КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-9399/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"06" листопада 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Паскаль Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Малого приватного підприємства фірма "Дукат" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом Малого приватного підприємства фірма "Дукат" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2012 року позивач -Мале приватне підприємство «Дукат» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, Державної податкової адміністрації у м. Києві, Державної податкової адміністрації України про визнання протиправними та скасування рішень, в якому просив визнати рішення Державної податкової адміністрації України від 30.03.2011 року № 6193/6/25-0415 невідповідним законодавству та скасувати його, визнати рішення Державної податкової адміністрації у м. Києві від 07.02.2011 року № 1111/10/25-214 невідповідним законодавству та скасувати його, визнати рішення ДПІ У Голосіївському районі м. Києва від 15.12.2010 року № 0011142305 про сплату 13673,28 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції за порушення п. 2.6, п. 2.8, п. 3.5 Положення № 637 невідповідним законодавству та скасувати його, визнати рішення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 15.12.2010 року № 0011132305 про сплату 1700 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України № 265 невідповідними законодавству та скасувати його, визнати недійсним Акт від 02.12.2010 року № 1122/26/50/23/19259686.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва 10.01.2012 року закрито провадження в частині позовних вимог щодо скасування рішення Державної податкової адміністрації України від 30.03.2011 року №6193/6/25-0415; визнання рішення Державної податкової адміністрації у м. Києві від 07.02.2011 року №1111/10/25-214; визнання недійсним акт від 02.12.2010 року №1122/26/50/23/19259686.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року позов у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Малого приватного підприємства фірма "Дукат" -задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року -скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги Малого приватного підприємства фірма "Дукат" задовольнити частково.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом доведено порушення позивачем п. 2.6, 2.8, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Колегія суддів не в повній мірі погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він суперечить нормам матеріального права та не відповідає фактичним обставинам справи.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено в суді першої інстанції, Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва проведено перевірку кафе, яке належить Малому приватному підприємству фірма «Дукат»та розташоване за адресою: проспект 40-річчя Жовтня 118/1 в м. Києві.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 02.12.2010 року № 1122/26/50/23/19259686, яким встановлено, що в Книзі обліку розрахункових операцій відсутні записи про оприбуткування готівкової виручки на підставі фіскальних звітних чеків (№0483 від 20.11.2010 року, № 0484 від 21.11.2010 року, № 0485 від 22.11.2010 року, № 0486 від 23.11.2010 року, № 0487 від 24.11.2010 року) на загальну суму 1784,00грн.
Згідно пояснень представника відповідача при отриманні готівкових коштів з каси підприємства, в видаткових касових ордерах від 01.10.2010 року №247 на суму 1000,00 грн. та від 14.07.2010 року №165 на суму 2500,00 грн., виданих на загальну суму 3500,00 грн., відсутні підписи одержувачів.
Ліміт залишку готівки в касі підприємства становить 603 грн., згідно з розрахунком сума перевищення ліміту залишків готівки в касі становить 2376,64 грн.
За результатами встановленого порушення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва винесено рішенням від 15.12.2010 року №0011142305 за порушення п.2.6, п.2.8., п.3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 та відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. №436/95 застосовано до МПП фірма «Дукат»штрафні санкції у розмірі 13673,28грн. (1754,00грн. х 5) + (2376,64грн. х 2).
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 П (далі - Положення № 637).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Частиною 3 пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті передбачено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або з використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (ч. 5 п. 2.6 Положення).
До того ж, відповідно до п. 1.2 розділу 1 вказаного Положення під терміном «оприбуткування готівки»розуміється проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що оприбуткування готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО є щоденне проведення отриманої виручки через реєстратор розрахункових операцій, роздрукуванням денних звітів та вклеюванням їх до КОРО.
Пунктом 7.3. Положення № 637 передбачено, що відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку.
У разі виявлення порушень встановленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Так, згідно з абз. 3 пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, зокрема, за неоприбуткування, неповне або несвоєчасне оприбуткування у касах готівки до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої, несвоєчасно оприбуткованої суми.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порядок поширюється на ведення книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
У відповідності до положень п. 7.5 наведеного Порядку використання книги обліку розрахункових операцій (далі -КОРО), зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Згідно визначення, наведеного у ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», фіскальний звітний чек - це документ встановленої форми, що повинен відображати інформацію денних підсумків розрахункових операцій здійснених на протязі робочої зміни касира та підлягає щоденному друку.
Таким чином, дотриманням вимог щодо використання книги ОРО є, зокрема:
- наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;
- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
У разі виявлення порушень встановленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Колегія суддів звертає увагу на той факт, що на момент проведення перевірки Книга обліку розрахункових операцій була у позивача, позивачем було проведено отриману виручку через реєстратор розрахункових операцій, роздруковано денні звіти, останні вклеєні до КОРО, позивачем також відображено відповідні суми готівкових коштів у касовій книзі в день їх надходження, книга обліку розрахункових операцій містить заповнені графи 2 «номер Z -звіту», 4 «службова видача», 5 «загальна сума розрахунків», а тому висновок контролюючого органу щодо не оприбуткування готівкових коштів позивачем є таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Колегія суддів звертає увагу на той факт, що статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування, неповне або несвоєчасне оприбуткування у касах готівки у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої, несвоєчасно оприбуткованої суми.
З аналізу зазначеної правової норми вбачається, що фінансові санкції, передбачені абзацом 3 частини першої статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12.06.1995, можуть застосовуватись лише у разі встановлення факту неоприбуткування (неповного та/або невчасного) оприбуткування готівки у касах підприємств на порушення відповідних правил, встановлених Національним банком України.
При цьому Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, яким встановлено обов'язок суб'єкта господарювання здійснювати внесення запису про надходження готівки за день до розділу 2 КОРО, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, а не Національним банком України, а тому підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених ст.. 1 вищевказаного Указу Президента України відсутні.
Відповідно до п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4 ст.17 вищевказаного Закону передбачено, що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції та товари, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів громадян.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на той факт, що матеріали справи містять витяг копії Книги обліку розрахункових операцій № 2650007622р/2, з якої вбачається, що в графі «місце для підклеювання чеків»містяться підклеєні фіскальні звітні чеки за № 0483, № 0484, № 0485, а тому є незрозумілим висновок контролюючого органу щодо відсутності останніх.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення позивачем п. 2.8 та 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.
Відповідно до п. 2.8 вищевказаного Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Пунктом 3.5 Положення також передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Матеріалами справи підтверджено, що на видаткових касових ордерах позивача відсутні записи щодо найменування і номер паспорту, ким і коли він виданий, окрім того відсутній підпис особи, одержувача коштів.
Також, з матеріалів справи вбачається, що позивачем перевищено ліміт залишку готівки у касі.
З урахуванням вищевказаного, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає необхідним скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва № 0011132305 від 15.12.2010 року в розмірі 1700,00 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та № 001142305 від 15.12.2010 року в частині порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в України в розмірі 8770 грн. (1754,00 грн. * 5).
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Малого приватного підприємства фірма "Дукат" -задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року -скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги Малого приватного підприємства фірма "Дукат" задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254, 255 КАС України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Малого приватного підприємства фірма "Дукат" - задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2012 року -скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги Малого приватного підприємства фірма "Дукат" задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва № 0011132305 від 15.12.2010 року та № 001142305 від 15.12.2010 року в частині 8770 грн. 00 коп.
В решті позовних вимог Малого приватного підприємства фірма "Дукат" -відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.