ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3607/12
"23" жовтня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крапівницької Н.Л.
секретаря с/з Костецької Н.Т.
за участю представників
сторін:
позивача Свірської А.О.,
відповідача Білого В.В., Брика В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Борщівський цукровий завод»
до Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби
про визнання протиправними дій, визнання протиправним і скасування наказу №367 від 03 жовтня 2012 року «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод»код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів вул. Великого,1»суд, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Борщівський цукровий завод»звернувся до суду з адміністративним позовом до Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, визнання протиправним і скасування наказу №367 від 03 жовтня 2012 року «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод» код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів вул. Великого,1».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та зазначила, що позивач 04.10.12 року отримав копію наказу від 3 жовтня 2012 р. №367 Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів, вул. В.Великого,1». Згідно з наказом в.о. начальника Борщівської МДПІ Тернопільської області Державної податкової служби Яковишиним Д.В. з метою дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у зв'язку із отримання письмового зверненням управління економіки Борщівської районної державної адміністрації від 02.10.2012 року № 01-1914/2-19, що свідчить про можливі порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, організувати проведення фактичної перевірки по ТзОВ «Борщівський цукровий завод»
Однак, представник позивача вважає, що дії відповідача з ініціювання перевірки та наказ про проведення перевірки є незаконними. Наказ не відповідає вимогам пп..80.2.2 п.80.2, п.80.3 ст.80, п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України: в частині зазначення конкретної підстави проведення фактичної перевірки, а також позивачу вручена незасвідчена копія наказу, яка не має юридичної сили. За таких обставин, позивач просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати наказ від 3 жовтня 2012р. №367 Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, проти його задоволення заперечили, подавши письмові заперечення та пояснивши, що наказ Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів, вул. В.Великого,1»від 03.10.12 р. №367 є законним, оскільки винесений з дотриманням вимог Податкового Кодексу України, а тому, відсутні підстави для його скасування.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03 жовтня 2012 року було видано наказ №388 Борщівською міжрайонною державною податковою інспекцією Тернопільської області Державної податкової служби про проведення фактичної перевірки в ТзОВ «Боршівський цукровий завод код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів, вул. В. Великого,1»з метою дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у зв'язку із отримання письмового зверненням управління економіки Борщівської районної державної адміністрації від 02.10.2012 року № 01-1914/2-19, що свідчить про можливі порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, організувати проведення фактичної перевірки по ТзОВ «Борщівський цукровий завод», щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Термін проведення перевірки з 04.10.2012 року тривалістю 10 робочих днів.
Відповідно до пп. 20.1.4 п.201. ст.20 Податкового кодексу України в органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно п. 75.1.3 ст.75 ПКУ фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до пп. 80.2.1., п. 80.2. ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на органи державної податкової служби, виробництва та обігу підакцизних товарів;
Наказ № 367 від 03.10.2012року є по суті рішенням керівника Борщівської МДПІ ДПС Тернопільської області та дає право відповідачу проводити фактичну перевірку.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п.80.5 ПКУ).
Зокрема, п. 81.1 ст.81 ПК України визначено, що посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Направлення на перевірку, у такому випадку, є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Підставою для призначення вказаної перевірки стало отримане письмове звернення управління економіки Борщівської районної державної адміністрації від 03.10.2012 року №01-1914/2-19 щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) у ТзОВ «Борщівський цукровий завод код ЄДРПОУ 37971005 м.Борщів, вул. В.Великого,1».
Тобто, суд вважає, що наказ про призначення фактичної перевірки прийнятий у відповідності вимог, передбачених п.80.2 ст.80 ПК України.
Таким чином, у відповідача були наявні всі правові підстави для проведення вищевказаної перевірки позивача.
Здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, у тому числі й використання результатів перевірок платників податків, є обов'язком органів Державної податкової служби, що покладений на ці органи Законом України «Про державну податкову службу»та Податковим кодексом України. Будь-яке перешкоджання органу державної влади в реалізації визначеної законом компетенції є неприпустимим і тягне передбачену законом відповідальність.
За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що відповідач при винесенні наказу №367 від 03 жовтня 2012 року «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод код ЄДРПОУ 37971005 м.Борщів, вул. В.Великого,1»діяв у відповідності до норм Податкового Кодексу України та в межах наданих законом повноважень, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає. Керуючись ст.2, 11, 71,86, ,94,, 159-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В позові товариства з обмеженою відповідальністю «Борщівський цукровий завод»
до Борщівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, визнання протиправним і скасування наказу №367 від 03 жовтня 2012 року «Про проведення фактичної перевірки ТзОВ «Борщівський цукровий завод»код ЄДРПОУ 37971005 м. Борщів вул. Великого,1»відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд, шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Крапiвницька Н.Л.
копія вірна
Суддя Крапiвницька Н.Л.