ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 0670/5487/12
категорія 8.1.5
25 жовтня 2012 р. м. Житомир
час прийняття: 10 год. 10 хв.
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
за участю секретаря Никифоренко В.В.,
за участю представника позивача Пилипаки В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до Підприємства Райківської виправної колонії № 73 про стягнення заборгованості у сумі 46441,81 грн.,-
встановив:
У серпні 2012 року Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з Підприємства Райківської виправної колонії № 73 заборгованість в загальній сумі 46441,80 грн.,: в т.ч.: з податку на додану вартість у сумі 22716,40 грн.; орендній платі землі у сумі 13122,30 грн.; зі збору за спеціальне використання води у сумі 9352,50 грн. та пеня 1250,61 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Підприємство Райківської виправної колонії № 73, зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Бердичівської районної державної адміністрації, включене до ЄДРПОУ за номером 08680000, перебуває на податковому обліку в Бердичівській об'єднаній державній податковій інспекції Житомирської області.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з пунктами 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до положень 41.1.1 Податкового кодексу України (далі- ПК), контроль за справляння платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження.
Таким чином, позивач - Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому законами України повноваження.
Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст. 20 ПК, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 ПК органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 ПК стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно положень ст. 14 ПК, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 49 ПК передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Пункт 288.6 ст. 288 ПК передбачає, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 ПК, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктами 287,3 287.4. ст. 287 ПК передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за ново відведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У відповідача виникла заборгованість з орендної плати за землю у сумі 13122,30 грн. Дана заборгованість виникла на основі поданих відповідачем до податкового органу декларацій з орендної плати за землю № 3029 за січень - травень 2012 року (а.с. 7-8).
Дана заборгованість відповідачем не сплачена.
Згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 та п. 203.1, п. 203.2 ст. 203 Розділу V "Податок на додану вартість " ПК, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що у відповідача виникла заборгованість з податку на додану вартість у сумі 22716,40 грн. Вказана заборгованість виникла на основі поданих відповідачем до податкового органу декларацій з податку на додану вартість: №№ 9006350013, 9013268334, 9020882274, 9028357748, 9035266935 (а.с. 9-18) та податкового повідомлення - рішення від № 0000441601 від 7 травня 2012 року.
Згідно із п. 361.1, п. 361.2 ст. 362 "Податок на прибуток підприємств " ПК, водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання. Збір обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об'єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок збору та коефіцієнтів.
У відповідача виникла заборгованість з вказаного податку у сумі 9352,50 грн. Дана заборгованість виникла на основі поданої відповідачем декларацій зі збору за спеціальне використання води № 77716 від 09.02.2012 на суму 2155,50 грн. та №6546 від 27.04.2012 на суму 7197,00 грн. (а.с. 19 - 24)
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
На виконання вказаної норми відповідачу податковим органом були виставлені податкові вимоги від 29.10.2001 № 1/97 та 15.10.2002 №2/470 (а.с. 28-29), які отримано відповідачем, що підтверджується підписами на корінцях зазначених вимог.
Вимогами п. 59.5 ст. 59 ПК визначено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до положень ст. 14 ПК відповідачу за несвоєчасну сплату податкового боргу нараховано пеню у загальному розмірі 1250,61 грн.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК податкові вимоги надсилаються у такому самому порядку як і податкові повідомлення-рішення та рішення про результати розгляду скарг. В свою чергу, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Пунктом 38.1 ст. 38. ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовна заява Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 23, 94, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до Підприємства Райківської виправної колонії № 73 про стягнення заборгованості у сумі 46441,81 грн. - задовольнити.
Стягнути з Підприємства Райківської виправної колонії № 73 (код ЄДРПОУ 08680000) на р/р 34122999700005 в УДК в Житомирській області, одержувач - Бердичівське відділення державного казначейства, МФО 811039, код 22062831.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Єфіменко О.В.