ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2012 року Справа № 2а/0370/3765/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника позивача Штика Й.М.,
представника відповідача Михалевича М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та скасування податкової вимоги №25 від 27.10.2011 року,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Ратнівське лісомисливське господарство" (далі - ДП "Ратнівське ЛМГ") звернулося в суд з позовом до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та скасування податкової вимоги №25 від 27.10.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 15.06.2011 року по 13.07.2011 року Ратнівською МДПІ було проведено планову виїзну перевірку Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, транспортного податку за період з 01.04.2010 року по 30.03.2011 року. Зазначає, що за результатами перевірки складено акт №25/23-00991503 від 20.07.2011 року в якому встановлено, що в ході проведення перевірки порушень, щодо правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, транспортного податку за період з 01.04.2010 року по 30.03.2011 року не виявлено. Проте Ратнівською МДПІ було нараховано пеню в сумі 85 488, 23 грн. на залишок не перерахованого податку на суму 508 382, 42 грн., хоча в акті перевірки вказано, що по цій сумі спір знаходиться на розгляді в Львівському апеляційному адміністративному суді України. 27.10.2011 року Ратнівською МДПІ було вручено податкову вимогу №25 від 27.10.2011 року, згідно якої сума податкового боргу ДП "Ратнівське ЛМГ" з податку на доходи найманих працівників становить 85 488, 23 грн., яку необхідно сплатити.
Позивач вважає, що оскільки грошове зобов'язання є неузгодженним, то пеня нарахована відповідачем неправомірно, а тому дії Ратнівської МДПІ, що полягають у нарахуванні пені на неузгоджене грошове зобов'язання та прийняті і пред'явлені ДП "Ратнівське ЛМГ" податкової вимоги №25 від 27.10.2011 року не відповідають нормам діючого законодавства, а тому вважають їх протиправними та незаконними. У зв'язку з чим, просять визнати дії працівників Ратнівської МДПІ, що полягають у нарахуванні пені на неузгоджене грошове зобов'язання та прийнятті і пред'явленні податкової вимоги № 25 від 27.10.2011 року неправомірними і незаконними та скасувати податкову вимогу № 25 від 27.10.2011 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позові та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. В поданих до суду письмових запереченнях від 10.01.2012 року зазначає, що за результатами перевірки Ратнівською МДПІ встановлено, що за період, який підлягав перевірці, позивачем утримано податку з доходів фізичних осіб у сумі 355 184, 29 грн., перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 355 233, 69 грн., залишок не перерахованого податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2011 року становить 508 333, 02 грн., утриманого із заробітної плати частково в жовтні 2008 року - березні 2011 року. Поряд з тим, платником податку в порушення пп. 8.1.2 п.8.1 ст.8, пп "а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року з послідуючими змінами та доповненнями, несвоєчасно перераховувались до бюджету утримані суми податку з доходів фізичних осіб, проте за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб в періоді, що підлягав перевірці, самим платником податку пеня за несвоєчасну сплату не нараховувалась. У відповідності до ст.16 Закону України № 2181-III від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з послідуючими змінами та доповненнями та абз. "б" пп.129.1.1, 129.1.3 п.129.1, п.129.4, ст.129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI нараховано пеню за несвоєчасне перерахування сум утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 85 488, 23 грн.
Крім того вказує, що твердження позивача про неможливість нарахування пені за несвоєчасне перерахування утриманих сум податку з фізичних осіб, в зв'язку з судовим оскарженням є безпідставним, оскільки ДП "Ратнівське ЛМГ" не оскаржувало до суду грошове зобов'язання, а на розгляді в Львівському апеляційному адміністративному суді заходиться справа за позовом в.о. прокурора Ратнівського району в інтересах держави в особі Ратнівської МДПІ до ДП "Ратнівське ЛМГ" про стягнення податкового боргу в сумі 508 382 грн. 42 коп. У зв'язку з чим, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Як встановлено судом, з 15.06.2011 року по 13.07.2011 року Ратнівською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі направлення №181/23, №182/23, №183/23 від 15.06.2011 року та №203/23 від 06.07.2011 року проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року.
За результатами перевірки складено акт №25/23-00991503 від 20.07.2011 року, в якому зокрема зафіксовано наявність залишку не перерахованого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 508 333, 02 грн., утриманих із заробітної плати частково в жовтні 2008 року - березні 2011 року, чим порушено пп. 8.1.1, 8.1.2, п.8.1 ст.8, п.19.2 "а" ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року з послідуючими змінами та доповненнями за несвоєчасне перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та у відповідності до ст.16 Закону України №2181-III від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з послідуючими змінами та доповненнями та абз. "б" пп. 129.1.1, 129.1.3, п.129.1, п.129.4, ст.129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, нараховано пеню за несвоєчасне перерахування сум утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 85 488, 23 грн.
