Рішення № 27761362, 19.11.2012, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.11.2012
Номер справи
5006/4/62/2012
Номер документу
27761362
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.11.12 р. Справа № 5006/4/62/2012

за позовом: Адвокатської фірми «Головань і Партнери», м. Донецьк

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖС-Сервіс», м. Донецьк

про зобов'язання відповідача припинити дії щодо примушення позивача до підписання проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р. та до оплати послуг за тарифами, визначеними цією додатковою угодою та про стягнення з відповідача 4866,81 грн.

Суддя Мальцев М.Ю.

Представники сторін:

від позивача: Молчанов Д.І., за довіреністю № 183/126 від 16.08.2012р.

Сульженко А.В., за довіреністю № 45/206 від 29.03.2012р.

від відповідача: Ярук А.І., за довіреністю №20/01/2012-01 від 20.01.2012р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Адвокатська фірма «Головань і Партнери», м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖС-Сервіс», м. Донецьк про зобов'язання відповідача припинити дії щодо примушення позивача до підписання проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р. та до оплати послуг за тарифами, визначеними цією додатковою угодою та про стягнення з відповідача 4866,81 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на копію договору про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території №1/161-2011 від 01.11.2011р., копію додаткового договору про надання послуг з централізованого опалення, поставки холодної та гарячої води, водовідведення до договору №1/161-2011 про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від 01.11.2011р., копію проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р., копію повідомлення, копії листів, копії рахунків.

27.04.2012р. відповідач наддав відзив на позовну заяву, яким проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки підстави для повернення грошових коштів позивачу з огляду на ст.1212 Цивільного кодексу України відсутні, а тарифи на послуги були належним чином доведені до позивача і позивач повинен сплачувати без додаткового врегулювання і зміни умов договору.

Рішенням господарського суду Донецької області від 14.05.2012р. по справі №5006/4/62/2012 в частині позову Адвокатської фірми "Головань і Партнери" м. Донецьк до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" м. Донецьк про стягнення 4866,81грн. грошових коштів, отриманих без достатньої правової підстави задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" м. Донецьк-83000, пр. Маяковського, буд. 23, ЄДРПОУ 35098956 на користь Адвокатської фірми "Головань і Партнери" м. Донецьк-83003, пр. Ілліча, 21-а, ЄДРПОУ 24639623 4866,81грн. грошових коштів, отриманих без достатньої правової підстави і судовий збір в розмірі 1609,50грн. В частині позову Адвокатської фірми "Головань і Партнери" м. Донецьк до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" м. Донецьк про припинення дії щодо примушення позивача до підписання проекту Додаткової угоди № 1 від 01.01.2011р. до договору № 1/161-2011 від 01.11.2011р. відмовлено за необґрунтованістю. Судовий збір, сплачений за частину позову немайнового характеру покладено на позивача.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 06.06.2012р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс м. Донецьк на рішення господарського суду Донецької області від 14.05.2012р. у справі №5006/4/62/2012 - задоволено частково. Рішення господарського суду Донецької області від 14.05.2012р. у справі №5006/4/62/2012 -скасовано в частині задоволення позовних вимог Адвокатської фірми "Головань і Партнери"м. Донецьк про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" м.Донецьк 4 866,81грн. - грошових коштів, як отриманих останнім без достатньої правової підстави з посиланням на ст.1212 Цивільного кодексу України.

Прийнято нове рішення.

Відмовлено у задоволенні позовних вимог Адвокатської фірми "Головань і Партнери" м. Донецьк про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" м.Донецьк 4866,81 грн. - грошових коштів, як отриманих останнім без достатньої правової підстави з посиланням на ст.1212 Цивільного кодексу України. В іншій частині рішення господарського суду Донецької області від 14.05.2012р. у справі № 5006/4/62/2012 -залишенобез змін з мотивів, викладених у даній Постанові. Стягнуто з Адвокатської фірми "Головань і Партнери" (83003, м.Донецьк, пр.Ілліча, 21-а, код ЄДРПОУ 24639623) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЖС-Сервіс" (83000, м.Донецьк, пр.Маяковського, 23, код ЄДРПОУ 35098956) судовий збір при поданні апеляційної скарги в розмірі 804,75 грн.

Постановою Вищого господарського суду України від 08.08.2012р. рішення господарського суду Донецької області від 14.05.2012р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 06.06.2012р. скасовано, справу передано на новий судовий розгляд у іншому складі суддів.

Відповідно до розпорядження в.о. керівника апарату №663 від 04.09.2012р. призначено автоматичний розподіл справи №5006/4/62/2012, після чого справа була передана на розгляд судді Мальцеву М.Ю.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 04.09.2012р. справу №5006/4/62/2012 прийнято до провадження.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 30.10.2012р. за клопотанням відповідача продовжено строк розгляду справи.

Розгляд справи відкладався.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

Між позивачем та відповідачем було укладено договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території №1/161-2011 від 01.11.2011р. (надалі Договір), відповідно до умов якого Виконавець (відповідач) відповідно до ст.ст.21,26,29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005р. №60, зобов'язується надавати послуги Споживачу (позивачу) з утримання нежитлового приміщення №157 у будинку №21а по пр.Ілліча у м.Донецьк та прибудинкової території (надалі - Послуги), а Споживач зобов'язується вчасно сплачувати Послуги за тарифами та на умовах, передбачених цим договором та п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (п.1.1 Договору).

До цього договору 01.11.2011р. сторонами укладений додаток (додатковий договір), який стосується правовідносин сторін щодо "надання послуг з централізованого опалення, поставки холодної і гарячої води, водовідведення".

За додатком до основного договору № 1/161-2011 "Про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території", виконавець (відповідач) надає споживачу (позивачу) своєчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, поставки холодної та гарячої води, водовідведення, а споживач своєчасно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, в якому надавались послуги, оплачує надані послуги за тарифами, які на момент укладання договору складають: з водного опалення -477,78грн. з ПДВ за 1 Гкал, з поставки гарячої води -77,86грн. з ПДВ за 1 куб. м., з поставки холодної води -5,70грн. з ПДВ за 1 куб. м., з водовідведення -3,816грн. з ПДВ за 1 куб. м. (п. п. 10, 17, 19 додаткового договору).

Таким чином, сторони в договорі самостійно узгодили вид послуг, які надаються та відповідні тарифи на них.

Господарським судом встановлено, що підписаний між сторонами додатковий договір від 01.11.2011р., стосується правовідносин сторін щодо надання послуг з централізованого опалення, поставки холодної і гарячої води, водовідведення, які регулюються Законами України „Про житлово-комунальні послуги", «Про теплопостачання», „Про питну воду та питне водопостачання" та нормами статті 714 ЦК України, ст. 275 ГК України.

Пункт 5 статті 180 Господарського кодексу України передбачає, що ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим кодексом, іншими законами, актами Кабінету міністрів України.

Частина 2 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлює, що ціни/тарифи на комунальні послуги, до яких відноситься, зокрема, і послуги з централізованого опалення, поставки холодної і гарячої води, водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Сторонами договором визначені тарифи за послуги з централізованого опалення, поставки холодної і гарячої води, водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і в подальшому не змінювались.

Відповідачем не надано доказів, які би свідчили про наявність рішення відповідного державного органу про встановлення конкретних тарифів на вищевказані послуги.

Сторонами не внесені зміни до розміру тарифів за послуги з централізованого опалення, поставки холодної і гарячої води, водовідведення у порядку, встановленому діючим законодавством, зокрема, ст. 188 ГК України. Але відповідач, як балансоутримувач, передав позивачу додаткову угоду від 01.01.2011р. № 1 до договору № 1/161-2011 від 01.11.2011р., яка стосується зміни тарифів на послуги по опаленню, постачання гарячої і холодної води і водовідведення. В пропонованих відповідачем сумах тарифів змінений тільки тариф на послуги з опалення, а саме збільшено з 477,78грн. на 719,83грн. (з ПДВ).

Господарським судом встановлено, що додаткова угода № 1 підписана тільки з боку відповідача 01.01.2011р., в той час, коли договір № 1/161-2011, до якого дана угода підписувалася, укладений сторонами пізніше -01.11.2011р.

Оскільки, додаткова угода є невід'ємною частиною договору, юридичної сили вона набуває з моменту підписання основного договору.

Враховуючи викладене, додаткова угода являється нікчемною, тобто такою, яка не відбулася.

