Справа № 801/6137/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2012 року Бердянський міськрайонний суд
Запорізької області
у складі головуючого-судді: Пахоменка О.Г.,
при секретарі: Димовій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянськ справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1, треті особи без самостійних вимог на предмет спору -відділ державної виконавчої служби Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, ОСОБА_2, про стягнення суми сплаченої тимчасової державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2012 року управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі - УПСЗН) звернулося до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, який в подальшому уточнило та просило визнати поважними причини пропущення строку звернення до суду з цим адміністративним позовом та стягнути з відповідача на свою користь суму сплаченої за період з 01.02.2007р. по 31.07.2007р. тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме, у розмірі 1048,80 грн. (а.с.1, 12).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 07.02.2007р. до УПСЗН звернулася третя особа по справі ОСОБА_2 із заявою про призначення їй тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме, надавши необхідні документи. На підставі ст. 181 СК України, постанови КМУ від 22.02.2006р. №189 «Про затвердження Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме»заявниці була призначена допомога на дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 01.02.2007р. по 31.07.2007р. та з Державного бюджету була виплачена допомога на загальну суму 1048,80 грн. Сума вказаної тимчасової державної допомоги відповідно до ч.10 ст.181 СК України підлягає стягненню з платника аліментів. 13 грудня 2011 року від ВДВС Бердянського МРУЮ до УПСЗН надійшов лист, в якому виконавча служба повідомила, що 07.12.2011р. відповідач надав квитанції про сплату ним аліментів третій особі ОСОБА_2 у серпні, вересні, листопаді та грудні 2011 року в сумі 650 грн., тобто саме з 13.12.2011р. позивач дізнався про порушення своїх прав. Відповідно до п.12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, у зв'язку з цим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги.
У судовому засіданні представники позивача за довіреностями Боброва С.А. та Мельникова Л.І. підтримали позов повністю із зазначених у ньому підстав та просили його задовольнити.
Відповідач та його представник за угодою ОСОБА_6 просили у задоволенні позовних вимог УПСЗН відмовити з підстав, які зазначені у їх письмових заперечення (а.с.49). У обґрунтування посилалися на той факт, що позивач пропустив передбачений ч.2 ст. 99 КАС України строк звернення до суду з цим адміністративним позовом, а саме, що позивач дізнався про порушення свого права з 29.07.2011р. -дати звернення відповідача ОСОБА_1 до УПСЗН з листом, на який позивач надіслав письмову відповідь за № 6559 від 08.08.2011р.
Третя особа без самостійних вимог ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Заслухавши сторони по справі, представника третьої особи -ВДВС Бердянського МРУЮ за довіреністю Геращенко Ю.Г., яка не заперечувала проти задоволення позовних вимог, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позову і наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що в період з 01.02.2007р. по 31.07.2007р. відповідно до ч.8 ст.181 СК України третій особі ОСОБА_2 на підставі її заяви від 07.02.2007р. була призначена та виплачувалася тимчасова державна допомога в розмірі 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме, на дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3. Всього за вказаний період УПСЗН виконкому Бердянської міської ради заявниці було сплачено 1048,80 грн., що підтверджується копіями заяви ОСОБА_2 на призначення соціальної допомоги від 07.02.2007р., відповідних рішень УПСЗН про призначення допомоги сім'ям з дітьми та довідки щодо розміру виплат помісячно за період з 01.02.2011р. по липень 2012р. на загальну суму 1048,80 грн. (а.с.3-7).
Судом встановлено, що листом від 12.12.2011р. № 55239 відділ ДВС Бердянського МРУЮ повідомив УПСЗН виконкому Бердянської міської ради про те, що боржником ОСОБА_1 07.12.2011р. надані квитанції про сплату ним у період серпень -грудень включно 2011 року стягувачу ОСОБА_8 аліментів, а саме: 16.08.2011р. в сумі 500 грн., 30.09.2011р. -50 грн., 29.11.2011р. -50 грн., 07.12.2011р. -50 грн. (а.с.3). В цьому ж листі ВДВС повідомив про відсутність інформації про сплату боржником аліментів за період з 01.02.2007р. по 31.07.2007р.
Тобто з моменту отримання листа 13.12.2011р. позивач дізнався про порушення його (держави) прав і у нього відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України виникло право для звернення до суду з цим адміністративним позовом, з яким він відповідно до штампу канцелярії суду звернувся 12.06.2012р., тобто в межах строків, які передбачених зазначеною нормою закону (а.с.1). На спростування цієї обставини відповідач ніяких доказів не надав.
До посилання відповідача на той факт, що УПСЗН дізналося про факт порушення його прав саме у липні 2011 року суд сприймає критично, оскільки 02.08.2011р. з листа відділу ДВС УПСЗН дізналося про факт порушень з боку ОСОБА_2, яка одночасно отримувала в 2009 році аліменти та тимчасову допомогу (а.с.44). За цей період ОСОБА_2 повернула безпідставно отриману суму тимчасової допомоги і суд погоджується, що в цьому листі відсутня інформація про те, що відповідач ОСОБА_1 може утримувати дитину, оскільки в довідці за 2011 рік відсутня інформація про сплату ним аліментів. В 2007 році відповідач аліменти не сплачував, тому ОСОБА_2 отримувала тимчасову допомогу на законних підставах.
Згідно із ч.8-10 ст.181 СК України якщо місце проживання батьків невідоме або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Виплата тимчасової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, зокрема, з копії виконавчого листа № А-170/1992р., що платником аліментів на користь ОСОБА_8 на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, є відповідач ОСОБА_1 (а.с.7).
Відповідно до п.12 постанови Кабінету Міністрів України №189 від 22.02.2006р. «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до Державного бюджету.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належними доказами, тому підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь позивача суми сплаченої тимчасової державної допомоги в розмірі 1048,80 грн.
Враховуючи, що органи праці та соціального захисту населення, згідно п.20 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнені від сплати судового збору за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством, судовий збір в сумі 107,30 грн. належить стягнути з відповідача в доход держави.
На підставі викладеного, керуючись ч.10 ст.181 СК України, п.12 Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме», затвердженого Постановою КМУ №189 від 22.02.2006р., ст.ст. 2, 8, 11, 69-71, 94, 99, 158-164, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця м. Бердянськ Запорізької області, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (банк отримувач: УДКСУ у Запорізькій області м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35419039001112, управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради) суму сплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання їх невідоме, в розмірі 1048,80 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави Україна судовий збір в сумі 107,30 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання рішення суду в повному обсязі.
Суддя: О.Г. Пахоменко