ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-2993/10/1970
"15" листопада 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крапівницької Н.Л.,
секретаря судових засідань Мельничук С.П.
за участю представника
позивача Горуна В.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою
контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області
до Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
про стягнення до державного бюджету кошти в сумі 26573,05 грн., суд, -
В С Т А Н О В И В :
Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі -Тернопільський ЦГМ) про стягнення до державного бюджету кошти в сумі 26573,05 грн..
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з мотивів, викладених в ньому, пояснивши, що в період з 26.11.2009 року по 28.12.2009 року працівниками КРУ в Тернопільській області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Тернопільського ЦГМ за період з 01.03.2007 р. по 31.10.2009р. за результатами якої складено акт ревізії від 28.12.2009 року № 04-22/1. Проведеною ревізією виявлено ряд порушень, в тому числі, встановлено, що згідно розрахунків, проведених на підставі даних про кількість наданих послуг по одноразових запитах та укладених договорах у складі собівартості наданих послуг, відповідно затверджених калькуляцій, незаконні видатки загального фонду на оплату предметів постачання і матеріалів та комунальних послуг і енергоносіїв склали 26573,05 грн., а саме: за КЕКВ 1134 "М'який інвентар та обмундирування" 54,53 грн., за КЕКВ 1135 "Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів" 372,72 грн., за КЕКВ 1136 "Оренда"-3039,40 грн., за КЕКВ 1138 "Послуги зв'язку"16217,88 грн., КЕКВ 1162 "Оплата водопостачання та водовідведення"968,94 грн.; за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії"4056,53 грн., за КЕКВ 1164 "Оплата природного газу"396,49 грн., за КЕКВ 1165 "Оплата інших комунальних послуг"984,84 грн., за КЕКВ 1166 "Оплата інших енергоносіїв"481,72 грн. Отже, в порушення п.23, п.46 та п.49 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (далі - Порядок), Тернопільським ЦГМ оплата за придбання предметів постачання і матеріалів та комунальні послуги, які використано на надання платних послуг, проводилася за рахунок коштів загального фонду кошторису установи, а не за рахунок надходжень до спеціального фонду на покриття проведених видатків.
На підставі статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідачу направлено обов'язкові вимоги від 29.01.2010 року №19-04-13-14/304, відповідно до яких зобов'язано незаконні видатки загального фонду кошторису на оплату комунальних платежів, які використані при наданні платних послуг перерахувати до державного бюджету. Однак вказана вимога Тернопільським ЦГМ не виконана.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно п. 3 "Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою", затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 року № 550, акт ревізії це документ, який складається особами, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.
Судом встановлено, що відповідно п. 1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійним управлінням у Тернопільській області на ІV квартал 2009 року та на підставі направлень № 693 від 27.11.2009 року, №685 від 24.11.2009 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за період з 01.03.2007 року по 31.10.2009 року, за результатами якої складено акт від 28.12.2009 року № 04-22/1.
Проведеною ревізією встановлено ряд допущених порушень, зокрема встановлено, що згідно розрахунків, проведених на підставі даних про кількість наданих послуг по одноразових запитах та укладених договорах у складі собівартості наданих послуг, відповідно затверджених калькуляцій, незаконні видатки загального фонду на оплату предметів постачання і матеріалів та комунальних послуг і енергоносіїв склали 26573,05 грн., а саме: за КЕКВ 1134 "М'який інвентар та обмундирування" 54,53 грн.; за КЕКВ 1135 "Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів" 372,72 грн.; за КЕКВ 1136 "Оренда"-3039,40 грн.; за КЕКВ 1138 "Послуги зв'язку"16217,88 грн.; КЕКВ 1162 "Оплата водопостачання та водовідведення " 968,94 грн.; за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії»4056,53 грн.; за КЕКВ 1164 "Оплата природного газу"396,49 грн.; за КЕКВ 1165 "Оплата інших комунальних послуг" 984,84 грн.; за КЕКВ 1166 "Оплата інших енергоносіїв"481,72 грн.
Згідно ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи ДКРС мають право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги.
