Cправа № 2a-0770/1131/12
Рядок статзвіту № 8.2.10
Код - 13
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2012 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ващиліна Р. О.,
при секретарі судового засідання - Кібкало І. А.,
за участю сторін, які беруть участь у справі:
позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Боньгард", представник - Майор І. В.;
відповідача: Державна податкова інспекція у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби, представник - Гайович В. М.;
третя особа: Шаланківська сільська рада, представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Боньгард" до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби, третя особа - Шаланківська сільська рада, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0003551550 від 12.04.2012, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України 02 листопада 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 листопада 2012 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Боньгард" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0003551550 від 12.04.2012.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Позивач вважає, що висновки, які містяться в акті перевірки ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС від 04.04.2012 № 87/15-117/32695890 є безпідставними та необгрунтованими, не відповідають фактичним обставинам, а отже, не могли бути підставою для донарахування товариству податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій. Вважає, що прийняте на підставі висновків зазначеного акту перевірки податкове повідомлення - рішення від 12.04.2012 № 0003551550 суперечить вимогам Земельного, Цивільного та Податкового кодексів України, а відтак, підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
14.05.2012 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення від 10.05.2012 № 366/10/10-00, в яких просить суд відмовити ТОВ "Боньгард" в задоволенні позову, посилаючись на наступне. За результатами проведеної перевірки встановлено відхилення за даними платника та за даними перевірки, зокрема, за даними перевірки відхилення становить: за жовтень 2011 року - 7456,03 грн.; за листопад 2011 року - 7456,03 грн.; за грудень 2011 року - 7455,93 грн.; за січень 2012 року - 7461,03 грн.; за лютий 2012 року - 7461,03 грн. Пунктом 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, то до платника податків застосовується штраф у розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. Вважає, що ТОВ "Боньгард" правомірно донараховано суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 46612,56 грн., в тому числі 37290,05 грн. - основного платежу та 9322,51 грн. - штрафних санкцій.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав з підстав, наведених у письмових запереченнях.
30.05.2012 в судовому засіданні за клопотанням представника відповідача судом залучено до участі у справі Шаланківську сільську раду в якості третьої особи на стороні відповідача.
09.07.2012 до суду від третьої особи надійшли письмові заперечення вих. № 02-10/96 від 05.07.2012, в яких просить суд відмовити ТОВ "Боньгард" в задоволенні позову, з огляду на наступне. Договір оренди землі № 197 укладено між Шаланківською сільською радою та ТОВ "Боньгард" на підставі рішення Шаланківської сільської ради № 254 від 29.09.2009. Згідно п.3 вказаного рішення Шаланківська сільська рада вирішила: "Встановити орендну плату у шестикратному розмірі земельного податку. Після проведення нормативної грошової оцінки земель в цілому по населеному пункту с. Шаланки внести відповідні зміни щодо ставки орендної плати". Відповідно до п.13 договору оренди землі № 197 розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, після затвердження нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Шаланки в цілому. Згідно рішення сесії Шаланківської сільської ради № 120 від 06.09.2011 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Шаланки, у зв'язку з яким істотно змінилися ставки земельного податку згідно п.274.1 ст. 274 Податкового кодексу України. Зазначає, що рішення сесії Шаланківської сільської ради № 120 від 06.09.2011 було оприлюднене та всім платникам орендної плати за землю були направлені письмові повідомлення, до яких було додано лист Державної податкової служби України від 27.04.2011 № 5189/5/15-0716 Щодо справляння орендної плати за землю.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що старшим державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС Дербак В. М. проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності, № 610 від 28.01.2011 та № 1753 та від 18.02.2012 № 13050200 ТОВ "Боньгард" за період жовтень-грудень 2011 року та січень-лютий 2012 року, за результатами якої складено акт від 04.04.2012 № 87/15-117/32695890.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС прийнято податкове повідомлення - рішення від 12.04.2012 № 0003551550, яким ТОВ "Боньгард" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 46612,56 грн., в тому числі основний платіж у розмірі 37290,05 грн. та штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9322,51 грн.
ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС, приймаючи дане податкове повідомлення - рішення виходила з того, що згідно п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами і доповненнями, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, що передбачено п.288.5 ст. 288 ПК України. Пунктом 9 договору оренди землі від 28.10.2009 № 197, укладеного між Шаланківською сільською радою (орендодавець) та ТОВ "Боньгард" (орендар), визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у шестикратному розмірі земельного податку. Згідно рішення Шаланківської сільської ради від 06.09.2011 № 120 затверджено технічну документацію по грошовій оцінці земель с. Шаланки. Відповідно до п.274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Перевіркою встановлено, що при обчисленні суми податку по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності за період жовтень-грудень 2011 року та на 2012 рік ТОВ "Боньгард" не враховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка згідно витягу (довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданої міськрайонним управлінням держкомзему у місті Виноградові і Виноградівському районі Закарпатської області від 08.11.2011 № 03-23/90 складає 1570327,67 грн., самостійно наданої платником до податкової декларації. Таким чином, враховуючи вищевикладене, перевіркою визначено земельний податок в сумі 15703,28 грн. за рік. (1570327,67 грн. х 1 %), річна сума орендної плати, з врахуванням п.9 договору оренди, - 94219,68 грн. (15703,28 грн. х 6), відповідно середньомісячна сума орендної плати складає 7851,64 грн. Тобто, за даними перевірки сума орендної плати за жовтень, листопад, грудень 2011 року та січень, лютий 2012 року повинна становити 39258,20 грн. Враховуючи те, що платником в деклараціях (розрахунках) по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності № 610 від 28.01.2011 та № 1753 та від 18.02.2012 № 13050200 відображено зобов'язання за жовтень, листопад, грудень 2011 року та січень, лютий 2012 року в сумі 1968,15 грн., проведеною перевіркою визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 37290,05 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС від 12.04.2012 № 0003551550 ТОВ "Боньгард" оскаржило його у судовому порядку.
Судом встановлено, що 28 жовтня 2009 року між Шаланківською сільською радою (орендодавець) та ТОВ "Боньгард" (орендар) укладено договір оренди землі № 197 (далі - договір) на підставі рішення Шаланківської сільської ради № 254 від 29.09.2009.
Відповідно до п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для виробничих цілей на обслуговування будівель та споруд бувшого тарного заводу, яка знаходиться в с. Шаланки у межах населеного пункту по вул. Гагаріна, б/н в контур № 149. Згідно п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,7173 га.
Згідно ч. 1 ст. 792 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, із змінами і доповненнями (далі - ЦК України), за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
У відповідності до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III, із змінами і доповненнями (далі - ЗК України), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Одним із обов'язків землекористувача є своєчасно сплачувати орендну плату (п."в" ч. 1 ст. 96 ЗК України).
Згідно п.274.1 ст. 274 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПК України), ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (п.288.5 ст. 288 ПК України).
Згідно п.5 договору ставка земельного податку складає 275 грн. за 1 га. Згідно п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі шестикратного розміру земельного податку та становить 4483,55 грн. за рік згідно додатку № 1. Відповідно до п.10 договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.
ТОВ "Боньгард" до ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області ДПС було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 27.01.2011, в якій нараховано орендної плати на 2011 рік згідно з договором оренди, усього 4748,08 грн. Також, позивачем було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 15.02.2012, в якій зазначено річну суму орендної плати, яка підлягає сплаті за даними платника у розмірі 4687,34 грн. Орендна плата, зазначена в деклараціях, за земельну ділянку вносилась позивачем своєчасно та в повному розмірі, що не спростовується відповідачем.
Відтак, відповідачем при прийнятті податкового повідомлення - рішення від 12.04.2012 № 0003551550 не враховано п.5 договору, в якому закріплено ставку земельного податку в розмірі 275 грн. за 1 га.
У відповідності до абз.1 п.13 договору розмір орендної плати переглядається після затвердження нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Шаланки в цілому.
Згідно ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 36 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Так, судом встановлено, що згідно п.3 рішення № 254 від 29.09.2009 Шаланківська сільська рада вирішила: "Встановити орендну плату у шестикратному розмірі земельного податку. Після проведення нормативної грошової оцінки земель в цілому по населеному пункту с. Шаланки внести відповідні зміни щодо ставки орендної плати".
У зв'язку з чим, суд відхиляє посилання відповідача та третьої особи на повідомлення від 20.09.2011 № 12-25/180, яким ТОВ "Боньгард" проінформовано про затвердження нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Шаланки, оскільки таке не прирівнюється до внесення змін до договору оренди землі.
Враховуючи те, що всупереч п.3 рішення Шаланківської сільської ради № 254 від 29.09.2009 зміни щодо розміру орендної плати до договору оренди землі № 197 від 28.10.2009, укладеного між Шаланківською сільською радою (орендодавець) та ТОВ "Боньгард" (орендар), не вносилися та те, що Шаланківська сільська рада не зверталася ні до позивача з пропозицією про внесення змін до зазначеного договору, ні до суду з відповідним позовом про внесення змін до договору - орендна плата сплачується у розмірі, передбаченому п.9 договору.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Боньгард" до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби, третя особа - Шаланківська сільська рада, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0003551550 від 12.04.2012 - задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби № 0003551550 від 12.04.2012.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача здійснені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 466,13 грн.
4.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
Суддя Ващилін Р. О.