17.04.2006р. Положення про Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО, який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Мукачево вул.Крилова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, Депо за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України. Дана обставина підтверджена Довідкою про нараховані та перераховані суми податку з доходів фізичних осіб Депо, яка є Додатком до акта перевірки.
Як встановлено судом та податковим органом під час перевірки, Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО складається з структурних підрозділів, в тому числі, дільниці Королево.
Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;
Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи»аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем дільниці Королево до відокремленого підрозділу, оскільки така є виробничим структурним підрозділом та не має затвердженого ДТГО положення, яке б надавало їй статус відокремленого підрозділу та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО з відповідним органом місцевого самоврядування (Виноградівський район) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево» ДТГО юридично наділений статусом податкового агента.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ квартал 2012 року поданих Депо до Мукачевської ОДПІ, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю Мукачевською ОДПІ не зазначено.
Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м.Мукачево, що підтверджується платіжним дорученням від 20.04.2012р. та від 07.05.2012р. згідно призначення платежу яких, прибутковий податок з авансу та з зарплати за квітень 2012 року.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень дільниці Королево діяти від Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремлений підрозділ «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом «Локомотивне депо Мукачево»ДТГО податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 ПК України.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, доведені у судовому засіданні та такі, що підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»674,86 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.06.2012р. №1119561752.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»674,86 грн. судового збору
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24.11.2012 року.
Суддя Шинкар Т.І.