Постанова № 27719959, 07.11.2012, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2012
Номер справи
2а-0770/2669/12
Номер документу
27719959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2a-0770/2669/12

Ряд стат. звіту № 8.2.1

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2012 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Рейті С.І., суддів: Маєцької Н.Д., Скраль Т.В.

при секретарі судового засідання -Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Лещишин А.М. (довіреність від 17.08.2012 року)

відповідача 1: Бондарєва В.В. (довіреність від 09.04.2012 року № 569/10/10)

відповідача 2: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, Державної податкової служби України про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити дії, в уточненому (зміненому) предметі прозову, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 7 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 20 листопада 2012 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" (далі -позивач, ТОВ "Калина-Закарпаття") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.3-8) до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області (далі -відповідач 1, ДПІ у м.Ужгороді), якою просить визнати нечинним рішення ДПІ у м.Ужгороді від 26.04.2012р. за № 7 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття", зобов'язати ДПІ у м.Ужгороді поновити свідоцтво платника ПДВ від 20.11.2007р. № 100078264 ТОВ "Калина-Закарпаття" з моменту анулювання та зобов'язати ДПІ у м.Ужгороді поновити реєстрацію ТОВ "Калина-Закарпаття" платником ПДВ з дати реєстрації шляхом внесення у автомитазивану систему даних реєстру платників ПДВ ДПА України відомостей щодо скасування запису про анулювання реєстрації.

Ухвалою суду від 2 жовтня 2012 року (а.с.29-30), за клопотанням представника відповідача (лист ДПІ у м.Ужгороді від 02.10.2012р. за № 5443/10/10, а.с.25-26), залучено до участі у адміністративній справі як другого відповідача (співвідповідача) -Державну податкову службу України (далі -відповідач 2, ДПС України).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване рішення про анулювання реєстрації платника податків прийняте всупереч норм чинного законодавства, оскільки відповідачем невірно застосовано ст.184 Податкового кодексу України, котра встановлює виключний перелік підстав анулювання реєстрації платника ПДВ, який в силу зазначеного законодавчого акту не може бути розширений інакше, ніж у передбачений чинним законодавством спосіб. Крім того, ДПІ у м.Ужгороді в порушення норм Податкового кодексу України, за якими, органи податкової служби зобов'язані належно використовувати свої права та не допускати порушень, що можуть вплинути на суб'єкта господарювання-платника податків, не звернулося до державного реєстратора для приведення його дій у відповідність до чинного законодавства, зокрема, анулювання запису в ЄДР про відсутність ТОВ "Калина-Закарпаття" за місцезнаходженням, та прийняли рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ передчасно.

В судовому засіданні 29 жовтня 2012 року представником позивача надано суду клопотання про уточнення (зміну) позовних вимог (а.с.48), яким фактично позивач (в особі представника за довіреністю, право на зміну позовних вимог якого обумовлено виданою довіреністю) змінив пункти другий та третій прохальної частини позовної заяви та просить зобов'язати ДПІ у м. Ужгороді повідомити центральний орган податкової служби щодо внесення відповідних змін про поновлення державної реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття" з моменту анулювання рішення.

В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені (змінені) позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та наданих суду пояснень, просить суд визнати нечинним рішення ДПІ у м.Ужгороді від 26.04.2012р. за № 7 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття" та зобов'язати ДПІ у м.Ужгороді повідомити центральний орган податкової служби щодо внесення відповідних змін про поновлення державної реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття" з моменту анулювання рішення (для внесення у автоматизовану систему даних реєстру платників ПДВ ДПС України відомостей щодо скасування запису про анулювання реєстрації).

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист ДПІ у м.Ужгороді від 18.09.2012 року за № 5012/10/10, а.с.46-47), згідно якого позов не визнав та просить відмовити у задоволенні такого, посилаючись на те, що ДПІ у м.Ужгороді правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства винесено рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття", з врахуванням п.п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України, а саме: реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру плтаників податку і відбувається у разі, зокрема, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що актуальне в даному випадку.

В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у поданих письмових запереченнях проти позову, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного:

15.12.2011 року ДПІ у м.Ужгороді проведено перевірку ТОВ "Калина-Закарпаття" та встановлено порушення позивачем п.198.3 ст.198, п.198.2 ст.198, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, про що складено акт № 2933/23-1/33705586 та винесено податкове повідомлення-рішення № 0003692341 від 28.12.2011 року, внаслідок чого збільшено ПДВ до сплати за травень 2011 року в сумі 123000 грн. Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, в порядку ст.56 Податкового кодексу України, ТОВ "Калина-Закарпаття" звернулось зі скаргою на вказане повідомлення-рішення до Державної податкової служби у Закарпатській області.

