ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 листопада 2012 року 16:37 № 2а-13820/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Паньківу В.В. розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дівіна»доІнспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській областіпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні діїза участю представників сторін:
від позивача: Нестеришина Т.С.
від відповідача: Марченко С.О.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12.11.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Дівіна» (надалі по тексту Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області (надалі по тексту Відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, 21-А, корп. 1) про відмову у реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації, а саме: «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7»та повернення поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Дівіна»(01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 9 літ «А», адреса для листування: 01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 29-Б, номер в ЄДРЮОФОП 31867604) документів, що оформлене у формі повідомлення від 20 липня 2012 року № 7/20-4698; зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, 21-А, кори. 1) зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Дівіна»(01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 9 літ «А», адреса для листування: (01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 29-Б, номер в ЄДРЮОФОП 31867604)- декларацію про готовність об'єкту до експлуатації, а саме: «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7»(з урахуванням уточнення позовних вимог).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняте Відповідачем рішення про відмову в реєстрації декларації про готовність Об'єкту нерухомості до експлуатації та повернення поданих Позивачем документів, оформлене у формі повідомлення від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698, є таким, що не відповідає вимогам законодавства, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідач проти позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що нежитлові приміщення -кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7 в м. Харкові є частиною будівлі, а саме, вбудованим приміщенням, тобто це не збудований громадський будинок, а реконструйовані приміщення, тому даний об'єкт не може бути прийнятим до експлуатації відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Вадим-Н»(Продавець) та Позивачем (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу нежилого приміщення №12 від 1 квітня 2003 року та зареєстрованого в Комунальному підприємстві «Харківське міське бюро технічної інвентаризації»23 липня 2003 року, номер запису: 2183 в книзі 1, реєстраційний номер: 310369. У відповідності до акту приймання нежилого приміщення від 7 травня 2003 року, передано нежитлові приміщення.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 10 листопада 2011 року в справі № 5023/5758/11, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 16 січня 2012 року, заборонено Позивачу та іншим особам експлуатацію нежитлової будівлі магазину - кафе, яка складається з нежитлових приміщень підвалу №№ 2, 2а, 26, 4, 4а, 46, 5, 5а, 6, 6а, 66, 6в; 1-го поверху №№ 11, 11а, 116, 1 їв, 11г, 11 д, 11е, 11з, у літ. "А-2", загальною площею 623,9 кв.м., що розташовані за адресою: м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, буд. 7 до введення об'єкту в експлуатацію у встановленому законодавством порядку.
Позивачем 19 квітня 2012 року було подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області заяву про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості з додатками: два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації, засвідчена в установленому порядку копія технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
Повідомленням від 31 травня 2012 року № 7/20-2797 Відповідачем було повідомлено Позивача про прийняте рішення про повернення Позивачу декларації про готовність до експлуатації об'єкта «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7».
В обґрунтування прийняття рішення Відповідач зазначив, що Позивачем не надано засвідченого у встановленому порядку документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт та форма наданого звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж не відповідає формі, яка передбачена Порядком. Крім того Відповідач зазначив про те, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації оформлена з порушенням вимог, установленим Порядком, а саме: у пункті 7 декларації не зазначена інформація про земельну ділянку.
Позивачем 27 липня 2012 року було повторно направлено на адресу Відповідача заяву про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості, до якої додавалися: два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації, засвідчена в установленому порядку копія технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації та пояснення до поданих заяви про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та звіту про проведення технічного обстеження.
Позивачем 7 вересня 2012 року було отримано повідомлення Відповідача від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698, яким було поінформовано Позивача про прийняте Відповідачем рішення про повернення Позивачу декларації про готовність до експлуатації об'єкта «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7».
Підставою для прийняття даного рішення Відповідачем зазначено: невідповідність поданого Позивачем технічного висновку про стан конструкцій Об'єкту нерухомості вимогам Порядку, оскільки зазначений документ іменується «технічний висновок про стан конструкцій Об'єкту нерухомості», а не «звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій»; неузгодженість інформації, зазначеної у технічному висновку, з наявними документами, зокрема, у висновку зазначено про проведення технічного огляду в липні 2011 року, в той час, як у декларації зазначено 27 грудня 2010 року; ненадання засвідченого у встановленому порядку документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт.
