Постанова № 27660015, 09.04.2012, Сколівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
1320/4/2012
Номер документу
27660015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Сколівський районний суд Львівської області

Справа № 1320/4/2012

Категорія 116

№ провадження 2-а/1320/24/2012

09.04.2012

року Сколівський районний суд у складі:

головуючого судді Брони А.Л.,

при секретарі Павкевич Н.Я.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Чудийович Л.М..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України у Сколівському районі про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплати,

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_3 12.01.2012 р. звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Сколівському районі про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплати. У обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що після призначення пенсії, вона продовжувала працювати до 01.02.2010 року, а тому мала право на перерахунок пенсії, який був проведений за її заявою Управлінням Пенсійного Фонду України у Сколівському районі. Вважає здійснений відповідачем перерахунок її пенсії з 01.02.2010 року неправильним, оскільки відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а це суперечить вимогам ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими при проведенні перерахунку пенсії в 2010 році повинен застосовуватись показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. У зв`язку з цим просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплати.

Представник позивачки у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила та пояснила, що позивачці з 01.02.2010 року на підставі поданої нею заяви було перераховано пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. Зазначила, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року було визнано неконституційними зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення показника заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсій, а тому при перерахунку пенсій слід керуватись постановою КМУ від 28.05.2008р. № 530 та застосовувати показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007рік (1197,91 грн.). Окрім цього вказала, що позивачкою пропущено строк звернення до суду, який відповідно до ст. 99 КАС України становить шість місяців і обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на наведене вважає, що позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши надані сторонами документи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Сколівському районі з 28.10.2005 року, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Окрім цього, позивачка, після призначення їй пенсії за віком, продовжувала працювати до 01.02.2010 року, відтак має право на перерахунок пенсії відповідно до закону.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно пп.10 п.35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені пп.10 п.35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IVперерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по даній справі за 2009 рік.

Як вбачається з позовних вимог позивачка просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії саме з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для призначення і перерахунку пенсії за 2009 рік, що відповідає вимогам ст.40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому її позовні вимоги є такими, що ґрунтуються на законі.

Згідно пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Відповідач вказав, що перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», але фактично в цій постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.3 п.11 постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова КМ України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Зазначений висновок суду ґрунтується і на конституційних нормах ст.92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

У відповідності з ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Позиція відповідача, яка ґрунтується на відсутності законодавчого регулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з огляду на вищевказані норми закону є помилковою та такою, що не ґрунтується на вимогах закону.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка звернулася до суду тільки 12.01.2012 року, хоча про порушення допущені відповідачем при проведенні перерахунку пенсії їй було відомо у 2010 році, що також підтвердив у судовому засіданні представник позивачки, проте ні позивачкою, ні її представником не надано доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску строку звернення до суду, тому даний строк поновленню не підлягає.

Відтак, виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що вимоги позивачки підлягають до часткового задоволення, а саме: в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009р. відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 12.07.2011 року по 12.01.2012 року, у задоволенні позовних вимог з 01.02.2010 року по 11.07.2011 року слід відмовити у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

Щодо позовної вимоги про стягнення конкретної суми заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 19045 гривень, то така задоволенню не підлягає, оскільки проведення перерахунку пенсії та визначення її розміру відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 158-163, 167 КАС України, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5 за період з 12.07.2011 року по 12.01.2012 року, з врахуванням змін у страховому стажі та заробітній платі відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні в середньому на одну застраховану особу за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. та провести відповідні виплати з урахуванням попередніх виплат пенсії з 12.07.2011 року по 12.01.2012 року.

У задоволенні позовних вимог з 01.02.2010 року по 11.07.2011 року відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя