ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.12 Справа № 5015/1990/12
м.Львів
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого -судді Галушко Н.А.
Суддів Кравчук Н.М.
Орищин Г.В.
розглянув апеляційну скаргу Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради б/н від 17.07.2012 р.
на рішення господарського суду Львівської області від 05.07.2012 р.
у справі № 5015/1990/12
за позовом: Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача: суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, м.Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівської міської ради
про демонтаж тимчасової споруди
за участю представників сторін:
від позивача: Січала І.Л. - представник
від відповідача: ОСОБА_4 - представник
від третьої особи: Шмотолоха О.П. - представник
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.
Клопотань про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку ст. 811 ГПК України, учасниками судового процесу не заявлено.
Рішенням господарського суду Львівської області від 05.07.2012 р. у справі № 5015/1990/12 (суддя Бортник О.Ю.) у задоволенні позовних вимог Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівської міської ради про демонтаж тимчасової споруди, відмовлено повністю.
Личаківською районною адміністрацією Львівської міської ради подано апеляційну скаргу б/н від 17.07.2012 р., в якій просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що судом при прийнятті рішення неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду не відповідають обставинам справи. Зокрема, скаржник посилається на те, що відповідно до п.7 ухвали Львівської міської ради №1012 від 15.12.2011р. «Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008р. №2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності»зобов»язано суб»єктів підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність у тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності, у місячний термін з часу прийняття цієї ухвали забезпечити демонтаж тимчасових споруд (ухвала від 18.12.2008р. №2311), які не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5-ПР, 6-ПР, 7-ПР, 8-3 та термін договорів оренди земельних ділянок та оренди окремих конструктивних елементів благоустрою яких закінчився у 2011 році. Відповідач у добровільному порядку тимчасову споруду не демонтував, хоча скаржник листом від 30.11.2011р. №33/вих-1725 попередив відповідача про необхідність добровільного демонтажу тимчасової споруди. Наводить скаржник і інші підстави для скасування рішення суду.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між Львівської міською радою (орендодавець) та суб»єктом підприємницької діяльності -фізичною особою ОСОБА_2 (орендар) 12.04.2010р. укладено Договір оренди землі №Л-1173 , згідно п.1 якого орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради №899 від 07.06.2007р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м.Львові»та ухвала Львівської міської ради №2311 від 18.12.2008р. «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста»та №3087 від 03.12.2009р. «Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008р. №2311 та змін до ухвали міської ради від 21.05.2009р. №2685 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у АДРЕСА_1 (кінцева зупинка трамваю №2) для обслуговування малої архітектурної форми.
Личаківська районна адміністрація у позовних вимогах просить зобов»язати СПД-ФО ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні елементом благоустрою шляхом демонтажу тимчасової споруди, яка розташована на АДРЕСА_1.
Позивач, як на підставу демонтажу тимчасової споруди відповідача, посилається на вимоги п.п. 7, 8 ухвали Львівської міської ради № 1012 від 15.12.2011р. "Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 р. № 2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності".
Згідно з нормами цієї ухвали міська рада ухвалила: суб"єктам підприємницької діяльності у місячний термін з часу прийняття ухвали, забезпечити демонтаж тимчасових споруд, які не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5-ПР, 6-ПР, 7-ПРП, 8-3 до ухвали міської ради №2311 від 18.12.2011р. та термін договорів оренди земельних ділянок та оренди конструктивних елементів благоустрою яких закінчився у 2011 році.
Листом районної адміністрації №33/вих-1725 від 30.12.2011р. (т.І а.с.11) відповідача було попереджено про необхідність демонтажу тимчасової споруди власними силами до 15.01.2012р.
Згідно із актом обстеження від 16.01.2012р. (т.І. а.с.12-15) відповідачем не виконано вимоги Личаківської районної адміністрації щодо демонтажу тимчасової споруди, відповідач продовжує здійснювати торгівельну діяльність.