Відповідачем у повідомленні від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698 зазначено про те, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації оформлена з порушенням вимог, установленим Порядком, а саме: у пункті 7 декларації не зазначена інформація про земельну ділянку.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до наступних висновків виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність»№ 687-ХІV від 20.05.1999р., для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 549, територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції - урядового органу, що діяв у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва.
У відповідності до статті 39 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", в чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції (далі - Закон № 3038-VI), прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у разі необхідності під час розгляду питань, пов'язаних з видачею сертифіката, може звернутися до державних органів з метою отримання відповідних висновків.
Неподання таких висновків у визначений інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю строк не є підставою для продовження строку видачі сертифіката або відмови в його видачі.
Прийняття рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, якщо така декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у видачі сертифіката з таких підстав: 1) неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката; 2) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; 3) невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.
Відмова у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та видачі сертифіката надається замовнику в письмовому вигляді у строк, передбачений для реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Таким чином, прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту здійснюється Відповідачем шляхом прийняття рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
У відповідності до п 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 року № 91 (надалі по тексту Порядок № 91).
Пунктом 3.1. Порядку № 91 передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів (крім закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них) здійснюється безоплатно територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - Інспекція) за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно пункту 3.2. Порядку № 91, замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).
У відповідності з пунктом 3.3. Порядку № 91, Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає протягом тридцяти днів з дати їх подання рішення про реєстрацію декларації або її повернення.
За приписами пункту 3.5. Порядку № 91, Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
У разі прийняття рішення про повернення декларації Інспекція у строк, передбачений для її реєстрації, надсилає замовнику письмове повідомлення про прийняте рішення з обґрунтуванням причин повернення (пункт 3.6. Порядку) пояснення до поданих заяви про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та звіту про проведення технічного обстеження.
Судом встановлено, що у Позивача наявні передбачені законодавством підстави, а саме: реконструкція Об'єкту нерухомості була проведена до 31 грудня 2009 року, Об'єкт нерухомості є громадським будинком II категорій складності, було проведено технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж Об'єкту нерухомості, заява про прийняття Об'єкту нерухомості до експлуатації була подана Позивачем до 31 грудня 2012 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем було повідомлено Відповідача, зокрема в пункті 7 декларації про готовність Об'єкту нерухомості до експлуатації та в поясненнях доданих до заяви про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та звіту про проведення технічного обстеження, що нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7, в м. Харкові (Об'єкт нерухомості) є вбудованим приміщенням в двохповерховому будинку.
Крім того, судом встановлено та не спростовується сторонами, що Об'єкт нерухомості був реконструйований в своїх попередніх межах без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані до 31.12.2009 року.
У відповідності до частини четвертої статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Згідно, пункту 5.1.2. рішення 22 сесії 24 скликання Харківської міської Ради від 23.06.2004 №90/04 (з урахування змін та доповнень) передбачено, що оформлення земельної ділянки при реконструкції нежитлового приміщення не вимагається.
З аналізу вищезазначених матеріалів справи та норм законів, суд приходить до висновку, що при прийнятті в експлуатацію нежитлового приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7, м. Харків наявність документів, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт, чинним законодавством не вимагається.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що повернення Позивачеві документів з підстав відсутності засвідченого у встановленому порядку документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт та не зазначення в пункті 7 декларації про готовність об'єкта до експлуатації інформації про земельну ділянку, є таким, що не відповідає вимогам законодавства.
В частині, що стосується таких підстав для повернення Відповідачем поданих Позивачем документів для введення в експлуатацію Об'єкту нерухомості, як невідповідність поданого Позивачем технічного висновку про стан конструкцій Об'єкту нерухомості вимогам Порядку, оскільки зазначений документ іменується «технічний висновок про стан конструкцій Об'єкту нерухомості», а не «звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій»та неузгодженість інформації, зазначеної у технічному висновку, з наявними документами, зокрема, у висновку зазначено про проведення технічного огляду в липні 2011 року, в той час, як у декларації зазначено 27 грудня 2010 року, суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, 19 квітня 2012 року Позивачем було подано до Відповідача заяву про прийняття в експлуатацію Об'єкта нерухомості, до якої додавалися: два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до експлуатації, складений за результатами технічного обстеження технічний висновок про стан конструкцій Об'єкту нерухомості, складений ліцензованою організацією - Товариством з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-проектувальне бюро «ГОРОД», засвідчена в установленому порядку копія технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
У повідомленні від 31 травня 2012 року № 7/20-2797, підставою для повернення Позивачеві документів було вказане те, що форма наданого звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж не відповідає формі, яка передбачена Порядком.
