ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 листопада 2012 р.
(14:05)
Справа №2а-10954/12/0170/11
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі Автономної Республіки Крим
до Комунального підприємства "Щолкіно-Азов"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Щолкіно-Азов" про стягнення з відповідача на користь УПФУ у Ленінському районі АРК заборгованості у розмірі 250 581, 17 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, який згідно п. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Відповідач не здійснював сплату внеску за березень-квітень 2012 року, у зв'язку з чим в нього виникла заборгованість в сумі 230 629, 11 грн. Рішеннями № 481 та № 301 до КП «Щолкіно-Азов» застосовані штрафні санкції у сумі 4517,06 грн. та розрахована пеня у сумі 15 435, 00 грн.
Зазначена заборгованість КП «Щолкіно-Азов» не сплачена, відтак, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.10.2012р. провадження у справі відкрито та після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Позивач не забезпечив явку свого представника у судове засідання, однак надіслав довідку про те, що станом на 30.10.12р. заборгованість відповідача у сумі 250 581, 17 грн. не погашена.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надіслав заперечення на позов, яким пояснив, що позовні вимоги визнають ним часткового, в сумі 70 077, 36 грн. Згідно із платіжними № 244 та № 289 позивачем оплачена заборгованість з єдиного внеску в розмірі 160 551,75 грн. З позовними вимог в частині стягнення штрафних санкцій та пені відповідач не погоджується з тих підстав, що застосування пені та штрафу до підприємств не може відбуватися у період порушення справи про банкрутство у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а оскільки в провадженні Господарського суду АРК знаходиться справа про визнання КП "Щолкіно-Азов" банкрутом, просить у задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судом встановлено, що Комунального підприємства "Щолкіно-Азов" зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК.
Відповідно до ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", (надалі – Закон № 2464) обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Комунальним підприємством "Щолкіно-Азов" до УПФУ в Ленінському районі АРК було подано звіт про нарахування єдиного внеску за березень 2011 року в сумі 115 077, 36 грн. та звіт про нарахування єдиного внеску за квітень 2012р. в сумі 115 551, 75 грн. (а.с. 4-7).
Згідно ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У відповідності до ч. 10 ст. Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Рішенням УПФУ в Ленінському районі АРК № 301 від 14.05.2012 року за донарахування територіальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до відповідача були застосовані фінансові санкції в сумі 18,73 грн.
Рішенням УПФУ в Ленінському районі АРК № 481 від 17.05.2012 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску до відповідача були застосовані фінансові санкції в сумі 4612,41 грн. та розраховано пеню в сумі 15493,45 грн., а всього - 20 105, 86 грн.
Рішення № 481 та № 301 вручені КП "Щолкіно-Азов" 23.05.2012р. згідно із поштовим повідомленням (а.с. 12).
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. Територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Позивачем на адресу відповідача були направлені вимоги: № Ю-118/9 від 01.05.2012 року на суму 1 368 242,85 грн. та № 118/10 від 01.06.2012р. на суму 1 393 132,71 грн., які отримані відповідачем 14.05.12 та 12.06.2012р., що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення (а.с. 8,9).
Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону № 2464 рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відомостей щодо оскарження рішень позивача про нарахування штрафних санкцій та пені відповідачем суду надано не було.
Суд вважає необґрунтованими та безпідставними посилання відповідача на неможливість застосування до нього штрафних санкцій, у зв'язку з перебуванням підприємства у процедурі банкрутства відповідно до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з огляду на наступне.
Законом, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів є Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 року № 2343-XII (надалі – Закон № 2343).
Відповідно до статті 1 Закону № 2343 мораторієм на задоволення вимог кредиторів визнається зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Частиною 4 статті 12 Закону № 2343 встановлюється, що не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) протягом дії мораторію.
Таким чином, ці положення слід застосовувати з урахуванням визначення мораторію, наведеного у статті 1 Закону № 2343.
Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв’язку із чим у нього виникають права та обов’язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.
З огляду на наведене можна дійти висновку про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. При цьому вимоги поточних кредиторів підлягають задоволенню та на них нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду АР Крим від 28.09.2009 року було порушено провадження у справі про банкрутство відносно КП "Щолкіно-Азов", цією ж ухвалою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів по зобов'язанням, строки виконання яких настали до дня порушення справи справи про банкрутство (а.с. 17).
Отже, суд зазначає, що порушення провадження про банкрутство не зупиняє нарахування штрафних санкцій та пені, які застосовані до позивача по зобов'язаннях, що виникли після порушення справи про банкрутство та введення мораторію.
Таким чином, суд дійшов висновку, що штрафні санкції і пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків відносно КП "Щолкіно-Азов" були застосовані відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства.
Суд також не приймає до уваги твердження відповідача щодо часткового погашення ними заборгованості по єдиному внеску за березень, квітень 2012 року на суму 160 551,75 грн. з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону № 2464 та п. 6.10. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 року, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно із платіжними дорученнями № 244 від 27.04.12р. на суму 45 000,00 грн. та № 289 від 17.05.12р. на суму 115 551, 75 грн. позивачем сплачено єдиний соціальний внесок (36,77 %) за березень та квітень 2012р.
Як встановлено судом з картки особового рахунку КП «Щолкіно-Азов», сплачена у квітні за березень 2012р. сума єдиного внеску в розмірі 45 000,00 грн. була зарахована в рахунок сплати недоїмки з єдиного внеску в 1 228 001, 48 грн., у зв’язку із чим сума недоїмки зменшилась та встановлена у 1 183 001, 48 грн. В такому самому порядку була розподілена й сплачена відповідачем сума єдиного внеску за квітень в розмірі 115 551, 75 грн., а тому недоїмка відповідача на 17.05.12р. склала 1 067 449, 763 грн. Отже, сума заборгованості з єдиного внеску за березень-квітень 2012 року залишається несплаченою та підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед УПФУ в Ленінському районі АРК в розмірі 250 581, 17 грн., в тому числі зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – 230 629, 11 грн., штрафних санкцій – 4517, 06 грн. та пені в 15 435,00 грн. повністю підтверджується матеріалами справи, а тому заявлений позов підлягає задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 01.11.2012р. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову у повному обсязі складено 06.11.2012р.
Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства "Щолкіно-Азов" (98213, АР Крим, Ленінський район, м. Щолкіне, буд. 3, ЄДРПОУ 33490313) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим (98200, АР Крим, смт. Леніне, вул. Трудова, буд. 2; код ЄДРПОУ 22259945, на р/р 37193002000120 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026) заборгованість у розмірі 250 581 (двісті п’ятдесят тисяч п’ятсот вісімдесят одна) гривні 17 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Москаленко С.А.