КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-11061/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"27" листопада 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Маслія В.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Бібко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ект-Сервіс»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування акту, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 жовтня 2012 року адміністративний позов ТОВ «Ект-Сервіс»до ДПІ у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування акту -задоволено частково.
Своїм рішенням суд визнав протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом № 405/23-2/37139302 від 15 лютого 2012 року без направлення запитів про надав інформації. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Співробітниками ДПІ у Печерському районі м. Києва відповідно до п 73.5 статті 73 Податкового кодексу України та п. 4.4 Наказу ДПА України від 22 квітня 2011 року № 236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок»було вчинено дії по проведенню зустрічної звірки щодо наявності господарських відносин у TOB «Ект-Сервіс», за результатами яких складено акт від 15 лютого 2012 року № 405/23-2/37139302 про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «Ект-Сервіс»з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з TOB «Тіса Плюс»за липень 2011 року.
Відповідно до п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України - з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості, операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Зустрічні звірки не є перевірками, і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звіроку затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок - зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Надіслання завіреного печаткою запиту про подання інформації та документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисте вручення суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку такого запиту є обов'язком органу державної податкової служби, що виникає у разі відсутності в його розпорядженні запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки і складання довідки.
Відповідно до п. 73.3 статті 73 ПК України - органи держав податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік підстав надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту,
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у випадку проведення зустрічної звірки.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення органами державної податкової, служби зустрічних звірок, облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
Пунктом 6 вказаного Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом на адресу товариства запитів з вимогою про надання пояснень та їх документального підтвердження, щодо господарських відносин TOB «Ект-Сервіс»з TOB «Тіса Плюс»за липень 2011 року не направлялось. Доказів надіслання запитів про надання пояснень та їх документального підтвердження на адресу позивача, відповідач не надав.
Враховуючи наведене, ДПІ у Печерському районі м. Києва допущено порушення вимог чинного законодавства, які визначають процедуру проведення зустрічної звірки, оскільки відповідач не виконав обов'язок щодо надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручення законному чи уповноваженому представникові товариства письмового запиту про надання інформації та її документального підтвердження. У зв'язку з чим, податковим органом не було отримано від товариства достатньої інформації, яка необхідна для проведення звірки та її документального підтвердження.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232, не містить виключень, за яких податковий орган звільняється від обов'язку надіслання письмового запиту про надання інформації та її документального підтвердження.
Таким чином, у ДПІ у Печерському районі м. Києва було протиправно проведено зустрічну звірку без надіслання позивачу запиту, обов'язковість якого передбачена нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232, а тому суд першої інстанції вірно прийшов до висновку про задоволення позову в цій частині вимог позивача.
Між тим, складання акту судом вбачається обставиною, що не порушує охоронюваних законом прав та інтересів позивача з огляду на те, що висновки акту перевірки є службовим документом, є носієм доказової інформації, проте, акт не може бути визнаний рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України - до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Зазначений принцип полягає у захисті порушеного права від порушення, що вже відбулося, тобто в наявності матеріально-правового інтересу позивача відносно дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Виключення з такої передумови для оскарження рішень (дій, бездіяльності), як наявність порушеного права, нормами КАС України передбачена для справ щодо оскарження нормативно-правових актів, які можуть оскаржувати ті особи, щодо яких можливе застосування акту.
Між тим, в процесі розгляду справи судом не було встановлено порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у зв'язку з складанням акту про неможливість проведення зустрічної звірки, а тому в цій частині позов задоволенню не підлягає, як це було вірно зазначено Окружним адміністративним судом м. Києва.
Таким чином правомірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову частково.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 жовтня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Старова Н.Е.
Чаку Є.В.