Згідно абзацу восьмого пункту 1.2. Порядку №91, технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів - комплекс заходів, спрямованих на встановлення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів з метою визначення можливості або неможливості їх безпечної експлуатації.
Згідно пункту 2.1. Порядку №91, технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (далі - технічне обстеження) проводиться відповідно до цього Порядку з урахуванням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил виконавцем.
Пунктом 2.2. Порядку №91, передбачено, що технічне обстеження об'єкта включає в себе такі етапи: попереднє (візуальне) обстеження об'єкта, в тому числі огляд і фотографування об'єкта та його конструктивних елементів, визначення категорії складності об'єкта, вирішення питання щодо необхідності застосування спеціального устаткування, приладів та апаратури під час технічного обстеження; детальне (інструментальне) обстеження об'єкта, в тому числі визначення параметрів і характеристик матеріалів, виробів та конструкцій, а також при необхідності порушення перед виконавцем питання щодо залучення до технічного обстеження атестованих лабораторій для проведення необхідних досліджень чи інших відповідальних фахівців для прийняття обґрунтованого рішення.
Якщо етапи технічного обстеження об'єкта, що проводилось, не збігаються з указаними етапами, зазначаються фактично пройдені етапи технічного обстеження.
Виконавець з урахуванням виду, складності, технічних та інших особливостей об'єкта при здійсненні технічного обстеження та з урахуванням проведених заходів, передбачених пунктом 2.2, проводить оцінку технічного стану об'єкта та за результатами готує звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (пункт 2.3. Порядку).
Не дозволяється проведення технічного обстеження виключно за фотографіями, відеозаписами, кресленнями чи іншими документами без візуального огляду об'єкта (пункт 2.4. Порядку).
У відповідності з пунктом 2.5. Порядку №91, на основі інформації, отриманої під час технічного обстеження, з урахуванням даних технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації, а також проектної та іншої технічної документації на об'єкт (якщо така є) складається звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (далі - звіт) за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Пронумерований та прошнурований звіт скріплюється підписом виконавця, що його склав. Звіт зберігається замовником (пункт 2.6. Порядку №91).
Згідно пункту 2.7. Порядку технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.
Як свідчать матеріали справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-проектувальне бюро «ГОРОД»(ліцензія на здійснення будівельної діяльності серії АВ № 319182, видана 19 червня 2007 року Харківською обласною державною адміністрацією, зі строком дії з 14 червня 2007 року по 13 червня 2012 року) за результатами проведення технічного обстеження Об'єкту нерухомості та інженерних мереж, був складений технічний висновок про стан конструкцій Об'єкту нерухомості від 27 грудня 2010 року (далі - Технічний висновок).
Вказаний Технічний висновок був складений до набрання чинності Порядком, а тому, звісно, не міг відповідати формі звіту, яка наведена у додатку 1 до Порядку.
Усі етапи проведення технічного обстеження, які передбачені пунктом 2.2. Порядку, виконавцем були дотримані повністю. У Технічному висновку містяться детальні опис та дослідження технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж Об'єкту нерухомості, здійснені за результатами їх технічного обстеження. Також у вказаному документі виконавець дійшов мотивованого висновку про те, що технічний стан будівельних конструкцій та інженерних мереж Об'єкту нерухомості дозволяє здійснювати їх безпечну експлуатацію.
Таким чином, завдання, яке покликане виконати технічне обстеження об'єктів будівництва, а саме: встановити можливість чи неможливість безпечної експлуатації об'єктів будівництва, було виконане Товариством з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-проектувальне бюро «ГОРОД»- встановлено можливість безпечної експлуатації Об'єкту нерухомості, що формалізовано у Технічному висновку.
Відповідачем у повідомленні від 31 травня 2012 року № 7/20-2797, а також у повідомленні від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698 зазначалося, що форма наданого звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж (Технічного висновку) не відповідає формі, яка передбачена Порядком, не може бути визнане обґрунтованим, оскільки Технічний висновок був складений до набрання чинності Порядком, а тому, звісно, не міг відповідати формі звіту, яка наведена у додатку 1 до Порядку.