На підставі вказаного акту -КРУ в Тернопільській області листом від 29.01.2010 №19-04-13-14/304 направило позивачу вимоги про усунення порушень виявлених ревізією, в тому числі згідно яких керівника підконтрольної установи зобов'язали:
П.3. Незаконні видатки загального фонду кошторису на оплату комунальних платежів, які використані при наданні платних послуг Тернопільським ЦГМ в сумі 26573,05 грн., у відповідності до ст. 224 ГК України, перерахувати до державного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в завершальному звітному періоді -2007-2009 роках.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про гідрометеорологічну діяльність", гідрометеорологічне обслуговування та надання інших послуг у сфері гідрометеорологічної діяльності здійснюється організаціями, підприємствами та установами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері гідрометеорологічної діяльності за плату в обсягах і формах, що визначається на договірних засадах.
Постановою КМУ від 2 листопада 1998 року № 1724 затверджено перелік інформаційних послуг загального користування і перелік спеціалізованої інформації та інших послуг у сфері гідрометеорології, які надаються установами та організаціями Державної гідрометеорологічної служби.
Відповідно до "Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрями використання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року № 659 (далі - Перелік), плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями відноситься до підгрупи 1 першої групи власних надходжень бюджетних установ.
Згідно підпункту а) п.3 вказаного Переліку, власні надходження бюджетних установ підгрупи 1 першої групи використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням зазначених у підгрупі послуг.
Відповідно до ст.13 Бюджетного кодексу України, передача коштів між загальним та спеціальним фондами бюджету дозволяється тільки в межах бюджетних призначень шляхом внесення змін до закону про Державний бюджет України чи рішення відповідної ради. Платежі за рахунок спеціального фонду здійснюються в межах коштів, що надійшли до цього фонду на відповідну мету.
Згідно п.23 Порядку, при плануванні видатків спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень, розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.
Видатки з бюджету спеціального фонду бюджету провадяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін (п.49 Порядку).
Як слідує, з матеріалів ревізії фінансово-господарської діяльності Тернопільського ЦГМ встановлено, що витрати позивача по спеціальному фонду у зв'язку із наданням послуг у сфері гідрометеорології, зокрема, на оплату предметів постачання, матеріалів, комунальних послуг і енергоносіїв склали 26573,05 грн., а саме: за КЕКВ 1134 "М'який інвентар та обмундирування" 54,53 грн.; за КЕКВ 1135 "Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів" 372,72 грн.; за КЕКВ 1136 "Оренда"- 3039,40 грн.; за КЕКВ 1138 "Послуги зв'язку" 16217,88 грн.; КЕКВ 1162 "Оплата водопостачання та водовідведення" 968,94 грн.; за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" 4056,53 грн.; за КЕКВ 1164 "Оплата природного газу" 396,49 грн.; за КЕКВ 1165 "Оплата інших комунальних послуг" 984,84 грн.; за КЕКВ 1166 "Оплата інших енергоносіїв"481,72 грн.
Отже, видатки з вказаних зобов'язань спеціального фонду Тернопільським ЦГМ проведені за рахунок загального фонду бюджету, що суперечить ст.13 Бюджетного кодексу України, підпункту а) п.3 "Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрями використання" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року № 659, п.23, п.46 та п.49 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, а тому, вказані видатки є незаконними.
На час подання позову п. 3, листа вимоги від 29.01.2010 №19-04-13-14/304 не виконані Тернопільським ЦГМ.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2011 року по адміністративній справі № 2-а-809/10/1970 за позовом Тернопільського обласного центру з гідрометеорологічної Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи до контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області про скасування пунктів 3, 5, 7 вимоги КРУ в Тернопільській області від 29.01.10 р. № 19-04-13-14/304 "Про усунення порушень, виявлених ревізією" набрала законної сили і таким чином -є обов'язковою для виконання.
Пунктом 3 статті 254 КАС України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Статтею 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, проаналізувавши адміністративний позов, докази, що надані представниками позивача та відповідача та досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що обставини адміністративного позову, якими обґрунтовувалися вимоги позивача знайшли своє підтвердження, а відповідач, в свою чергу, не надав доказів які б підтвердили протилежне.
З урахування встановлених у судовому засіданні обставин справи та вищезазначених положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку щодо правомірності та обґрунтованості вимог позивача та таких, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163, 167, 186, 254, КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Державної гідрометеорологічної служби Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи кошти в сумі 26573,05 грн. (двадцять шість тисяч п'ятсот сімдесят три гривні 05 копійок) на користь державного бюджету, перерахувавши на р/р 31116090700002, код бюджетної класифікації 21080500, МФО 838012, одержувач ГУДКУ в Тернопільській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд, шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Головуючий суддя Крапiвницька Н.Л.
копія вірна
Суддя Крапiвницька Н.Л.