19.12.2011 року відповідно до Протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Калина-Закарпаття", прийнято рішення про зміну місцезнаходження товариства з адреси: Закарпатська область, м.Ужгород, вул. Боженка, 2 на нову адресу: Рівненська область, Острозький р-н, м.Острог, вул. Мацути, 4А. В той же час, на виконання п.10.1.1 розділу Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом МФУ 09.12.2011р. за № 1588, позивачем подано заяви за формами № 1-ОПП та № 5-ОПП із позначкою "Зміни" та виписку з Єдиного державного реєстру до Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ -органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням.

06.03.2012 року за результатами розгляду скарги ТОВ "Калина-Закарпаття", ДПА у Закарпатській області після закінчення процедури адміністративного оскарження прийнято рішення про скасування податкового повідомлення-рішення, яким ДПІ у м.Ужгороді було визначено до сплати 123000 грн. ПДВ та 1 грн. штрафної санкції в повній мірі.

Крім того, у зв'язку із зміною юридичної адреси ТОВ "Калина-Закарпаття" та закінченням апеляційного узгодження за матеріалами позапланової перевірки ДПІ у м.Ужгороді направлено облікову справу платника до Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ (супровідний лист ДПІ у м.Ужгороді від 06.03.2012р. № 607/7/29-0, а.с.72). Однак, враховуючи те, що при передачі облікової справи не було передано податкове повідомлення-рішення за результатами документальної перевірки відповідно до акту перевірки № 2933/23-1/33705586 від 15.12.2011р., не надано матеріалів (рішення апеляційного узгодження) по матеріалах вищевказаної перевірки, Острозьке відділення Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області листом від 20.04.2012 року за № 1326/182-32 (а.с.73) повернуло облікову справу для усунення вказаних недоліків до ДПІ у м.Ужгороді.

Відтак, 07.05.2012 року ДПІ у м.Ужгороді повторно направлено до Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ облікову справу ТОВ "Калина-Закарпаття" (супровідний лист № 341/7/18-02, а.с.75), та така повторно повернута листом від 16.05.2012р. за № 1897/182-32 (а.с.68), оскільки направлена не в повному обсязі та з порушенням чинного законодавства. 06.07.2012 року ДПІ у м.Ужгороді було повторно направлено матеріали облікової справи ТОВ "Калина-Закарпаття" до Острозького відділення Здолбунівської ОДПІ. Відтак, із зазначеного моменту, позивач розпочав дії щодо постановки на облік та подання звітності безпосередньо у податковому органі за новим місцезнаходженням

В той же час, ДПІ у м.Ужгороді проведено контроль місцезнаходження ТОВ "Калина-Закарпаття" та встановлено відсутність такого за його місцезнаходженням, та відповідне повідомлення направлено державному реєстратору виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області. Державним реєстратором, при ортиманні повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, направлено повідомлення щодо необхідності подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (повідомлення від 25.04.2012 р. № 155/04-3).

26.04.2012 року начальником ДПІ у м.Ужгороді прийнято рішення за № 7 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття", оскільки, 25.04.2012р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 16071430020000298 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

12.07.2012 року ТОВ "Калина-Закарпаття" взято на облік в Острозькому відділенні Здолбунівської ОДПІ, та 17.07.2012 року знятий з обліку за попереднім місцезнаходженням -ДПІ у м.Ужгороді.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, рішенням ДПІ у м.Ужгороді від 26.04.2012р. за № 7 (а.с.9) анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття", оскільки, 25.04.2012 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 16071430020000298 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Згідно п.1.1 ст. 1 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 -VI (діє з 1 січня 2011 року, далі -ПК України), ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп."ж" п.184.1 ст.184 ПК України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Наказом Міністерства фінансів України N 1394 від 07.11.2011р., зареєстрованим Міністерством юстиції України 29.11.2011р. за №1369/20107, затверджене Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі -Положення).

Згідно п.5.2. Положення, анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру платників податку на додану вартість (надалі - Реєстр). Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.

Згідно з пп.5.5 Положення, анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України (підпункти "б" - "и" пункту 5.1 цього розділу).

Податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. (пп.5.5.1 Положення).

Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України). (пп.5.5.2.11 Положення).

Порядок внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначено Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV (з наступними змінами та доповненнями, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі -Закон 755). Згідно з нормами ст. 19 Закону 755, зазначені записи вносяться до ЄДР за ініціативою державного реєстратора або за ініціативою органу державної податкової служби.