У відповідності до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2012 року № 304 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж»звіти про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, складені до набрання чинності цим наказом, є чинними та можуть застосовуватись протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим наказом при поданні документів для прийняття в експлуатацію цих об'єктів.
Суд приходить до висновку, що назва Технічного висновку «Технічний висновок про стан конструкцій магазину-кафе в літ. А-2»по вул. Квітки-Основ'яненка, 7 в м. Харкові», а не «Звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж»не може мати визначального значення, оскільки, по-перше, визначальне значення повинен мати зміст (суть) документу, складеного за результатами технічного обстеження, а не виключно його назва (а Технічний висновок складений саме за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж Об'єкту нерухомості, у ньому міститься опис процесу обстеження, опис дослідження будівельних конструкцій та інженерних мереж, висновок стосовно безпечності їх експлуатації, технічні та графічні матеріали тощо) і, по-друге, на момент складення Технічного висновку (27 грудня 2010 року) обов'язкових вимог щодо назви документів, які складалися за результатами технічного обстеження об'єктів будівництва, а саме: «звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж», чинне на той час законодавство не містило.
Крім того, Позивач зазначає, щодо тверджень, викладених у повторному повідомленні Відповідача від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698, про неузгодженість інформації, зазначеної у Технічному висновку, з наявними документами, зокрема, про те, що у висновку зазначено про проведення технічного огляду в липні 2011 року, в той час, як у декларації зазначено 27 грудня 2010 року, то необхідно зауважити на тому, що виконавцем у Технічному висновку було допущено описку і замість «2010»року вказано «2011». При цьому, очевидно, що у вказаній ситуації мала місце проста описка, оскільки сам Технічний висновок, який датований 27 грудня 2010 року, не міг бути складений раніше, аніж було проведене технічне обстеження. Про звичайну описку виконавця у фразі «липні 2011»на аркуші 4 Технічного висновку свідчать і ті факти, що у всьому тексті Технічного висновку, в тому числі на титульному аркуші та графічних матеріалах, вказаний саме 2010 рік і в жодному іншому місці мова про 2011 рік більше не йде.
У цьому випадку Відповідач при розгляді поданих Позивачем фактично тих самих документів, які вже подавалися ним раніше (27 липня 2012 року), не мав права зазначати інші підстави для повернення поданих Позивачем документів, ніж ті, які були вказані у раніше направленому Відповідачем Позивачу повідомленні від 31 травня 2012 року № 7/20-2797 зважаючи на приписи абзацу дев'ятого частини п'ятої статті 4і Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», яким встановлено, що при повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).
З аналізу вищезазначеного, суд приходить до висновку, що вказані Відповідачем у повідомленні від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698 інших додаткових підстав для відмови в реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації та поверненні поданих Позивачем документів, є таким, що суперечить вимогам законодавства.
Оцінивши докази, які є у справі, всебічно, повно, об'єктивно дослідивши та врахувавши всі наведені обставини, Суд вважає, що Відповідачем не доведена правомірність винесення рішення про відмову в реєстрації декларації про готовність Об'єкту нерухомості до експлуатації та повернення поданих Позивачем документів, оформлене у формі повідомлення від 20 серпня 2012 року № 7/20-4698, а отже, позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню.
Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнання протиправними та скасування рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, 21-А, корп. 1) про відмову у реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації, а саме: «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7»та повернення поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Дівіна»(01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 9 літ «А», адреса для листування: 01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 29-Б, номер в ЄДРЮОФОП 31867604) документів, що оформлене у формі повідомлення від 20 липня 2012 року № 7/20-4698.
3. Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельної о контролю в Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, 21-А, кори. 1) зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Дівіна»(01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 9 літ «А», адреса для листування: (01034, м. Київ, вул. Рейтарська, 29-Б, номер в ЄДРЮОФОП 31867604)- декларацію про готовність об'єкту до експлуатації, а саме: «Нежитлове приміщення - кафе в літ. «А-2»по вул. Квітки-Основ'яненко, 7».
4. Судові витрати в сумі 32,19 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дівіна» за рахунок Державного бюджету України.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.Б. Федорчук