На підставі акту перевірки №25/23-00991503 від 20.07.2011 року, Ратнівською МДПІ було винесено податкову вимогу форми "Ю" №25 від 27.10.2011 року, якою ДП "Ратнівське ЛМГ" за несвоєчасне перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб нараховано пеню в сумі 85 488, 23 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.10.2011 року податкова вимога форми "Ю" №25 від 27.10.2011 року про сплату податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб в сумі 85 488, 23 грн. вручена ДП "Ратнівське ЛМГ".
Суд не погоджується з твердженнями представника позивача про те, що дії Ратнівської МДПІ щодо нарахування пені за несвоєчасне перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб в сумі 85 488, 23 грн. та прийнятті і пред'явленні ДП "Ратнівське ЛМГ" податкової вимоги форми "Ю" № 25 від 27.10.2011 року, не відповідають вимогам норм діючого законодавства, а тому є протиправними і незаконними, а сама податкова вимога такою, що підлягає скасуванню, з врахуванням наступного.
Підпунктами 8.1.1, 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.19.2 "а" ст.19 Закону України №889-IV від 22.05.2003 року особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Разом з тим, ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року (який втратив чинність з 01.01.2011 року, згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI) після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Відповідно до пп.129.1.1, 129.1.3, п.129.1, п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, зокрема актом перевірки ДП "Ратнівське ЛМГ" №25/23-00991503 від 20.07.2011 року, станом на 01.04.2011 року у позивача зафіксовано наявність залишку не перерахованого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 508 333, 02 грн., утриманих із заробітної плати частково в жовтні 2008 року - березні 2011 року, що також вбачається з додатку №1 до акту перевірки. (а.с.42-43)
У зв'язку з наявністю у ДП "Ратнівське ЛМГ" залишку не перерахованого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 508 333, 02 грн., Ратнівською МДПІ було нараховано пеню в розмірі 85 488, 23 грн. за своєчасно не перераховані до бюджету суми податку з доходів фізичних осіб.
Тому, твердження представника позивача про те, що в ході перевірки правильності обчислення та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб не було виявлено жодних порушень спростовуються, наявними в матеріалах справи доказами та не беруться судом до уваги.
Щодо посилань представника позивача на те, що спір по стягненню з підприємства суми грошового зобов'язання в розмірі 508 382, 42 грн., яка зафіксована в попередньому акті перевірки № 169\23-00991503 від 08.07.2010 року та виникла в наслідок своєчасного не перерахування підприємством до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, який було утримано у період з липня 2008 року по березень 2010 року в розмірі 508 382 грн. 42 коп. перебуває на розгляді у Львівському апеляційному адміністративного суду, судом встановлено наступне.
На розгляді у Волинському окружному адміністративному суді перебувала адміністративна справа за позовом в.о. прокурора Ратнівського району в інтересах держави в особі Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу в розмірі 508 382, 42 грн., в якій постановою від 12.11.2010 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено повністю.
Проте, не погодившись з рішенням першої інстанції прокурором Ратнівського району Волинської області було подано апеляційну скаргу на дану постанову, яку постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2012 року було задоволено, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.11.2010 року скасовано.
При цьому, судом апеляційної інстанції зазначено, що в даній спірній ситуації контролюючий орган не може визначити суму податкового зобов'язання, сума утриманого податку з доходів фізичних осіб визначається працедавцем, відповідачем у справі, в процесі нарахування заробітної плати та регулюється Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", який є спеціальним в спірних правовідносинах.
Разом з тим, суд зазначає, що в силу приписів ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Зазначений обов'язок також кореспондується з нормами спеціального закону про оподаткування доходів фізичних осіб.
Таким чином, сплата податкових зобов'язань є виключно обов'язком платників податків, за неналежне виконання якого чинним законодавством України встановлюється відповідальність, в тому числі і визначення розміру пені за несвоєчасну сплату податку до бюджету.
А тому, суд вважає, що Ратнівською МДПІ було правомірно нараховано пеню в сумі 85 488, 23 грн., за своєчасно не перерахований податок з доходів фізичних осіб в розмірі 508 333, 02 грн., утриманий із заробітної плати частково в жовтні 2008 року - березні 2011 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що податкова вимога Ратнівської МДПІ форми "Ю" №25 від 27.10.2011 року є законною, оскільки таке рішення суб'єкта владних повноважень вчинено з дотриманням вимог пп. 8.1.1, 8.1.2, п.8.1 ст.8, п.19.2 "а" ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та пп.129.1.1, 129.1.3, п.129.1, п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що Ратнівською міжрайонною державною податковою інспекцією правомірно винесено податкову вимогу №25 від 27.10.2011 року, у зв'язку з чим позов Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" не підлягає до задоволення.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій неправомірними та скасування податкової вимоги №25 від 27.10.2011 року відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 26 листопада 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока