Постанова № 27754349, 12.10.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.10.2012
Номер справи
2а-6869/12/0170/3
Номер документу
27754349
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 жовтня 2012 р. Справа №2а-6869/12/0170/3

(13:17) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим колегією суддів у складі головуючого судді Шкляр Т.О., суддів Пакет Т.В., Папуші О.В., секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Салта ЛТД"

до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна податкова служба України

про спонукання до виконання певних дій

за участю представників сторін:

від позивача - Реуцький А.В., дов.,

від відповідача - Кілеса П.В., дов.,

від третьої особи - Шенягіна Т.Ю., дов.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Салта ЛТД" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про:

- зобов'язання скасувати дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовану до ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД" наказом Міністерства економіки України від 04.08.2009 р. № 810 "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України";

- визнання таким, що втратив чинність, наказ Міністерства економіки України від 04.08.2009 р. № 810 в частині застосування спеціальної санкції до ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність застосування індивідуального режиму ліцензування з огляду на усунення порушень законодавства в частині порядка повернення валютної виручки.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що підставою для застосування до позивача санкції є подання ДПА України від 26.06.2009 р. № 7555/5/22-6016; ненадання з боку ТОВ "Фірми "Салта ЛТД" документів відповідно до п. 2 ч. 13 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"; невжиття позивачем всіх передбачених чинним законодавством заходів щодо усунення порушень ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 20.09.12 р. залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Державну податкову службу України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.

З урахуванням вищевикладеного, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Фірма "Салта ЛТД" є юридичною особою, ЄДРПОУ 22277848, зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 95000, АР Крим, м.Сімферополь, вул. Комунальна/пров. Промежуточний, буд. 24/3, про що свідчать наявні в матеріалах справи дані Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр", на офіційному сайті якого розміщені дані з ЄДРПОУ згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

16.07.2008 р. ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» (Покупець) укладено контракт №1517 з Erimex Consult GmBH (м. Ерфурт, Німеччина) (Продавець), згідно з п.п. 1.1 якого Продавець зобов'язується здійснити постачання, а Покупець прийняти та сплатити на умовах CIP м. Сімферополь (Incoterms-2000) обладнання для книжкового виробництва.

Згідно з п.п. 2.2. вказаного контракту загальна сума даного контракту складає 159460 євро, та включає в себе вартість упаковки, маркування, доставки, монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також первинного навчання персоналу.

Відповідно до п.п. 3.4 вказаного контракту моментом виконання зобов'язань покупця по сплаті вважається дата отримання коштів у розмірі загальної суми контракту на розрахунковий рахунок продавця. Моментом виконання зобов'язань з постачання обладнання вважається момент прибуття товару на митний склад в м. Гамбурзі. Обов'язки продавця по введення в експлуатацію та первинне навчання персоналу покупця роботі на обладнанні вважаються завершеними в момент підписання Акта про завершення пусконалагоджувальних робіт.

27.05.2009 р. ДПІ у м. Сімферополі АР Крим проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» з питання дотримання вимог валютного законодавства України при проведенні взаєморозрахунків з Erimex Consult GmBH за контрактом №1517 від 16.07.08 р., про що складено акт № 4618/22-01/22277848.

Згідно з висновками вказаного акту перевірки № 4618/22-01/22277848 від 27.05.2009 р. перевіркою ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» встановлено порушення ст. 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», яке виразилось у ненадходженні імпортного товару на суму 16770,00 євро за зовнішньоекономічним контрактом № 1517 від 16.07.08 р., укладеного з Erimex Consult GmBH.

В акті перевірки вказано, не оскаржується позивачем, що ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» перераховано на адресу нерезидента за товар грошових коштів у розмірі 79730,00 євро:

29.07.08 р. - 5946,00 євро,

03.09.08 р. - 73784,00 євро.

Граничний термін надходження товару відповідно 25.01.09 р. та 02.03.09 р.

На адресу ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» імпортований товар - складова комплектного обладнання для приклеювання книжкових обкладинок на загальну суму 62960,00 євро по ВМД № 60000001/8/006458 від 16.09.08 р., загальна сума за рахунком 432260,76 грн.

Згідно з даними акту перевірки № 4618/22-01/22277848 від 27.05.2009 р., довідкою банку від 11.02.10 р. на момент перевірки станом на 27.05.09 р. по первинним документам та даним бухгалтерського обліку числиться дебіторська заборгованість у сумі 16770,00 євро.

04.06.2009 р. ДПІ у м. Сімферополь АР Крим за порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», на підставі ст. 4 вказаного Закону до ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 27325,35 грн., про що винесено рішення № 0000492200.

Поданням вих.№ 7555/5/22 від 26.06.2009 р. "Щодо застосування спеціальних санкцій" ДПА України відповідно до Постанови КМУ та Національного банку України від 26.12.95 р. № 1044 "Про заходи щодо забезпечення контролю за зовнішньоекономічною діяльністю та валютного контролю" запропонувало Мінекономіки України застосувати спеціальні санкції або попередити про можливість застосування спеціальних санкцій до українських суб'єктів господарської діяльності, у яких за результатами проведених перевірок встановлено наявність простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях, в тому числі, стосовно ТОВ "Фірми "Салта" ЛТД" по взаємовідносинам з Erimex Consult GmBH.

Наказом Міністерства економіки України від 04.08.2009 р. № 810 "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" за порушення ст.ст. 1, 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 р.№ 52, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 р. за № 260/4481, на підставі подання ДПА вих. від 26.06.2009 р. № 7555/5/22-6016, вх. від 01.07.2009 р. № 07/43246-09, згідно з ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" з 25.08.2009 р. застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, до ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД".

Наказом Міністерства економіки України від 19.11.2009 р. № 1274 до 16.03.2010 р. зупинено дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД"; зобов'язано останнє до 16.02.2010 р. поінформувати Міністерство економіки про стан повернення валютних цінностей на територію України.

Наказом Міністерства економіки України від 26.02.2010 р. № 197 до 16.06.2010 р., зупинено дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД»; зобов'язано останнє до 21.05.2010 р. поінформувати Міністерство економіки України про рішення, винесене Господарським судом АР Крим у справі № 2-23/2293-2009, та стан повернення валютних цінностей на територію України.

28.04.2010 р. рішенням Господарського суду АР Крим у справі № 2-23/2293-2010 за позовом ТОВ "Фірми "Салта" ЛТД" до Erimex Consult GmBH, м.Ерфурт, Німеччина, про стягнення 205336,12 грн. та розірвання договору, розірвано контракт № 1517 від 16.07.2008 р., укладений між Erimex Consult GmBH та ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД"; стягнено з Erimex Consult GmBH на користь ТОВ "Фірма "Салта"ЛТД"16770,00 EURO безпідставно набутих грошових коштів та 167,70 EURO державного мита.

17.05.2010 р. Господарським судом АР Крим виданий наказ про примусове виконання рішення господарського суду АР Крим від 28.04.2010 р. по справі № 2-23/2293-2009.

Наказом Міністерства економіки України від 25.06.2010 р. № 763 до 04.10.2010 р. зупинено дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД"; зобов'язано ТОВ "Фірма "Салта"ЛТД" до 06.09.2010 р. проінформувати Міністерство економіки про стан визнання та виконання рішення Господарського суду АР Крим у справі № 2-23/2293-2009 на території Федеративної республіки Німеччина та повернення валютних цінностей на територію України.

Наказом Міністерства економіки України від 11.10.2010 р. № 1291 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, застосованої до ТОВ «Фірми «Салта» ЛТД» (АР Крим)» тимчасово, до 17.01.2011 р. зупинено дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД»; зобов'язано останнє до 20.12.2010 р. поінформувати Мінекономіки України про стан повернення валютних коштів на територію України.

09.12.2010 р. вих.№ 11/3-10.35/15707 Державною митною службою України на адресу Міністерства економіки України направлено подання на застосування спеціальної санкції, в тому числі, стосовно ТОВ «Фірма» Салта» ЛТД» за порушення принципів митного регулювання при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, що полягає в порушенні вимог ст..ст. 81, 86, 262, 264, 267 Митного кодексу України, ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», ст.. 18 Закону України «Про режим іноземного інвестування», що призвело до недоборів митних платежів.

У зв'язку з вказаним поданням Міністерством економіки України наказом від 31.12.2010 р. № 1663 внесені зміни у додаток до наказу Мінекономіки України від 04.08.2009 р. № 810.

28.02.2011 р. наказом Мінекономіки України № 192 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, застосованої до ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» (АР Крим)» тимчасово, до 07.06.2011 р., зупинено дію спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД»; зобов'язано останнє до 10.05.2011 р. поінформувати Міністерство економіки України про розгляд Севастопольським апеляційним адміністративним судом справи № 2а-6569/10/8/0170; заходи, вжиті підприємством для визнання та виконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.10.2009 р. у справі №2-23/2293-2009 на території Німеччини та стягнення простроченої заборгованості з Erimex Consult GmBH (Німеччина) та стан повернення валютних цінностей на територію України.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.11.2010 р. у справі № 2а-6569/10/8/0170 за позовом ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» до Кримської митниці Державної митної служби України, третя особа - ТПП АР Крим визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Кримської митниці № 12 від 19.03.2010 р., № 22 від 27.05.2010 р.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.03.11 р. постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.10.10 р. у справі № 2а-6569/10/8/0170 залишено без змін.

Наказом Мінекономіки України від 03.06.2011 р. № 479 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» тимчасово, до 16.09.2011 р. включно, зупинено дію спеціальної санкції, в тому числі стосовно ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД».

05.10.2011 р. наказом Мінекономіки України № 95 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» тимчасово, до 18.01.12 р. включно, зупинено дію спеціальної санкції, в тому числі стосовно ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД».

29.11.11 р. вих.№ 299 ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» направило на адресу Міністерства економічного розвитку і торгівлі клопотання про скасування дії спеціальної санкції, у якому посилається на рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р., неодноразове звертання до юридичних підприємств Німеччини та України, невизнання Німеччиною судових рішень України; необхідну сплату грошових коштів у разі відкриття провадження в Німеччині більше, ніж складає заборгованість.

07.12.2011 р. вих.№ 27 ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» звернулось до Департамента державного контролю та регулювання зовнішньоекономічної діяльності стосовно зупинення застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування.

Вих.№ 4122-32/1691 від 30.12.11 р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на вищевказане клопотання надало відповідь, згідно з якою для розгляду питання про подальше тимчасове зупинення дії спеціальної санкції ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» необхідно надати належним чином завірені копії матеріалів, що свідчать про заходи, вжиті підприємством для визнання та виконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.10.2010 р. у справі № 2-23/2293-2009 на території Німеччини і стягнення заборгованості з Erimex Consult GmBH (Німеччина) станом на поточну дату, і оновлені довідки обслуговуючих банків про відсутність порушень законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником Міністерства економіки України та є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом, про що зазначено у п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України" від 31.05.2011 р. № 634/2011 р. (далі - Положення № 634).

Згідно з п.п. 14) п. 4 Положення № 634 Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань проводить постійний моніторинг розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, аналізує ефективність експорту та імпорту товарів (робіт, послуг), розробляє і забезпечує здійснення заходів щодо розвитку та вдосконалення структури експорту та імпорту товарів (робіт, послуг), розробляє рекомендації для відповідних галузей економіки з урахуванням кон'юнктурних змін на світовому ринку; застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України входить до системи органів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності як центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики та здійснює, зокрема, контроль за додержанням всіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності чинних законів України та умов міжнародних договорів України відповідно до положень Указу Президента України № 634 від 31.05.2011 р., ч. 4 ст. 9 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

ДПС України є центральним органом виконавчої влади; забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, про що вказано у п. 1 Положення про Державну податкову службу в Україні, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року N 584/2011.

Відповідно до п.п.3) п. 3 Положення № 584 основними завданнями ДПС України є в тому числі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на органи державної податкової служби.

Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 37, п. 2 ч. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» ДПС України може бути суб'єктом подання до центрального органа виконавчої влади з питань економічної політики про застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності спеціальних санкцій, зокрема, індивідуального режиму ліцензування, у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, згідно з ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в редакції на час виникнення спірних правовідносин імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, у вигляді індивідуального режиму ліцензування, у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій.

Порядок застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спеціальних санкцій, передбачених ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», до українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності, визначається Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженим Наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 р. № 52 (далі-Положення № 52).

Згідно пп. 1.1, 1.2 Положення N 52, спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за рішенням судових органів України або за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України та Національного Банку України.

Санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до п.п. 1.7 Положення № 52 дія спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та індивідуального режиму ліцензування, що застосовуються до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, поширюється на всі види зовнішньоекономічної діяльності, зазначені у статті 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", операції за якими здійснюються українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності.

Відповідно до п. 2 Положення №52 індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності передбачає здійснення Міністерством економіки України індивідуального ліцензування кожної окремої зовнішньоекономічної операції певного виду зовнішньоекономічної діяльності, що зазначена в статті 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

Індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і скасовується Міністерством економіки України.

Відповідно до п.п.4.8 Положення № 52 про застосування санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", видається наказ Міністерства економіки України, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санкція починає діяти.

Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України та скасовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до ч. 10 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).

Відповідно до ч. 12 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» у разі:

- усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або;

- надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону,

суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

В матеріалах справи докази усунення ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» порушення порядку здійснення розрахунків в іноземній валюті у розмірі 16770 євро; докази повернення валютних коштів у розмірі 16770 євро на територію України та зарахування вказаної суми на валютні рахунки позивача - відсутні.

Посилання позивача на застосування ним всіх практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язаних з ним Законів України, приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до Законів України; неможливість (безперспективність) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону - матеріалами справи не підтверджуються.

Так, зокрема, позивач звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом до Erimex Consult GmBH про стягнення 205336,12 грн. та розірвання договору.

Рішенням Господарського суду АР Крим від 28.04.2010 р. у справі № 2-23/2293-2010 розірвано контракт № 1517 від 16.07.2008 р., укладений між Erimex Consult GmBH та ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД"; стягнено з Erimex Consult GmBH на користь ТОВ "Фірма "Салта"ЛТД"16770,00 EURO безпідставно набутих грошових коштів та 167,70 EURO державного мита.

17.05.2010 р. Господарським судом АР Крим виданий наказ про примусове виконання рішення господарського суду АР Крим від 28.04.2010 р. по справі № 2-23/2293-2009.

Позивач посилається на те, що позитивне рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р. на користь ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» є достатнім доказом того, що порушення вимог законодавства щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності з його боку є усунутими.

Рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.2010 р., наявність наказу про його примусове виконання не є належним доказом повернення на територію України валютних коштів, стягнених з контрагента позивача.

Згідно з нормами чинного міжнародного законодавства примусовому виконанню рішення іноземного суду на території будь-якої держави передує визнання такого рішення суду компетентним органом держави в порядку, передбаченому міжнародними конвенціями, міжнародними договорами про надання взаємної правової допомоги.

Так, порядок виконання рішень національних судів на території іноземної держави регулюється міжнародним законодавством, в тому числі - Брюсельською конвенцією країн-членів ЄС про підсудність, визнання та виконання судових рішень у цивільних і торгових справах від 27.09.1968 р., Конвенцією про юрисдикцію, визнання та виконання судових рішень у цивільних і торгових справах від 16.09.1988 р., Конвенцією про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень від 10.06.1958 року, м. Нью-Йорк, а також міжнародними договорами про взаємну правову допомогу між країнами-державами.

Україна не є державою-учасницею Брюсельської конвенції від 27.09.1968 р., Конвенції про юрисдикцію, визнання та виконання судових рішень у цивільних і торгових справах від 16.09.1988 р.

Міжнародні договори про надання взаємної правової допомоги між Україною та Німеччиною відсутні.

Україна та Німеччина є учасниками Конвенції про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень від 10.06.1958 року, м. Нью-Йорк, згідно з ст. 1 якої остання застосовується щодо визнання й приведення у виконання арбітражних рішень, винесених на території держави іншої, ніж та держава, де запитується визнання і приведення у виконання таких рішень, по спорах, сторонами в яких можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Вона застосовується також до арбітражних рішень, які не вважаються внутрішніми рішеннями в тій державі, де запитується їх визнання і приведення у виконання.

Відповідно до ст. 3, 4 вказаної Конвенції Кожна Договірна Держава визнає арбітражні рішення як обов'язкові і приводить їх до виконання згідно з процесуальними нормами тієї території, де запитується визнання і приведення до виконання цих рішень, на умовах, викладених у нижченаведених статтях. До визнання і приведення до виконання арбітражних рішень, до яких застосовується ця Конвенція, не повинні застосовуватися істотно більш обтяжливі умови або більш високі мита чи збори, ніж ті, які існують для визнання і приведення у виконання внутрішніх рішень.

Положення Конвенції про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень від 10.06.1958 року, м. Нью-Йорк до спірних правовідносин щодо виконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р. не застосовуються.

Відповідно до п. 1 Положення про Міжнародний комерційний арбітражний суд Міжнародний комерційний арбітражний суд є самостійною постійно діючою арбітражною установою (третейським судом), що здійснює свою діяльність згідно з Законом України "Про міжнародний комерційний арбітраж".

Вирішення спору міжнародним комерційним арбітражним судом можливо лише у разі прямої вказівки на це в договорі (контракті) суб'єктів зовнішньоекономічних відносин.

Контракт (договір) між ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» з Erimex Consult GmBH (м. Ерфурт, Німеччина) № 1517 від 16.07.08 р. не містить положень щодо розгляду спорів в порядку, передбаченому законодавством про міжнародний комерційний арбітраж.

Сторони при укладенні зовнішньоекономічного договору, керуючись принципом свободи договору, встановленого ст. 2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», не скористались своїм правом та не уклали арбітражної угоди про передачу до арбітражу спорів, пов'язаних з виконанням вищевказаного зовнішньоекономічного договору, яка дає право на звернення до міжнародного комерційного арбітражу, ані в формі арбітражного застереження, ані в формі окремої угоди, як це передбачено ст.7 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24.02.1994 р. № 4002.

З урахуванням викладеного, аналізу норм чинного законодавства в сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності суб'єктами господарювання, норм міжнародного законодавства, вбачається, що ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» для усунення порушень законодавства про порядок здійснення розрахунків під час ведення зовнішньоекономічної діяльності не позбавлений права та можливості звернутись до суду Німеччини про стягнення коштів, які склали дебіторську заборгованість позивача, у розмірі 16770,00 євро.

У разі невизнання і невиконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р. на підставі принципу взаємності признання та виконання судових рішень німецьким судом, у позивача є право звернення до суду Німеччини з позовом про стягнення заборгованості.

Згідно з відповіддю адвокатського бюро Німеччини від 16.06.2011 р., направленої на адресу позивача, копія якої є в матеріалах справи, фірма-контрагент по зовнішньоекономічним відносинам внесена в реєстр юридичних осіб Німеччини; відомості про зміну юридичної адреси або про реорганізацію фірми в реєстр не вносились; клопотання про відкриття стосовно вказаної фірми процедури банкрутства в компетентні органи не подавались.

Але позивач по даній справі не звертався до компетентного суду Німеччини ані з заявою про визнання та виконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р. по справі № 2-23/2293-2010; ані з позовною заявою про стягнення суми боргу з фірми-боржника Erimex Consult GmBH (м.Ерфурт, Німеччина).

Договір № 1-16/11 від 16.05.2011 р., укладений ТОВ "Фірма "Салта" ЛТД" (Замовник) з Адвокатським бюро Сабіни Це (м. Франкфурт-на-Майні) (Виконавець) про надання послуг юридичного характеру стосовно фірми-боржника Erimex Consult GmBH, Німеччина, зі збору інформації з доступних джерел про юридичний статус та актуальне положення фірми, аналізу доцільності пред'явлення вимог про стягнення заборгованості, не підтверджує здійснення позивачем всіх можливих практичних заходів, що гарантують виконання закону.

Доказів щодо наявності інформації виконавчих органів Німеччини про неможливість стягнення заборгованості, або відмови компетентного суду Німеччини щодо визнання та виконання рішення Господарського суду АР Крим від 28.04.10 р. по справі № 2-23/2293-2010; або відмови компетентного суду Німеччини у стягненні суми заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом позивачем в матеріали справи не надано.

Таким чином, позивачем не вичерпані всі можливості здійснення практичних заходів, що гарантують виконання закону при наявності реальної можливості здійснення таких заходів.

Посилання позивача на безперспективність здійснення подальших практичних заходів щодо стягнення з Erimex Consult GmBH (м.Ерфурт, Німеччина) заборгованості у розмірі 16770 євро за підстав надмірної витрати коштів на консультації та листування з німецькими юридичними фірмами, а також вартість звернення до суду німецької сторони не є доказом неможливості застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язаних з ним Законів.

Більш того, згідно з відповіддю від 18.07.2011 р. Адвокатського бюро Сабіни Це, направленої на адресу позивача, вартість цих витрат менше, ніж сума заборгованості по зовнішньоекономічному контракту.

З урахуванням ст.ст. 69, 86, 138, 71 КАС України доказів, матеріалів, довідок, які свідчать про вжиті позивачем практичні заходи щодо приведення своєї діяльності у відповідність з нормами законодавства України; достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону, позивачем не надано.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які знаходяться у матеріалах справи, та не може ґрунтуватися припущеннями, крім цього, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до ч. 3 ст. 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Позивачем в матеріали справи доказів, що обґрунтовують позовні вимоги, не надано.

Правові підстави для скасування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування, застосованої до ТОВ «Фірма «Салта» ЛТД» наказом Міністерства економіки України від 04.08.2009 р. № 810 відсутні.

Правові підстави для задоволення позову відсутні.

У судовому засіданні 12.10.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 16.10.12 р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Шкляр Т.О.

Суддя Пакет Т.В.

Суддя Папуша О.В.