Відповідно до п.8 ухвали Львівської міської ради № 1012 від 15.12.2011р. "Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 р. № 2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності" у разі нездійснення суб»єктами підприємницької діяльності у місячний термін демонтажу згідно з пунктом 7 цієї ухвали, районним адміністраціям у судовому порядку забезпечити демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм -ухвала від 18.12.2008р. №2311) для провадження підприємницької діяльності, які функціонують чи розміщені на території м.Львова без дозвільних документів та не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5-ПР, 6-ПР, 7-ПРП, 8-3, тобто які не ввійшли до Перспективної схеми розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм), як частини програми комплексного благоустрою території міста.
Судом першої інстанції відмовлено позивачу у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що за відсутності розпорядження голови адміністрації, з якого б вбачалось, що позивачем визначено, хто саме з суб"єктів, передбачених п. 12.2.6. Правил благоустрою м. Львова, зобов"язаний демонтувати малу архітектурну форму, і що таким зобов"язаним суб"єктом визначено саме відповідача, у суду відсутні підстави й для висновку про те, що відповідач порушив вимоги обов"язкових до виконання нормативно-правових актів, необгрунтовано не виконав покладеного на нього цими актами обов"язку з демонтажу малої архітектурної форми та наведеним порушив права і охоронювані законом інтереси позивача. Районна адміністрація відповідно до норм Правил благоустрою м.Львова вправі провести демонтаж самостійно, без попереднього судового розгляду.
Судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції помилково відмовлено Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради у задоволенні позовних вимог, оскільки як вбачається із матеріалів справи та зазначено вище, на виконання п.п. 7, 8 ухвали Львівської міської ради № 1012 від 15.12.2011р. "Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 р. № 2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності" листом районної адміністрації №33/вих-1725 від 30.12.2011р. відповідача було попереджено про необхідність демонтажу тимчасової споруди власними силами до 15.01.2012р. та актом обстеження від 16.01.2012р. підтверджується, що відповідачем не виконано вимоги Личаківської районної адміністрації щодо демонтажу тимчасової споруди та відповідач продовжує здійснювати торгівельну діяльність.
Окрім того судова колегія зазначає наступне.
Згідно із ч.3 ст.640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або держаної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України та ст.20 Закону України "Про оренду землі", п. 7 Порядку реєстрації договорів оренди землі", затв. постановою КМУ від 25.12.1998р. №2075 договір оренди землі підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом і повинен бути нотаріально посвідченим.
Згідно із ч. 2 ст. 290 ГК України оренда земельної ділянки без договору, укладеного у письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Оскільки договір оренди землі №Л-1173 від 12.04.2010р. про передачу у користування земельної ділянки, яка знаходиться у АДРЕСА_1 (кінцева зупинка трамваю №2) для обслуговування малої архітектурної форми нотаріально не посвідчений та не пройшов державної реєстрації, він не може вважатись укладеним.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія прийшла до висновку, що відповідач користується спірною земельною ділянкою, яка знаходиться у АДРЕСА_1 (кінцева зупинка трамваю №2) для обслуговування малої архітектурної форми, без достатніх правових підстав, в зв»язку із чим позовні вимоги про демонтаж тимчасової споруди є підставними і підлягають до задоволення.
З огляду на викладене, оцінивши докази в їх сукупності, судова колегія прийшла до висновку, що рішення суду слід скасувати та задоволити апеляційну скаргу Личаківської районної адміністрації.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційну скаргу Личаківської районної адміністрації м.Львова задоволити.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 05.07.2011р. у справі № 5015/1990/12 скасувати.
Позовні вимоги задоволити.
Зобов»язати СПД-ФО ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні елементом благоустрою шляхом демонтажу тимчасової споруди, яка розташована на АДРЕСА_1.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) на користь Личаківської районної адміністрації (79017, м.Львів. вул. К.Левицького, 67, ЄДРПОУ 04056109 р/р35429011004126 банк ГУ ДКСУ у Львівській області МФО 825014) 1 609,00,00грн. судового збору за розгляд справи в судах першої та апеляційної інстанцій.
Господарському суду Львівської області видати наказ.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Справу повернути у господарський суд Львівської області..
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27.11.2012р.
Головуючий-суддя Галушко Н.А
Суддя Кравчук М.В.
Суддя Орищин Г.В.