У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом 5 робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки (абзац другий ч. 12 ст. 19 Закону 755).

Згідно п. 14 ст. 19 цього Закону, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Тобто, правовідносини, що склалися у даному випадку встановлення податковим органом факту відсутності юридичної особи за місцем її державної реєстрації, що регулюються ч. 8 ст. 19 зазначеного вище Закону, передбачає право органу податкової служби звернутися до державного реєстратора з повідомленням установленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а також обов'язок державного реєстратора вчинити певні дії в разі надходження такого повідомлення. Саме за наслідком дій, передбачених ст. 19 Закону 755, державний реєстратор може внести до Державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

На виконання вимог діючого законодавства, державним реєстратором виконавчого комітету Остроської міської ради Рівненської області надіслано лист від 25.04.2012 року за № 155/04-3 9а.с.12, з доказами направлення, а.с.13) керівнику ТОВ "Калина - Закарпаття" про те, що у зв'язку із отриманням від податкового органу повідомлення про відсутність зазначеної юридичної особи за її місцезнаходженням, керівнику до 25.05.2012 року необхідно підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу.

Згідно наявної в матеріалах справи копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (а.с.14-15), станом на 14.05.2012 року (тобто, до спливу встановленого законодавством місячного терміну) підтверджено відомості про місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Калина - Закарпаття" (Рівненська область, м. Острог, вул. Мацути, 4А).

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем 1 доведено права на прийняття оскарженого рішення (осільки станом до 11.07.2012 року позивач перебував на податковому обліку в ДПІ у м. Ужгороді та, відповідно, контроль та можливість прийняття рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ покладено саме на нього як територіальний орган податкової служби), при цьому, не доведено наявності на час прийняття оскарженого рішення підстав для скасування реєстрації платника ПДВ, не підтверджено відповідними доказами наявність запису про про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (згідно оскаржуваного рішення, в ньому міститься посилання на запис в ЄДР, однак докази такого в матеріалах справи відсутні та суду не надані) та наявними в матеріалах справи доказами підтверджено відомості про місцезнаходження юридичної особи, в зв'язку з чим рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Калина-Закарпаття" від 26.04.2012 прийнято за відсутності підстав, передбачених пп."ж" п.184.1 ст.184 ПК України, тобто, позов в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення -підлягає до задоволення.

Пунктом 5.6.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі -Положення) встановлено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру. Рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ викладається з описом ситуації, посиланням на Кодекс, зазначенням мотивів та обґрунтувань прийняття такого рішення, оформляється на бланку та підписується керівником такого органу чи особою, яка виконує його обов'язки.

Виходячи з наведених приписів, у випадку скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ в судовому порядку та набрання рішенням суду законної сили, на орган державної податкової служби (що прийняв таку рішення) покладається обов'язок направлення необхідних матеріалів до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру, та слід задовольнити вимогу уточненого позову в частині зобов'язання відповідача 1 вчинити дії, передбачені законодавством, щодо поновлення позивача у Реєстрі платників ПДВ.

Виходячи з наведеного, уточнений (змінений) позов ТОВ "Калина - Закарпаття" підлягає до задоволення в повному обсязі (при цьому, ухвалою суду від 2 жовтня 2012 року залучено до участі у справі як відповідача 2 - ДПС України (оскільки первісним позовом ставилась вимога про внесення записів в Реєстр платників ПДВ, а такий ведеться ДПС України), однак після зміни позовних вимог позивачем -жодних позовних вимог до відповідача 2 не ставиться).

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного (місцевого) бюджету, та такими є витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 32,19 грн. (згідно квитанції від 28.08.2012 року № k16/S/20, а.с.2) та дана сума підлягає стягненню з бюджету на користь ТОВ "Калина-Закарпаття".

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 137, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області, Державної податкової служби України про визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити дії, в уточненому (зміненому) предметі прозову - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Ужгороді від 26 квітня 2012 року № 7 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" (Рівненька область, м. Острог, вул. Мацути, 4А код 33705586).

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Ужгороді (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Духновича, 2 код 20453361) вчинити дії, передбачені законодавством, щодо поновлення товариства з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" (Рівненька область, м. Острог, вул. Мацути, 4А код 33705586) у Реєстрі платників податку на додану вартість.

4. Стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Калина-Закарпаття" (Рівненька область, м. Острог, вул. Мацути, 4А код 33705586) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).

5. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Судді: С. І. Рейті

Н.Д.Маєцька

Т.В.Скраль