Приймаючи до уваги вищенаведене та те, що відповідачем поставлене питання про припинення дії щодо примушення позивача з боку відповідача до підписання проекту Додаткової угоди № 1 від 01.01.2011р. до договору № 1/161-2011 від 01.11.2011р., господарський суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо зобов'язання відповідача припинити дії щодо примушення позивача до підписання проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р. та до оплати послуг за тарифами, визначеними цією додатковою угодою, оскільки обраний спосіб захисту позивачем не відповідає статтям 20 Господарського кодексу України ( далі по тексту -ГК України ), яка кореспондується з положеннями ст. 16 ЦК України, встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 4866,81 грн. слід зазначити наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені наступні поняття: власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків чи інший суб'єкт господарювання, з яким дійшли домовленості про надання таких послуг та який відповідає вимогам пункту 1.3 Порядку (Наказ Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60 "Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді").

Згідно п.1.3 Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60 "Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді", виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у пункті 1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Таким чином, на підставі вищевикладеного та враховуючи укладені між позивачем та відповідачем договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території №1/161-2011 від 01.11.2011р., додатковий договір про надання послуг з централізованого опалення, поставки холодної та гарячої води, водовідведення до договору №1/161-2011 про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від 01.11.2011р., суд робить висновок, що відповідач є виконавцем послуг у розумінні норм чинного законодавства та надає послуги на підставі не тільки цивільно-правової угоди, але і як «виконавець» на підставі норм чинного законодавства.

Відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Надалі слід зазначити, що відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії (як товару) регулюються Законом України "Про теплопостачання", відносини, пов'язані з наданням та споживанням житлово-комунальних послуг -Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом (ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець має право, зокрема, розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону).

Органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (ст.2 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг").

Відповідно до приписів ст.ст.15, 20 Закону України "Про теплопостачання" основним завданням державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є, зокрема, регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат. Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.

Статтею 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює, зокрема, розроблення порядків (методик) формування тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг;

встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, відповідно до цього Закону (ст.10 Закон України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг").

Таким чином, тарифи (ціни) на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Згідно проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р., відповідач пропонував позивачу з 01.01.2012р. змінити тариф на послуги по водному опаленню, який складає 719,83 грн. з ПДВ за 1Гкал, що є більшим, ніж той, який було узгоджено сторонами при укладанні договору №1/161-2011 від 01.11.2011р. Тобто, відповідачем було фактично змінено тариф у сторону збільшення.

Як вже зазначалось вище, тарифи (ціни) на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідачем в односторонньому порядку були змінені в сторону збільшення тарифи на послуги, що не відповідає нормам чинного законодавства, а відтак, різниця у розмірі 4866,81 грн. між узгодженими сторонами тарифами та збільшеними відповідачем тарифами, підлягає стягненню з відповідача як безпідставно отримана, оскільки відповідачем було неправомірно встановлено тарифи на теплопостачання та не було дотримано відповідного порядку встановлення цих тарифів, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011р. "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст.ст.4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України встановлений принцип господарського судочинства, згідно з яким кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог або заперечень.

Таким чином, оскільки позивачем доказів в підтвердження зміни тарифів відповідно до норм чинного законодавства до матеріалів справи не додано, отже, виставлені відповідачем рахунки за надані послуги є неправомірними з огляду на необґрунтованість ціни, а відтак, відповідачем були безпідставно отримані від позивача грошові кошти за надані послуги у розмірі 4866,81 грн.

Отже, з огляду на вищевикладене, позовні вимоги в частині стягнення 4866,81 грн. підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 36, 43, 49, 77, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 20, 180, 188, 275 Господарського кодексу України, ст.ст.16, 714, 1212 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Законом України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Адвокатської фірми «Головань і Партнери», м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖС-Сервіс», м. Донецьк про зобов'язання відповідача припинити дії щодо примушення позивача до підписання проекту додаткової угоди №1 від 01.01.2011р. до договору №1/161-2011 від 01.11.2011р. та до оплати послуг за тарифами, визначеними цією додатковою угодою та про стягнення з відповідача 4866,81 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖС-Сервіс», м. Донецьк на користь Адвокатської фірми «Головань і Партнери», м. Донецьк 4866,81 грн. - грошові кошти, отримані без достатньої правової підстави, 2414,25 грн. - витрати по сплаті судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (складання).

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 19.11.2012 р.

Повне рішення складено 26.11.2012 р.

Суддя Мальцев М.Ю