ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2012 р. Справа № 5010/1354/2012-П-6/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. , при секретарі судового засідання Семчук Д. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері вул. Новий Світ, 41, м.Тернопіль в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул.Шашкевича,3, м.Тернопіль,46000
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" вул.Ребета,6, м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення збитків завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 13359грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Кітраль С. І. - прокурор Івано-Франківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, (посвідчення №24 від 06.06.11, довіреність №32-124 від 28.08.12)
ВСТАНОВИВ:
Заступником Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до господарського суду Івано-Франківської області подано позов до відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" про стягнення 13359грн.00коп. шкоди завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме - незаконної порубки дерев.
Позов мотивовано тим, що за результатами проведеної військовою прокуратурою Тернопільського гарнізону перевірки в урочищі "Бурдяківці" Кам"янець-Подільського лісництва Шепетівського військового лісгоспу було виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме незаконну рубку лісових насаджень в кількості 17 дерев у кварталі 7 виділ 2 та пошкодження 4 дерев до ступеня припинення росту, про що представниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було складено відповідний акт з розрахунком суми збитків, які заявлено до стягнення у позовній заяві.
Представник від прокуратури позовні вимоги підтримав, просить суд позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві.
Представник позивача в судове засідання не з"явився.Причини неприбуття суду не повідомив.
Представник від відповідача в судове засідання не з"явився. Причини неприбуття суду не повідомив. Відзиву на позов не подано.
Сторони були повідомлені про розгляд справи ухвалою суду від 30.10.12року
Особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз"яснення Президії ВАСУ від 18.09.1997року №02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").
Письмових заяв, повідомлень суду щодо поважності причин відсутності представників позивача та відповідача в судовому засіданні від останні до суду не надходило.
Неподання або несвоєчасне подання доказів з неповажних причин , спрямоване на штучне затягування судового процесу , суперечить, зокрема, вимогам ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами .
Дослідивши зібрані у справі докази, надавши їм правову оцінку, беручи до уваги пояснення представника прокуратури з приводу заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити, що, як вбачається з матеріалів справи, військовою прокуратурою Тернопільського гарнізону із залученням фахівців Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було проведено позапланову перевірку з дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду в урочищі "Бурдяківці" Кам"янець-Подільського лісництва Шепетівського військового лісгоспу, про що складено акт.
Як встановлено в ході перевірки, відповідно до вимог п.1 припису від 14.01.05року Держуправління екології та природних ресурсів Тернопільської області усі види лісогосподарських рубок в обході 1 Кам"янець-Подільського військового лісництва призупинені до вирішення питання передачі підприємству лісів у постійне користування. Чернівецьким військовим лісгоспом, який відповідно до статуту ДП МО України "Івано-Франківського ліспромкомбінату" являється структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", у склад якого до березня 2012року входило Кам"янець-Подільське лісництво (Бурдяківці), видано дозвіл -лісорубний квиток 351 серія 02 ЛКБ №161299 від 13.11.11року на проведення вибіркових санітарних рубок у кварталі 2 виділ 2 площею 17,5га та кварталі 7 виділ 2 площею 0,8га.
З поданого в матеріали справи акту Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (а.с. 9) вбачається, що перевіркою виявлено на території Кам"янець-Подільського лісництва Чернівецького військового лісгоспу (Бурдяківці) незаконні порубки 17-ти дерев на території кварталу 7 виділі 2 площею 0,8га, замість 14 дерев, що підтверджується виявленими під час перевірки 17-ти пнів зрізаних дерев , на яких у кореневій лапі проставлено клеймо у вигляді "Зірка-1", а також на вибірковій санітарній рубці у кварталі 2 виділ2 площею 5га виявлено пошкодження 4-х дерев граба до ступеня припинення росту.
За фактом виявлених порушень представниками ДЕІ у Тернопільській області проведено розрахунок збитків заподіяних лісу, сума яких складає 11718грн.20коп. та 1640грн.80коп. Даний розрахунок проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 "Про затвердження та для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". Розрахунок збитків знаходиться в матеріалах справи (а.с. 13-14).
При вирішення даного спору, суд виходить з того, що положеннями ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан
навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні, тощо.
В силу дії ст.1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
У відповідності до ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов"язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Відповідно до п.6.1.2 Роз'яснення ВАСУ №02-5/744 від 27.06.01 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України покладено на постійних лісокористувачів.
Із зібраних у справі доказів вбачається , що лісова ділянка у кварталі 7 виділ 2 та кварталі 2 виділ 2 Кам"янець-Подільського лісництва(Бурдяківці) до березня 2012року входила до складу Чернівецького військового лісгоспу, яке в свою чергу являється структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" ( згідно статуту ДП "Івано-Франківського ліспромкомбінату"-а.с.16-20) , а відтак, у відповідності до визначень Лісового кодексу, відповідач є лісокористувачем зазначеної ділянки.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища»зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природної середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 107 Лісового кодексу України, визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов"язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
В силу дії ст.1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових ) обов"язків.
Зі змісту ст.32 ГПК україни вбачається, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч.2 ст.34 ГПК України).
Позивачем доведено обставини, на які він посилався в обгрунтування заявлених позовних вимог.
Факт здійснення незаконної рубки майстром Кам"янець-Подільського лісництва Чернівецького військового лісгоспу Патуляком В.В. під час виконання ним своїх службових обров"язків, зафіксовано в акті Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.
Відповідач, в свою чергу не скористався своїм правом на спростування вимог позивача, не подав суду жодних доказів, які б спростовували факти, викладені у акті перевірки, та як з'ясовано в судовому засіданні, даний акт у встановленому законом порядку не оскаржувався.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог про стягнення з ДП "Івано-Франківського військового ліспромкомбінату"збитків заподіяних лісу порушенням природоохоронного законодавства в сумі 13359грн. згідно поданих розрах. проведених у відповідності до вимог чинного законодавства)
Судові витрати по сплаті судового збору, згідно ст.49 ПК України, слід стягнути в дохід бюджету з відповідача.
Керуючись ст.ст.121,124 Конституції України, ст.ст.1,19,107 Лісового кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.1172 Цивільного кодексу України, ст.ст.32, 33,34,49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" вул.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, 76000 (код ЄДРПОУ 08033772) на користь Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області (р/р 33118331700002, МФО 838012 ГУДКСУ в Тернопільській області ,код бюджету 24062100, код одержувача 37977726) 13 359грн. ( тринадцять тисяч триста п"ятдесят дев"ять грн. вісімдесят коп) шкоди завданої лісовим ресурсам, з них: 4007грн.07коп.(30%) - в дохід спеціального фонду Державного бюджету України; 6679грн.05коп.(50%) в дохід спеціального фонду Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, 2671грн.08коп.(20%) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" вул.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, 76000 (код ЄДРПОУ 08033772) в дохід Державного бюджету України (код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37952250 , банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківської обл. , код банку отримувача (МФО) 836014 , рахунок отримувача 31219206783002 , код класифікації доходів бюджету 22030001) 1 609,50 грн. (одну тисячу шістсот дев'ять гривень п'ятдесят коп.) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 26.11.12
Суддя Грица Ю. І.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Сивак І. М. 26.11.12